کیبرد - نرم افزار - کامپوتر

مسائل و موضوعاتی که بین کیبوردها با برندهای مختلف مشترک است

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

آواتار کاربر
Amirhossein
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار
اولین ساز: CASIO CT395
کیبرد فعلی: KORG LP350 PIANO
کارت صوتی: LINE6
نرم افزار: CUBASE 6
موبایل: Galaxy
زمينه تخصص: نوازندگي گيتار
محل اقامت: تهران

Re: korg -m3-m50-oasys

پست خوانده نشده

خوب بازم تشکر میکنم ازت بابت راهنمایی فکر کنم دوزاریم افتاد الآن تصویر

خوب در مورد میدی که فکر کنم جوابمو دیگه کامل گرفتم و در مورد Audio هم حالا فهمیدم مشکل چیه! من کارت صدای Line6 دارم و Asio هم هست. اما مشکلش اینه که خیلی ساده هست و فقط یک ورودی داره! احتمالا به خاطر همین هم هست که Audio Track رو در Cubase چه Mono بگیرم چه Stereo هیچ فرقی نداره. منم به خاطر همین به جای خروجی راست یا چپ توی خروجی هدفون میزنم اما فرقی نداشت. Latency رو هم روی همون 256 میذارم پس احتمالا مشکل همون سرعت هارد دیسکم هست چون همونطور که گفتم این مشکل رو با صورت های دیگه ی ضبط صدا مثل گیتار هم دارم.

اما یه سوال کوچک دیگه هم بپرسم که البته شاید شما با توجه به اینکه کارت صدات اینطوری نیست این مسله رو امتحان نکردی اما به هر حال من میپرسم تصویر . اگر از یه تبدیل استفاده کنم و دوتا خروجی کیبورد رو به یک ورودی کارت صدا وصل کنم (منظورم اون کابلهای 2 تا به یکی هست) این درست میشه؟

در هر صورت خیلی مرسی از راهنماییت سرمد جان لطف کردی
آواتار کاربر
sarmad_dehnadi
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: YAMAHA PSS680
کیبرد فعلی: MONTAGE 8
کارت صوتی: RME Fireface 800/
میکروفون: NEUMANN U87/AKG 414
نرم افزار: SONAR X3
موبایل: HTC SENSATION
زمينه تخصص: آهنگسازي حرفه اي
تماس:

Re: korg -m3-m50-oasys

پست خوانده نشده

خیر. اگر ورودی مونو باشه فایل ضبط شده مونو خواهد بود . در کل برای ادغام کانال چپ و راست (تبدیل استریو به مونو) حتما باید از میکسر با کیفیت استفاده کرد و سیم رو سیم انداختن کار صحیحی نیست.

اینجا تاپیک سینتی سایزر هاست. لطفا سوال در مورد ریکود دیجیتال رو در تاپیک خودش مطرح کنید.

در ضمن بافر 512 هم چک کنید.

مرسی.
خانه مسترینگ اس دی
استودیویی تخصصی جهت میکس و مسترینگ موسیقی
www.sdrecords.ir
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

Re: کیبرد - نرم افزار - کامپوتر

پست خوانده نشده

ضمن تشکر از استاد سرمد عزیز بخاطر توضیحاتش ، یک تشکر جداگانه بخاطر توجه ایشون به نظم انجمن و موضوعات ، از او میکنم.
و ممنو هستم از امیرحسن بخاطر سوالاتش.
امیرجان توضیحات سرمد بسیار کامل و مفید بود ولی برای تکمیل تر شدن بهت یه پیشنهاد میکنم.
عکسی از ورودی های جلو ویا پشت کارت صدات بگیر و بذار برای ما. تا بشه بهتر کمکت کرد.
یک رو با اطمنان بهت بگم که هیچ کار صدایی در دنیا mono نیست.مگر اینکه چیز خیلی خاصی باشه برای کاری خاص.
مهم شکل ورودی و خروجی هات است. تو باید به بهترین روش عمل کنی یعنی :
یک رابط باکیفیت که هر طرف اون 2 فیش mono ی میکروفونی باشه. یعنی 2به2
بعد وصلش کن به خروجیه Line Out پشت کیبردت که R و L است ، در طرف دیگر که کارت صدا است ، هرکدام از فیش ها رو به یکی از ورودی های Audio بزن و در نرم افزارت هرکدوم رو در یک ترک تنظیم کن و مهم ترین قسمت اینه که ولوم pan (که صدا رو به باند راست و چپ میبره) در هر ترک رو بطور کامل روی یک باند بذار. یعنی یکی روی راست و دیگری روی چپ.
-
تا اینجا اگر مشکلی در توضیحات من برای اتصالات تو هست بگید.
مگر اینکه کارت صدای تو یک ورودیه Stereo داشته باشه که بعید میدونم. یعنی مثل فیش هدفون.
-
راستی تو که از خروجیه هدفون فیش میگیری ، احتمالا فیشت mono است چون رابط های گیتار اکثرا mono هستند. فیش stereo باید از 3 بخش فلزی تشکیل شده باشه.
(منفی/com/مشترک) + (باند راست/نوک یا وسط فیش) + (باند چپ/نوک یا وسط فیش)
ولی فیش مونو فقط 2 قسمت نوک داره و منفی
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
sarmad_dehnadi
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: YAMAHA PSS680
کیبرد فعلی: MONTAGE 8
کارت صوتی: RME Fireface 800/
میکروفون: NEUMANN U87/AKG 414
نرم افزار: SONAR X3
موبایل: HTC SENSATION
زمينه تخصص: آهنگسازي حرفه اي
تماس:

پست خوانده نشده

باتشکر از توضیحات خوب بهرنگ. فقط چند نکته رو اضافه کنم.

1- بعضی کارت های صدا فقط یه ورودی مونو دارند که معمولا برای گیتار استفاده میشه.و می تونه کانکتور Combo و فنتوم پاور داشته باشه که بشه هم برای گیتار و هم برای میکروفن ( البته نه هم زمان) ازش استفاده کرد.

2-بعضی از کیبورد ها و اکثر ساند کارد ها ورودی و خروجی از نوع balanced دارن . یعنی با اینکه اصل کانکتور مونو هست ولی فیش و کابل استریو می خوره. این روش برای کاهش نویز القایی استفاده میشه.

3- اکثر نرم افزار های حرفه ای صدابرداری ، قابلیت این رو دارن که دو تا ورودی مونو رو با هم pair کنن و یک ترک استریو ضبط کنن. تو این حالت دیگه نیازی به paning نیست.
خانه مسترینگ اس دی
استودیویی تخصصی جهت میکس و مسترینگ موسیقی
www.sdrecords.ir
آواتار کاربر
Amirhossein
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار

پست خوانده نشده

تصویر
خوب ممنون از هر دو دوست عزیز بهرنگ و سرمد.
این عکس دو طرف کارت صدای من هست و فکر میکنم همونطوری که سرمد جان گفت از اون نوع خاص گیتاری باشه به قول معروف! البته من وقتی گیتار رو باهاش ضبط میکنم معمولا 2 تا برداشت Mono میگیرم و روی دو تا باند تقسیم میکنم ینی به عبارت بهتر هر چیزی رو دوبار با گیتار میزنم. اما توی کیبرد به نظرم خیلی این عملی نیست چون اصن مگه میشه هردو رو با هم سینک کرد؟! بخاطر همین هم از خروجی هدفون کیبورد به این ورودی که میبینید زدم نه از خروجی L/Mono. اما باز هم فرقی نمیکنه و صدایی که توی کیوبیس ضبط میکنم همونطوری Mono میشه! اما در مورد کابل هایی که گفتی بهرنگ جان راستش من یه کابل گیتار دارم که 13 ساله دارمش! تو کل استودیو کرگدن هم این کابل از همه کم نویز تر بود! اما راجع به اینکه چجوری بفهمم Mono هست یا استریو راستش چون تا حالا احتیاجی نداشتم اصلا نفهمیدم که کدومشه. حالا چطوری باید تشخیص داد؟
راستی یک نکته دیگه اینه که معمولا وقتی پلاگین های گیتار رو توی کیوبیس سر راه اون ترک میذارم یه جورایی خودش Pan میکنه. اما مسله اینه که با کیبورد که نمیشه اونها رو سر راه گذاشت. در هر صورت هر کاری که میکنم آخرش هرچی با کیبرد به صورت Audio ضبط میکنم عین نوار کاست های قدیم میشه کیفیتش توی رادیو ضبط های اون موقع که فقط یه باند داشت!
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

امیرجان ار این عکس دیگه همه چیز مشخصه عزیزم. این مینی کارت صوت کوچک ، مخصوص گیتاره و به احتمال خیلی زیاد کلا mono است چون گیتارهای الکتریک هم تا جایی که من میدونم بطور طبیعی mono هستن.حتی توی عکس مشخصه و کنار درگاه صوتی ، عکس گیتار زده....پس تو برای رکورد کردن stereo نمیتونی از این کارت صدا استفاده کنی. حداقل از ورودیه کارت صدای خود کامپیوترت استفاده کنی بهتره. (همونac97معمولی مثلا).
-
مورد اینکه صدا شبیح رادیو ای است و بعد هم یه چیزهایی در مورد بکار بردن plugin گیتار در نرم افزار گفتی ، احتمالا باز استفاده از همون افکت های گیتار است که صدای کیبرد رو خراب میکنه.(مثلا Distration یا هرافکت مشابهی).
بهرهال ما از اینجا نمیتونیم کل جزئیات رو تست کنیم ولی یک کار خودت بکن که متوجه بشی.
یکبار کلا سیستم کارت صدا و پلاگین هات رو از پروسه ی رکورد خارج کن و رکورد کن ببین تفاوت چیه.
-
در مورد کابل هات امیر جان من نپرسیدم که خودت ببین مونو هستن یا استریو..! من خودم بهت روش شناسایی مونو و استریو رو گفتم داداشم. اون پست قبلیم رو بخون ، متوجه تفاوت stereo و mono میشی.
-
بازم سوال داشتی بپرس.
آواتار کاربر
Amirhossein
مدیر بخش گیتار
مدیر بخش گیتار

پست خوانده نشده

مرسی بهرنگ جان آقا من دوزاریم افتاد!! فکر کردم مثلا باید کار خاصی با کابلم بکنم تا بفهمم.
حالا دوستان اگر تجربش رو دارین میخواستم بدونم که شما وقتی کاری رو ضبط میکنید به صورت میدی با کیبردتون این کار رو انجام میدین یا Audio؟ منظورم اینه که مثلا نرم افزارش رو نصب میکنید و از طریق یو اس بی رکورد میکنید یا اینکه خروجی اون رو به صورت Audio ضبط میکنید؟ و اگر هر دو رو امتحان کردین کدوم مناسب تره؟
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

امیر جان همیشه روش های دیجیتال مثل استفاده USB و رابط های دیجیتال سخت تر ولی باکیفیت تره.ولی اگر کیفیت تجهیزاتت خوب باشه و مشکلی در راه نباشه همون انالوگ Audio هم میتونه عالی باشه.
با اینهال طبق گفته ی سهند ، من هم میگم اگر بتونی با midi کار کنی خیلی حرفه ای تره و مستلزم دونستن مشخصات dataهای midi است. و حتی باید تنظیمات ارتباطات midi و نرم اقزار و کیبرد رو بدونی.
بنظرم با audio شروع کن و بمرور روش های بعدی رو امتحان کن.
آواتار کاربر
alishop
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: PSR 640
کیبرد فعلی: PSR A2000
میکروفون: صدام مناسب نیست
موبایل: Apple Iphone 5s
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: آبادان
تماس:

ضپط کردن ارگ با کامپیوتر

پست خوانده نشده

سلام.دوستان من میخوام کیبردو وصل کنم به کامپیوتر و باهاش ضبط کنم.درواقع میخوام درامکیت هارو ضب کنم و سمپل بگیرم.
قرار بود ک کارت صدا گیر بیارم ک نشد.
الان کابل اتصال کیبرد به کامپیوترو هم دارم.
میشه راهنماییم کنید تصویر
behrang
مدیر کل
مدیر کل

Re: کیبرد و MIDI

پست خوانده نشده

alishop نوشته شده:سلام.دوستان من میخوام کیبردو وصل کنم به کامپیوتر و باهاش ضبط کنم.درواقع میخوام درامکیت هارو ضب کنم و سمپل بگیرم.
قرار بود ک کارت صدا گیر بیارم ک نشد.
الان کابل اتصال کیبرد به کامپیوترو هم دارم.

میشه راهنماییم کنید
علی جان با صدها نرم افزار مختلف میتونی توی کامپیوتر صدا ضپط کنی. از جمله Jet Audio و خیلی های دیگه.
  • اول باید راهی پیدا کنی که کابلت به کیبورد و کامپیوتر متصل بشه. مثلا رابطت یک سرش فیش مخصوص پشت کامپیوتر باشه.(سوزنی کوچیک)
  • بعد هم ولوم کیبوردت رو در حدود نصف یا 3/4 بذاری (تا آخر نبر)
  • و بعد با نرکم افزارت دکورد بکن.
  • وقتی هم خواستی از نرم افزارت خروجی صوتی بگیری (Export کنی) با فرمت Wave و 16بیت و فرکانس 44100کیلوهرتز ذخیره کن که معمولا خودشون روی همین حالت پیشفرض هستند.
(ایـن تاپــیک رو مرور کن)

این نرم افزارهم برای ضپط و بریدن wave ها عالی

مشکلی بود بازم بپرس
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث مشترک”

• اطلاعات