نگهداری و تعمیرات عمومی کیبردها

بررسی و پرسش و پاسخ درمورد تعمیرات سخت افزاریه کیبردها

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg
کیبرد فعلی: .
کارت صوتی: ....................
میکروفون: RODE NT1-A
نرم افزار: ریزون
موبایل: نوکیا زپرتی
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد

Re: تعمیرات کیبوردها

پست خوانده نشده

مرسی پرشین جان
دوست گلم تو پستهای قبلی در مورد مشکلات پستونکها به صورت مفصل توضیح داده شده .
پس شما برید صفحات قبلی همین تایپیک رو مطالعه کنید.

در این پستها
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
تشکر کرده: 235 دفعه

پست خوانده نشده

در ادامه مشکلی که برای پیچ بند دستگاه PA500persian آقا میلاد ایجاد شده بود بحث مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کیبردها رو در اینجا ادامه میدیم :
میلاد :
2 روزه دست به پیچبند نزدم . چون کافیه یه کوچولو پایین بیاد . دیگه تمومه . باید خاموش روشن بشه!
هر چی فک می کنم باید نرم افزاری باشه . چون موقعی که خاموشه این کار رو می کنم و بعد روشن می کنم درسته و لی تا روشن میشه و این کار رو میکنم اینجوری میشه!
ای کاش گام آکورد هم تغییر می کرد . اون وقت میشد که یه کاری کرد
فقط هنگامی که در جهت عمودی و رو به پایین میدم این اتفاق میوفته .
نرم افزاری نیست . بک آپ لود کردم درست نشد.

انگار که تنظیمش به هم خورده .

وقتی ایجوری میشه 1 ذره میدم پایین درست میشه ‍! بالانسش به هم ریخته . یه هو درس میشه و یه هو به هم میریزه!
منصور:
به نظر من عیب سخت افزاری نیست و میتونی با یه لود بکاپ ساده از اون بکاپ هایی که از تنظیمات اولیه توی سایت آقای *** گذاشته مشکلت رو حل کنی
اما اگه حل نشد بگو تا یه دوری عمیقأ توی ساز بزنیم من مطمعنم که مشکل از تنظیماته چون میگی ساز دو گام بالا میره نه بیشتر که این عدد برابر با تنظیمات پیش فرض پیچ بند هست
در ضمن من یه خواهشی از دوستان دارم و اونهم اینه که هر مشکلی رو به نقص سخت افزاری و مشکل سیستم عامل یا همون OSربط ندید و مطمئن باشید95درصد مشکلات این چنینی چه در کرگ و چه در یاماها و البته در بیشتر برند ها با تغییر تنظیمات درست میشه معمولأ عیب سخت افزاری در کیبورد خیلی به ندرت پیش میاد
بهرنگ:
منصور جان مطمئنی اکثر عیب های سخت افزاری به ندرت پیش میان؟
مثلا سوختن رم سمپل PA800 و شکستن دکمه های اون که معروف ترین و متداول ترین عیب PA800 است سخت افزاریه دیگه!!!
یا معروف ترین عیب OR700 که ایجاد نویز در بلندگوی راست است سخت افزاریه.
اختلال در پیچ بند PA500 هم که الآن دیگه کاملا مشخصه متداول ترین عیب اون است هنوز دقیق مشخص نشده نرم افزاریه یا سخت افزاری.تا الآن که آقا میلاد بک آپ هم بقول خودش لود کرده و درست نشده.
البته خیلی از این عیب ها ممکنه در دستگاه بعضی ها ایجاد نشه ولی این نسبت آمار و گفته های کاربرها است که در همین تایپیک فراوونه.
هادی:
دوست گلم این مشکل و هر چی مشکل که تو این چند سال من شخصا شاهد بودم که برای پیچ بند اومده همه سخت افزاری بوده.نظر تو چیه بهرنگ؟
دوستان مشکلاتی که برای قطعاتی مکانیکی در گیر که بیشتر یا خاصیت مقاومتی متغییر یا کلیدی(سوییچ ها) یا اتصالات جدا شدنی(مثل سوکتها و جک ها) دارند فقط دچار نقصان و اشکالات سخت افزاری میشوند یعنی اینکه یا خود این قطعات به واسطه کثیف شدن یا فرسوده شدن یا شکستن معیوب میشوند یا قطعات الکتریکی که نقش تکامل وظیفه آنها را دارند دچار نقصان میشوند.
میلاد جان با توجه به مسائلی که از صحبتهای خودتون مشخصه شک نکنید که عیب پیچ بند شما سخت افزاری هست بدون شک.
حالا ممکنه با اسپری کردن مشکل حل بشه یا با تعویض مقاومت متغییر .
در ضمن من پیچ بند کیبورد خودم رو محکم پیچ کردم که فقط با مشت میشه اونو از جاش در کرد.
اولا اون چیزی که شما اشکالات نرم افزاری میخونید و یا میشناسید اشکالات نرم افزاری نیستند بلکه یه سری تنظیمات و نمایه هایی هستند که شرکت سازنده محصول برای اعمال تنظیمات شخصی در دستگاه قرار داده و اگه یه فرد قبل از استفاده کاتالوگ رو دقیق بخونه متوجه میشه.آیا کسی میتونه یه مورد از اشکالات نرم افزاری رو در برندهای مشهور جهان برای من مثال بزنه(به جز مواردی مثل ویروس گرفتن یوزر در کرگ یا ارورهایی با بت ناصحیح بودن اطلاعات)
علیرضا:
من با نظر هادی موافقم
اشکال نرم افزاری تو کیبورد خیلی کم پیش میاد مگر اینکه تنظیمات به هم ریخته باشن که این رو هم اسمش رو نمیشه گذاشت اشکال یا خرابی!
بیشتر مشکلات کیبوردها سخت افزاریه مثل پستونکی های کلاویه . پیچ بند . میکروسوییچ ها . ال سی دی کیبورد و به ندرت هم سیستم تغذیه برق کیبورد
بنظر من اول باید دید منظور و برداشتتون از اشکال و عیب چیه!!!
اگر منظور خراب شدن و هزینه کردن برای درست شدن دستگاه باشه خوب بسیار به ندرت پیش بیاد که نرم افزاری باشه.
اصلاح کردن و بهینه کردن تنظیمات به حالت دلخواه رو بهرشکل خود کاربرها هم میتونند انجام بدن (حالا ممکنه یه هزینه ای هم بکنند و فایل بک آپ و ست آپ و فایل اصلاحی بخرند)ولی اصلاح کردن دستگاه با ترمیم قطعات دیگه ممکنه کار هرکسی نباشه.
درکل نظر من اینه که عیب های نرم افزاری اصلا جای نگرانی نداره و بدونه هزینه یا با هزینه ای کم قابل حل است ولی عیب های سخت افزاری نگران کننده و هزینه بردار(بسته به نوع عیب)
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

دوستانی که مشکل در رفتن پیچ بند رو دارن یعنی اون قسمتی از پیچ بند که مثل دنده ماشین هست فرو میره نه تمام پیچ بند.
من این قسمت رو عوض کردم که خیلی محکم شده(البته یه پیچ بزرگتر)
تصویر
توی تصویر بالا میبینید که یکی از سه تا سیم قطع شده که باعث میشه پیچ بند درست عمل نکنه و من مجبور شدم اون رو مستقیم به مدار متصل کنم.
تصویر
در این تصویر قسمتهایی که با رنگ قرمز مشخص کردم ولوم یا همون مقاومتهای متغیر هستند که در بیشتر موارد معیوب یا کثیف میشوند.

راستی میدونستید که PA500 اسپیکر تیوتر نداره؟
من که با این تریبلی که داره قبلا فکر میکردم حتما تیوتر ولی نداره.
تصویر
در ضمن کسانی هم که فکر قرار دادن آدابتور دستگاه تو کیبورد هستند بهتره این کار رو نکنند.
چون اگه این کار رو برای این انجام میدن که فیش سر آدابتور PA500 کمیابه راه بهتری هست که نیاز به اون فیش نباشه مثلا خود من اومد و یه سوکت دیگه توی بدنه دستگاه جاسازی کردم که آدابتور PA50 هم بهش میخوره یا اگه دلتون نمیخواد بدنه فابریک دستگاه رو دست بزنید میتونید جای سوکت اصلی یه سوکت معمولی بزارید که فیشش هم تو بازار پر هست.
تصویر
و اما اگه میخواهید این کار رو برای این انجام بدید که از شر یه وسیله اضافی راحت بشید باید بگم که باید این معایبش هم رو بجون بخرید که:
1.گرما داخلی دستگاه با وجود یه آدابتور بیشتر میشه.
2.اگه آدابتور دچار کوچکترین نقصی بشه باید کل کیبورد رو باز کرد.
3.اگه آدابتور داخلی بسوزه و شما توی یه مراسم باشید نمی تونید یه آدابتور دیگه به فیش دستگاه وصل کنید چون اگه قسمت 220 آدابتور قبلی دچار نقص شده باشه و قسمت تثبیت کننده خازنی سالم باشه باعث شورتی در مدار میشه در نتیجه باعث سوختن آدابتور بعدی میشه
4.اگه آدابتور رو با بدنه و روکش پلاستیکیش داخل دستگاه جا بدید گرمای آدابتور بسیار بالا میره و ممکن باعث نقص و در نتیجه سوختن آدابتور بشه چون آدابتور خودش جایی برای تهویه نداره و جوری ساخته شده که از طریقه بدنه مقدار کمی از گرما کاسته بشه ولی وقتی شما همین آدبتور رو در فضای بسته دیگری بذارید که خودش هم گرما تولید میکنه ....
اگر هم قصد دارید آدابتور رو از بدنه جدا کنید و در دستگاه بزارید کار خطرناکی هست چون شما دارید ولتاژ 220 رو وارد دستگاهی میکنید که در محافظ توری سمت راست اسپیکر اتصال به شاستی مدار دارد و حتی در حالتی فابریک و نرمال که دستگاه با آدابتور روشن هست در هوای مرطوب اگر کسی که بدن ضعیفی داشته باشد و پاهایش عرق کرده باشد وقتی که دستگاه به یک میکسر وصل باشد دست به محافظ طوری اسپیکر سمت راست بزند بدنش رو برق به صورت شوک میگیرد البته در تعداد از افراد که مکانیزم بدنشون (این علمی نمیتونم توضیح بدم ولی چند بار خودم تست کردم) جوری هست که این حالت رو تجربه میکنند.
در خلاصه مطلب این که اگه به صورت اتفاقی شورتی در مدار رخ بده که جریان به شاسی برسه و دست شما روی اسپیکر سمت راست باشه....البته اگه همه خازن ها و قطعات هم بسوزن چون این محافظ طوری به شاسی متصل هست باز هم هادی جریان هست(این نظرات همه از دیدگاه من هست و جریان برق گرفتگی از اسپیکر سمت راست رو بارها در مجلس تجربه کردم)
این کار رو نکنید

راستی این PA500 بد بخت هیچی تو دلش نیستا :
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

اینم تصاویری از بردهای کیبورد YAMAHA PSR- A1000 به درخواست kingnight :

تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
تصویر
آواتار کاربر
محمد شایان مهر
عضو ویژه
عضو ویژه
اولین ساز: PSR A1000
کیبرد فعلی: اشتباها PA80
میکروفون: صدام افتضاحه
نرم افزار: حوصلشونو ندارم
موبایل: NOTE 10 PRO
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: اصفهان

پست خوانده نشده

ای بابا استاد شرمندم کردی تصویر !!!!! خیلی ممنون از زحمتی که کشیدی .کاش می تونستم تلافی کنم تصویر . حالا اگه عروسی نکردی تو عروسیت تصویر .اگه هم عروسی کردی ختنه سرون اقا پسرت ایشالا. تصویر تصویر البته اگه دعوت بودیم!!!!!! تصویر
تصویر
آواتار کاربر
persiankorg
عضو سایت
عضو سایت
کیبرد فعلی: مشخص نشده

پست خوانده نشده

دوستان من فیش هدفونم رو زدم به Pa800 وقتی درش آوردم نصف فیش میخی داخل مونده بود.الان موندم چطوری درش بیارم!!!!
فیش هدفونم فابریک بود حیف بود الان باید از تبدیل استفاده کنم! تصویر
هادی جان به دادم برس.
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

دوست گلم راستش رو بخواهید من هنوز سعادت باز کردن 800 رو نداشتم.
ولی مشکل شما زیاد حاد نیست .
اگه انبرکهای مخصوص رو دارید که بتونید درش بیارید که چه بهتر اگه هم ممکنه کیبورد صدمه ببینه پس بهتره اول کیبورد رو باز کنید و برای این که به برد مربوطه صدمه نزنید فیشها رو جدا کنید و و برد رو از سرجاش باز کنید و با خیال راحت اضافه فیش رو در بیارید و اگر میبینید باز هم ممکن نیست میتونید یه فیش مشابه(با همون تعداد پایه) از بازار تهیه کنید و جایگزین سوکت قبلی کنید همین.
اصلا نگران نباشید کار شاقی نیست اگه قبلا لحیم کاری کردید خودتون میتونید این کار رو انجام بدید.فقط با حوصله و احتیاط
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

persiankorg نوشته شده:دوستان من فیش هدفونم رو زدم به Pa800 وقتی درش آوردم نصف فیش میخی داخل مونده بود.الان موندم چطوری درش بیارم!!!!
سپهر جان این مشکل معمولا پیش میاد وقتی که فیش های مورد استفاده مرغوب نیستند.
درحالت معمول خودم یک "دم باریک" دارم که نوکش خیلی باریکه و یکم خمش کردم برای همین کار و با یکم بازی کردن نوک اون توی سوکت کیبرد ، اکثرا کله ی جا مونده ی فیش در میاد.
ولی در شزایط سخت تر باید بتونی کیبرد روباز کنی و به همون قطعه ی Jack با ماده گی فیش برسی. بسته به نوع اون ماده گی(همون سوکتی که فیش توش گیر کرده) باید با وسیله ای ظریف از پشت بزنی توش تصویر (بلانسبت جمع) تا اون قطعه در بیاد.
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

بهرنگ جان 90% سوکتها یا jack یا همون مادگی مورد استفاده در کیبوردها تهشون بمبست هست و نمیشه از پشت بهش ضربه بزنی.
مثل این تصاویر که دقیقا شبیه به سوکوتهای 800 هست:
تصویر..تصویر
و این هم تصویری از سوکت هدفون که اگه دقت کنی و زرنگ باشی میتونی درپوشش رو برداری و جسم خارجی رو در بیاری و اگه نتونستی هم نهایتا باید تعویضش کنی:
تصویر
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

هادی جان درسته اکثرشون همینطور پلوم هستن ولی من اینکار رو کردم قبلا.یعنی از داخل دستگاه سرفیش جامونده رو به بیرون هول دادم.
البته خیلی کم از این روش استفاده کردم
و همونطور که خودت هم توی عکس گذاشتی میشه همون درپوش پشت یا بالای Jack رو باز کرد.
مدل های مختلف هم باهم فرق دارن.
ممنون از عکس هات
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “تعمیرات کیبورد”

• اطلاعات