سمپل در کیبورد ـ Sample

مسائل و موضوعاتی که بین کیبوردها با برندهای مختلف مشترک است

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

آواتار کاربر
EHSANP800
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: اورگ ده هزارتومانی
کیبرد فعلی: YAMAHA A2000
کارت صوتی: SAFFIRE PRO 24 DSP
میکروفون: RODE NT1
نرم افزار: Adobe Audition- FL Studio
موبایل: نوکیا 630
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند اهنگسازي
محل اقامت: اهواز
تماس:

Re: تشریح مقوله سمپل در کیبوردها....

پست خوانده نشده

بزار میخوام خودمو تست کنم
1.سمپل =نمونه .
شما میتونید هر گونه نمونه صدایی رو باتوجه به حجم فلش کارت تون وارد دستگاه کنید .و دستگاه توانایی اجرای اونارو داره .
2.سوالتو متوجه نشدم .
3. اره میشه . شما میبینید که صدای نی انبان A1000رو به عنوان سمپل وارد P50کردن
پش این نشون میده که فرقی نمیکنه چه صدایی باشه .
اگه 1نت رو داشته باشی دستگاه خودش تقسیمش میکنه روی کل کیبورد ولی کیفیت صدا ها میاد پایین .
هرچه نت های بیشتری داشته باشه صدای بهتری داری .
.
.
دوستان لطفا اشتباهات رو درست کنن .
oxygenx
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
کارت صوتی: creative
نرم افزار: Reason-Cubase-Sonar-Ableton
محل اقامت: rasht
تماس:

پست خوانده نشده

درسته امیر جون.
سمپل گذاشتن رو کیبرد یعنی که کیبرد یه نمونه کار از یه ساز (Sample)بگیره و بعد اونو رو کلاویه ها بیاره.البت اگه نمونه ات wav هست همونطور که احسان گفت با گذاشتنش کیفیت پایین میاد.
ولی اگه سمپل Midi باشه خیلی بهتره.
این همه نقش بر در و دیوار وجود*****هر که فکرت نکند نقش بود بر دیوار
آواتار کاربر
EHSANP800
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
تماس:

پست خوانده نشده

نه نه اگه ویو باشه کیفیت نمیاد پایین
اگه یکنت داشته باشی . دستگاه با زیر و بم کردن.
صدا رو شی یر میکنه (صدا رو خراب میکنه )
اگه 4تا نت از 4 اکتاو داشته باشی تو دستگاه بهتر صدا رو تقصیم میکنه .اگه هم همشو داشتی که بهتر.
درباره ی صدای میدی هم چیزی نمیدونم .
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: YAMAHA PSR 500
کیبرد فعلی: Roland GW-8E V-2
نرم افزار: FL Studio
موبایل: Nokia 1100
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: همین دور و برا

پست خوانده نشده

مثلا" این که گفته میشه pa50 سمپل میخوره یعنی چی؟
یعنی این که شما میتونید هر نوع داده ی صوتی رو در غالب یک سری قوانین و محدودیت ها (که بعدأ براتون توضیح میدم)وارد ساز کنید و از اونها برای ساخت موزیک اجرای زنده و استدیویی و هر نوع کار صوتی دیگه بهره ببرید

آیا از intro,outro موزیک و قسمتهایی از ملودی که استعداد loop شدن رو دارن جهت ساخت و تکمیل ریتم استفاده میشه؟
با عرض پوزش منظور از outro همون Ending هست که در جواب شما باید بگم بله میشه یه بخش از آهنگ اصلی رو برید و در غالب همون قواعدی که گفتم در قسمت های مختلف ریتم اعم از اینترو وماین های چهار گانه ریتم پاساژ ها و اندینگ استفاده کرد

یا اینکه میشه از چیزی شبیه بانکهای صوتی نرم افزارها ( اگر wave باشه ) به عنوان صداهای جدید استفاده کرد یا اینکه از ساز خاص وتمامی نتهاش نمونه گرفت و بصورت سمپل وارد نمود و استفاده کرد؟

بانک صوتی نرم افزار اگه منظورت VSTیاVSTiباشه من این کار رو تا حالا انجام ندادم ولی دوستانی مثل بهرنگ و علی جنتلمن این کار رو صددرصد انجام دادن
اما در مورد سمپل برداری یا برای پاسداری از زبان فارسی نمونه برداری از یک ساز آکوستیک که خود من این کار رو انجام دادم اما نه با ساز آکوستیک بلکه با از یه سینتی سایزر یک نومنه صدا برای رولند G70ساختم این کار راحت تر از اون چیزیه که در تصور شماست لزومی نداره که شما از تمامی نت های یک ساز نمونه برداری کنید فقط کافیه نت پایه ای رو که توسط شرکت توصیه شده سمپل برداری کنید و بعد از نویز گیری و آماده سازی اولیه اون رو به ساز بدیت خود ساز بقیه نت ها رو میسازه البته این امر همیشه درست در نمیاد و ممکنه که دو یا سه پرده بالا تر یا پایین تر از نت پایه صدا کاملأ تغییر کنه که برای رفع این عیب همون کاری که شما گفتید انجام میشه یعنی یا همه ی نت ها یا بعضی نت های خاص اون ساز رو نمونه برداری کرده و وارد ساز سمپلرمیکنن
برای درام کیت هم که مشخصه هر پرکاشن به یک شستی اختصاص داده میشه
---------------------------------------------------------------------------
[HIGHLIGHT=#ffffff]|:::::>{ به صبر مشكلات عالم همه را بگشاييد }<:::::[/HIGHLIGHT]|
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

oxygenx نوشته شده:درسته امیر جون.
سمپل گذاشتن رو کیبرد یعنی که کیبرد یه نمونه کار از یه ساز (Sample)بگیره و بعد اونو رو کلاویه ها بیاره.البت اگه نمونه ات wav هست همونطور که احسان گفت با گذاشتنش کیفیت پایین میاد.

oxygenxجان سلام
ببخشید دوست عزیز من اسم شما رو هم نمیدونم :) ولی در سمپل سازی چیزی به اسم MIDI نداریم یا لااقل من نشنیدم اگر چنین چیزی وجود داره لطفأ برای من بیشتر توضیح بدید تا من هم یه چیز جدید یاد بگیرم
با تشکر از شما
[HIGHLIGHT=#ffffff]|:::::>{ به صبر مشكلات عالم همه را بگشاييد }<:::::[/HIGHLIGHT]|
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

EHSANP800 نوشته شده:نه نه اگه ویو باشه کیفیت نمیاد پایین
اگه یکنت داشته باشی . دستگاه با زیر و بم کردن.
صدا رو شی یر میکنه (صدا رو خراب میکنه )
اگه 4تا نت از 4 اکتاو داشته باشی تو دستگاه بهتر صدا رو تقصیم میکنه .اگه هم همشو داشتی که بهتر.
درباره ی صدای میدی هم چیزی نمیدونم .

احسان جان بزار برای درک بهتر این موضوع یه گریز به فیزیک صوت بزنیم تا بتونیم درک کاملی از این موضوع به دست بیاریم ببینید دلیل ایجاد نت های مختلف تعداد نواسانات مختلف یک جسم دارای ارتعاش هستش مثلأ جسمی (هرجسمی یه خط کش که لبه ی میز مدرسه گذاشتی یا یه کش که از دو طرف با در تا میخ اون رو مهار کردی)که در ثانیه 440بار رفت و آمد کنه یا اصطلاحأ ارتعاش داشته باشه طبق استاندارد جهانی سال (نمی دونم چند باید کتاب هام رو نگاه کنم) نت لا در اکتاو وسط پیانو رو ادا میکنه یا بهتره بگم که نت لا رو میسازه حالا با استفاده از فرمول
fx=fbase * 2 ^(n/12)
که به طور گویشی فرمول بالا رو میشه این طور توصیف کرد که فرکانس نت مجهول برابر است با فرکانس یک نت معلوم ضربدر 2به توان nکه تعداد نیم پرده های مابین نت معلوم و مجهول تقیسم بر 12است میشه فرکانس نت های بالا و پایین تر رو به طور دقیق محاسبه کرد و اون نت رو ساخت
ساز هاس سمچلر هم برای ساخت صدا از سمپل از همین قاعده پیروی میکنن که بعضی اوقات به خاطر رنگ خاص صدا و برخی مشکلات سمپل برداری همون مشکلی که احسان گفت پیش میاد که باید از چند نت مختلف نمونه برداری بشه تا ساز بجای یک گرا برای ساخت بقیه اصوات و نت ها چند گرا داشته باشه و بتونه نت ها رو دقیق و بدونه مشکل نویز یا غیر طبیعی بودن بسازه
آواتار کاربر
EHSANP800
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
تماس:

پست خوانده نشده

نه من که ندیدم . ..
سمپلر در اصل p80 نه50 .(50رو چین اینجوریش کرده )
یعنی قیمتی تو مایه های 2میلیون .
پس تو باید دنبال یاماهایی باشی باقیمت80 نه 50 .
که بازم ...
آواتار کاربر
Sunami
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال

پست خوانده نشده

من چون اطلاعات کافی در این مورد ندارم فکر کردم این سمپل بیشتر به درد ریتم سازی میخوره....
در ایران بله اما در کل دنیا از سمپل بیشتر برای صدا استفاده میکنن چون در ایران کیبورد عمومأ برای کار مجلس استفاده میشه و این امر در کنار نبود سازهایی که اورینتال باشن و کیفیت بالا یی هم داشته باشن باعث شده که سمپل در ایران بیشتر محدود به ریتم بشه تا صدا اما تو این دو سه سال اخیر در برنامه های کیبورد به خصوص اونهایی که برای 50ساخته میشن از صداهای سمپل شده هم بیشتر استفاده میشه نمونه ی معروفش همین صدا D50که مختص به رولند D50و یاماهاDX7 هستش یا یه سری صدا های اورینتال مثل سنتور و سرنا

تو کیبورد های یاماها با رنج قیمت pa 50 کیبورد سمپل خور نیست پس؟

فعلأ نه اما اون جور که بوش میاد دارن یه کیبورد از سری PSR-Sوارد بازار میکنن که هم قیمت پایین تر از تایروس 3داره هم سمپل میخوره که اگه بیاد بازار کیبورد لااقل توی ایرن کنفیکون میشه چون توی ایران کمتر کسی توان مالی خرید تایروس رو داره واکثر حرفه ای های ایران هم یاماها باز هستن اما به خاطر مسائل مالی واون جمله ی معروف خواهی نشوی رسوا..... مجبور به خرید کرگ شدن
البته نا گفته نمونه من بارها گفتم و بازم میگم با هر جوونوری که کلاوی داشته باشه سروکله زدم از PSR500بگیر تا PA1XProوچندین سال با 50و80مجلس رفتم بارها برام پیش اومده با500و800مجلس رفتم یاماها با وجود نداشتن سمپل توی مدل های اخیر مثل سری Sوحشتناک قوی ظاهر شده اما اگه میبینی مدل اورینتال قوی نداره و اون دیگه ار ضعف موسیقی ما در دنیاست که کسی سازهامون رو نمیشناسه مثلأ OR700باA1000در ریتم ایرانی هیچ تفاوتی نداره اما در عربی و خلیجی میشه گفت 30تا40درصد قوی تر شده

البته وقتی که فعالیت محدود به کامپیوتر و کار با نرم افزار بشه که چندان تفاوتی نداره ولی این برای کارای مستقل بسیار عالی است...
ببین الان توی تهران دارن با DJمجلس میرن اما ارگ یه چیز دیگست در کار با کامپیوترهم اگه میدی کنترلر نداشته باشی فشار کار خفه کننده میشه دیگه خودت این کاره ای

اما در مورد قیمت من نمیتونم زیاد راهنماییت کنم اما اگه بهرنگ بیاد فکر کنم بتونه کمکت کنه تو مایه دو میلیون تومان فکر کنم تایروس 2 بتونی گیر بیاری در جواب احسان هم باید بگم الان 80دیگه دو میلیون نیست خیلی پایین تر از این حرفها باید باشه
راستی یادم رفت بگم توی برند رولند و جی ام هم میتونی سمپلر های خوبی با قیمت پایین گیر بیاری مثلأWK8یکی از این مدلهاست که ریتم هم زیاد براش گیر میاد
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

درسته امیر جون.
سمپل گذاشتن رو کیبرد یعنی که کیبرد یه نمونه کار از یه ساز (Sample)بگیره و بعد اونو رو کلاویه ها بیاره.
درسته
البت اگه نمونه ات wav هست همونطور که احسان گفت با گذاشتنش کیفیت پایین میاد.
در مبحث کیبرد سمپل یعنی فقط با فایل های صوتیه Audio صورت میگیره.که هر فرمتی باشه هم باز باید در نهایت با فرمت Wave به کیبرد تغذیه بشه.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

oxygenx نوشته شده:ولی اگه سمپل Midi باشه خیلی بهتره.
ممنون.ولی چیزی به اسم سمپل میدی وجود نداره.کیبرد خودش متشکل از میلیون های سمپل میدی هست.حتی Casio_SA21 هم هزاران سمپل میدی داره.
سمپل یعنی نمونه ولی در دنیای کیبرد به معنای نمونه برداری از فایل های ّAudio و Wave است.چیزهایی که در خود کیبرد نیست.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث مشترک”

• اطلاعات