جهت استفاده از تمامی امکانات سایت  باید وارد  و یا عضو شوید

خروج

+ ارسال پاسخ
 صفحه 1 از 1 |  
 موضوع پست: افکت های گیتار الکتریک
پست خوانده نشدهارسال شده در: چهارشنبه بهمن 3, 91 2:34 am 
آفلاين
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار
نماد کاربر
تاريخ عضويت: جمعه مهر 29, 89 1:38 am
اولین ساز: CASIO CT395
کیبرد فعلی: KORG LP350 PIANO
کارت صوتی: LINE6
نرم افزار: CUBASE 6
موبایل: Galaxy
زمينه تخصص: نوازندگي گيتار
رتبه امتیاز - آزمایشیرتبه امتیاز - آزمایشی
با سلام مجدد امشب یک مقدمه کوتاه راجع به افکت ها میگم و در روزهای بعد تکمیل تر میکنم چون راستش خوابم میاد و بحث افکت هم بسیار بسیار مفصله!!  

افکت ها همونطور که با ماهیتشون آشنا هستید اضافه کردن یک سری از ویژگی ها به صدا هست که تقریبا امروزه در همه جای موسیقی و همه سبک ها ازشون استفاده میشه به خصوص از نمونه های معروفی مثل ریورب Reverb یا دیلی Delay و... که فکر میکنم اکثر کسانی که موسیقی رو کار میکنن باهاش آشنا باشن پس راجع به ماهیتشون صحبت نمیکنم.اما در گیتار الکتریک بخش سوم گیتار بعد از خود گیتار و آمپلیفایر به طور کلی افکت ها هستند که بسته به سبک و سلیقه از انواع اونها استفاده میشه.

در حالت کلی ما سه نوع افکت برای گیتار الکتریک داریم:1.یونیت ها یا افکتهای تکی که به صورت پدال های کوچکی تعبیه میشن و زیر پای نوازنده قرار میگیرن تا بتونه با پاهاش در جاهای مختلف اونها رو روشن یا خاموش بکنه.معمولا هرکدوم از این یونیت ها یک افکت بخصوص هستن مثلا یک یونیت دیلی یا دیستورشن و...

2.مولتی افکتها که یک دستگاه هستند با مجموعه ای از افکت ها که همگی در این دستگاه کار گذاشته شدن معمولا مولتی افکتها هم به صورت Floor هستند یعنی زیر پای نوازنده قرار میگیرن عمدتا مولتی افکتها دستگاه های حرفه ای نیستن البته اخیرا با پیشرفتشون نوازنده های حرفه ای هم بعضا ازشون استفاده میکنن اما بیشتر جنبه تمرینی و دم دستی دارن!البته این که میگم مربوط به ایران نمیشه چون اینجا تقریبا همه از مولتی افکت استفاده میکنن!!

3.افکتهای Rack که معمولا این نوع از افکت ها بسیار حرفه ای و بسیار گرون قیمت هم هستند و عمده نوازنده های حرفه ای جهان برای ایجاد افکت های مختلف در صدای گیتارشون از این نوع افکت ها استفاده میکنن.این افکتها هم میتونن چند منظوره و یا تک منظوره باشن ضمن اینکه برخی از مولتی افکتهای حرفه ای هم به صورت Rack ساخته میشن که معمولا هم از مولتی افکتهای هم مدل زمینی شون مجهز تر و البته گرون تر هستن.

خوب این از معرفی کلی انواع افکت ها اما هرکدوم از اینهایی که گفتم هم توضیحات بیشتری دارن و هم انواع دارند که در آینده بحثش رو تکمیل میکنم.

مشخصات

موضوع پست: Re: لوازم جانبی گیتار الکتریک
پست خوانده نشدهارسال شده در: چهارشنبه اردیبهشت 10, 92 2:06 am 
آفلاين
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار
نماد کاربر
با سلام مجدد خدمت دوستان عزیز
در ادامه نوشته ی قبلی این دفعه کمی بیشتر راجع به افکتهای یونیت صحبت میکنم که فکر میکنم آشنایی با اونها شما رو در زمینه آشنایی با مولتی افکتها و Rack ها هم بسیار کمک میکنه.

به طور کلی همونطور که گفتم پدال های یونیت افکتهایی هستند که معمولا هر کدوم یک ویرایش مختص به خودشون رو روی صدای ساز ما ایجاد میکنن درست مثل حالت صفر و یک (البته در شکل کلاسیک خودشون) که شما میتونین هرکدوم از افکتهای یونیت خودتون رو روشن و یا خاموش بکنین که اینکار رو معمولا نوازنده با پا انجام میده. البته لازم به ذکر هست که اینها علاوه بر خاموش و روشن در حالتی که روشن باشند تنظیمات و کنترلرهایی هم روی اونها نصب شده. این نوع افکتها معمولا قیمت زیاد بالایی ندارند اما نباید فراموش کنیم که بسیار بعید هست که یک نوازنده فقط از یکی از این ها استفاده کنه و معمولا Pedalboard یا اون سیستمی که زیر پای نوازنده قرار میگیره با تعداد زیادی از اینها میتونه در ارتباط باشه. در مورد نحوه ی چینش این یونیت ها و پدال برد و منبع تغذیه اونها در نوشته های بعدی مینویسم اما در اینجا چند نوع معروف اون رو بهتون معرفی میکنم:

Distortion که شاید معمول ترین نوع یونیت باشه به خصوص در سبکهایی مثل راک و متال به وفور از این نوع افکت استفاده میشه. همونطور که از اسمش پیداست این یونیت به قول معروف مصنوعی روی صدای ساز ما دیستورت ایجاد میکنه و معمولا میزان دیستورت شدن صدا توسط اون به وسیله پیچ های روش قابل تنظیم هست و خیلی از اونها یک اکوالایزر رو هم روی خودشون دارن.در سبکهای دیگه مثل پاپ راک هم موقع سولو نوازی گیتار خیلی از نوازنده ها به جای دیستورت آمپلیفایر ممکن هست از یکی از همین یونیت ها استفاده کنن.برای سبکهای مختلف تنظیمات و نوع دیستورشن و اکولایزر اون میتونه متفاوت باشه برای مثال در یک دیستورشن متال معمولا Gain رو بالا نگه میدارن و Bass رو هم به همین ترتیب و Middle رو کم میکنن و Treble بسته به سلیقه معمولا حد متوسطی رو داره. این نوع ویرایش معمولا صدای ریتم گیتاری به ما در این سبک میده در حالی که برای نواختن سولو یا لید ممکنه Middle و Treble رو تا حدی بالا ببرن و صدا بیشتر خودش رو نشون بده به طور کلی تنظیمات این بسیار بسیار مفصل و توضیحش هم وقت گیره.فکر میکنم فعلا همین حد برای آشنایی با دیستورشن کافی باشه.

Overdrive این یونیت حالت تقویت صدای بیش از اندازه در Power amp یک آمپلیفایر رو برای ما ایجاد میکنه صداش معمولا خیلی روشن تر و خیلی واضح تر شاید بشه گفت نسبت به دیستورشن هست و این هم تنظیمات مربوط به خودش روی یونیت نصب هست.ذکر این نکته بد نیست که خیلی وقتها از Overdrive و Dist برای تقویت Gain صدای آمپلیفایر هم استفاده میشه به جای اینکه صدای خودشون بخواد به طور خالص به گوش شما برسه.معمولا گیتاریست های راک یا بلوز و سولیست های کانتری و بعضا نوازنده های متال ازش استفاده میکنن اما بیشتر کاربرد تک نوازی داره تا ریتم نوازی.کسانی مثل Steve Ray Vaughan صدای Overdrive معروف و منحصر به فردی رو استفاده میکنن.

Fuzz که در واقع شکل ناقص و طراحی شکست خورده ی Overdrive بوده ولی خوب افکت جالبی از کار در میاد و خیلی ها مثل کارلوس سانتانا و جیمی هندریکس فقید از این افکت استفاده کردن. یک اشتباه بسیار عامیانه ای در ایران وجود داره که صدای دیستورت شده گیتار رو و حتی بعضا سایر افکت ها و مولتی افکت ها رو بهش میگن فاز!!!!در حالی که فاز همونطوری که اینجا معرفی کردم فقط یک نوع از صدها افکتی هست که میتونه روی صدای گیتار وجود داشته باشه و هرگز نباید دچار این اشتباه بشیم که به کل سیستم افکتهای گیتارمون بگیم فاز گیتار!!!از نظر جنس صدا فاز یه جورایی یه چیزی بین Dist و OverDrive هست و البته بهتون بگم که به اون صورت افکت پر استفاده ای به خصوص در کارهای جدید تر نیست.

خوب این فعلا کلنگ بحث شیرین افکتها انواع یونیت همونطور که گفتم میتونه به دهها نوع برسه که در دفعات بعد به مرور زمان سعی میکنم هربار چند تا از اونهارو بهتون معرفی کنم.لازم به ذکر هست که این ویژگی هایی که من گفتم نوع افکت هستند که برای هرکدومشون معمولا انواع یونیت ها از کارخانه های مختلف تولید میشه.برای مثال ما شاید 20 نوع دیستورشن معروف در جهان از شرکت های مختلف داشته باشیم.به علاوه این افکت ها میتونن به صورت Rack و یا شبیه سازی در مولتی افکتها و حتی نرم افزار ها وجود دارن. در واقع ماهیت یک افکت میتونه تو جاهای مختلفی به اشکال مختلفی وجود داشته باشه و تقسیم بندی یونیت و مولتی افکت و Rack فقط به شکل سخت افزاری اون افکت اشاره میکنه نه ماهیت صدای اون.

مشخصات

موضوع پست: Re: افکت های گیتار الکتریک
پست خوانده نشدهارسال شده در: جمعه مرداد 17, 92 4:14 am 
آفلاين
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار
نماد کاربر
با سلام در ادامه بحث افکت ها امشب دو یونیت خاص و البته میشه گفت کم استفاده تر رو معرفی میکنیم:

Acoustic Simulator: همونطور که از اسم این افکت مشخصه این افکت بیشتر در جایی استفاده میشه که نوازنده بخواهد با گیتار الکتریک صدایی شبیه به گیتار اکوستیک رو بدست بیاره. اما چرا میگم کم استفاده بخاطر اینکه معمولا نوازنده ها یک گیتار آکوستیک دارن!!! و از این استفاده نمیکنن ولی در هر صورت این افکت هم استفاده خودش رو داره. توی زنجیره ی افکت های شما معمولا به جای همون Dist یا Overdrive قرار میگیره و افکت های Modulation و Delay و ... بعد از اون قرار میگیرن. در واقع صدای Clean گیتار شما رو به نحوه ای اکوالایز میکنه که نزدیک به صدای گیتار اکوستیک بشه.

Talk Box: این افکت یکی از افکت های خیلی جالب گیتار الکتریک هست که از طریق یک لوله صدا رو از حنجره ی نوازنده میگیره و به وسیله ی گیتار و صدای اون هدایتش میکنه! راستش من تاحالا از نزدیک این افکت رو (اصلش رو نه مدلسازی شدش رو) ندیدم اما صدای خیلی جالب و خاصی داره که معمولا بعضی از ملودی هارو با اون میزنن البته همونطور که اول گفتم این افکت هم یک افکت کم کاربرد هست اما اگر مثلا کارهای ریچی سامبورا گیتاریست Bon Jovi رو دیده باشین زیاد از این افکت استفاده میکنه. شاید بیش از اینکه بشه نوع صدا و کارآیی اون رو توضیح داد بهتر باشه که آدم خودش بشنوه چه صدایی داره. اما برای توصیفش میتونم اینطوری بگم صداش میشه یه چیزی بین صدای انسان و گیتار الکتریک!

مشخصات

پست خوانده نشدهارسال شده در: دوشنبه شهریور 4, 92 9:30 am 
آفلاين
مدیر بخش تئوری موسیقی و پیانو
مدیر بخش تئوری موسیقی و پیانو
نماد کاربر
تاريخ عضويت: شنبه آذر 20, 89 2:38 pm
حالت من: Sunshine
اولین ساز: Casio CT-700
کیبرد فعلی: Yamaha-Tyros2
کارت صوتی: M-Audio Fast Track P
میکروفون: Alctron-MC001
نرم افزار: Adobe Audition, Cubase
موبایل: iPhone 5S
زمينه تخصص: آهنگسازي حرفه اي
رتبه امتیاز - آزمایشیرتبه امتیاز - آزمایشیرتبه امتیاز - آزمایشی
Amirhossein نوشته است:
با سلام در ادامه بحث افکت ها امشب دو یونیت خاص و البته میشه گفت کم استفاده تر رو معرفی میکنیم:

Acoustic Simulator: همونطور که از اسم این افکت مشخصه این افکت بیشتر در جایی استفاده میشه که نوازنده بخواهد با گیتار الکتریک صدایی شبیه به گیتار اکوستیک رو بدست بیاره. اما چرا میگم کم استفاده بخاطر اینکه معمولا نوازنده ها یک گیتار آکوستیک دارن!!! و از این استفاده نمیکنن ولی در هر صورت این افکت هم استفاده خودش رو داره. توی زنجیره ی افکت های شما معمولا به جای همون Dist یا Overdrive قرار میگیره و افکت های Modulation و Delay و ... بعد از اون قرار میگیرن. در واقع صدای Clean گیتار شما رو به نحوه ای اکوالایز میکنه که نزدیک به صدای گیتار اکوستیک بشه.

Talk Box: این افکت یکی از افکت های خیلی جالب گیتار الکتریک هست که از طریق یک لوله صدا رو از حنجره ی نوازنده میگیره و به وسیله ی گیتار و صدای اون هدایتش میکنه! راستش من تاحالا از نزدیک این افکت رو (اصلش رو نه مدلسازی شدش رو) ندیدم اما صدای خیلی جالب و خاصی داره که معمولا بعضی از ملودی هارو با اون میزنن البته همونطور که اول گفتم این افکت هم یک افکت کم کاربرد هست اما اگر مثلا کارهای ریچی سامبورا گیتاریست Bon Jovi رو دیده باشین زیاد از این افکت استفاده میکنه. شاید بیش از اینکه بشه نوع صدا و کارآیی اون رو توضیح داد بهتر باشه که آدم خودش بشنوه چه صدایی داره. اما برای توصیفش میتونم اینطوری بگم صداش میشه یه چیزی بین صدای انسان و گیتار الکتریک!
اميرحسين جان راستش من توي كارهاي Aerosmith  و Bonjovi اين كار رو ديده بودم و فكر مي كردم كه فقط صداي هنجره هست. بايد خيلي جالب باشه  

وقتی جوان بودم به من گفت
Son, your life’s an open book
پسرم، زندگیت مانند یک کتاب باز است
Don’t close it before it’s done
تا تمامش نکردی آن را نبند ...

مشخصات

پست خوانده نشدهارسال شده در: چهارشنبه دی 18, 92 5:10 am 
آفلاين
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار
نماد کاربر
با سلام در ادامه مبحث افکت ها امشب دوتا از افکتهای خیلی پر کاربرد رو بهتون معرفی میکنم

Chorus: این افکت همونطور که از ترجمه کلمه اش بر میاد به معنی هم سرایی هست. شاید بد نباشه اینطور توضیح بدیم که وقتی ما گیتارمون رو به یک آمپ وصل میکنیم صدای گیتار ما از اون آمپ پخش میشه. حالا فرض کنیم ما چند تا گیتاریست باشیم که همگی دقیقا یک نت رو اجرا میکنیم و صدای گیتارمون رو به اون آمپ وارد میکنیم! این شاید بشه ساده ترین و مناسب ترین تعریف از این افکت. در واقع صدای شما رو زنگ دار میکنه و یه جورایی حالت بهش میده اصطلاح جالبی که نوازنده ها ازش استفاده میکنن اینه که میگن صدا رو شیشه ای میکنه. بسیار افکت پر کاربردی هست و هم برای صداهای کلین و هم برای دیستورت ازش استفاده میشه. شاید اگر خیلی بخوام ساده براتون بگم وقتی اون رو فعال میکنیم صدای با ابهت تری رو بهمون میده که البته ممکنه همیشه هم ما دنبال همچین صدایی نباشیم! میتونم بهتون بگم اکثر گیتاریست ها ازش استفاده میکنن برای مثال شاید بد نباشه براتون کسانی مثل Rush و یا Satriani و یا Zakk Wylde رو اسم بیارم که استفاده از این افکت رو در کارشون بسیار دوست دارم.

Phaser : این افکت صدای شما رو تقریبا به حالتی در میاره که انگار از زیر آب پخش میشه و البته از افکت های مربوط به زمان هست. تنظیمات اون هم مثل Chorus در اکثر یونیت هایی که ساحته شده به Depth و Speed مربوط میشه که برای هر کدوم یک پیچ وجود داره روی یونیت. البته این رو اضافه کنم که ممکنه تمام یونیت ها و نه فقط این دو تا از شرکت های مختلف Knob ها یا پیچ های مختلفی رو برای تنظیم داشته باشن ولی این دوتایی که گفتم مرسوم هستن. این افکت رو بسیاری از خواننده ها و نوازنده های سازهای دیگه هم ازش استفاده میکنن شاید افکتی نباشه که مدت طولانی کسی ازش استفاده کنه در یک کار اما بسیاری از جاها بهترین تغییر مورد نظر گیتاریست رو ایجاد میکنه. در کارهای راک دهه 70 زیاد این رو میشنوین و اگر من بخوام یک استفاده کننده ی خیلی مشهورش رو اسم بیارم شاید بهترین اسمی که به ذهنم برسه Eddie Van Halen بزرگ باشه.

مشخصات

+ ارسال پاسخ  صفحه 1 از 1 |  
پاسخ سریع
موضوع:

تعداد صفحات: صفحه 1 از 1

تعداد پست ها:  5 پست

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان مدير انجمن: Amirhossein
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

قوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد
انتقال به: