ورك استيشن ها - Workstation

مسائل و موضوعاتی که بین کیبوردها با برندهای مختلف مشترک است

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

ورك استيشن ها - Workstation

پست خوانده نشده

[HIGHLIGHT=#000000]اين تايپيك در مورد WORKSTATION ها ميباشد. (ورك استيشن)[/HIGHLIGHT]
ورك استيشن ها ، دسته خاصي از كيبردها يا سيستم هاي آهنگ سازي نيستند و شامل خيلي از سينتي سايزر و يا ارنجر ها و سيستم هاي آهنگسازي و ميكس و مونتاژ ميشوند.اين كلمه كه بمعناي "كارگاه كار" است در سال هاي اخير روي اكثر مدل هاي حرفه اي و نزديك به حرفه اي توسط شركت سازنده گذاشته شده.
دوستان ميتونند در اين مورد بحث كنند.

پست هاي نامربوط به موضوع حذف يا جابجا ميشوند.
[/size][/color]تاريخ ايجاد تايپيك : 89.5.2
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
behrang
مدیر کل
مدیر کل

Sequencer های امروزی

پست خوانده نشده

در پی همکاریه بسیار مطلوب مدیر محترم سایت با پیشنهادهای من چند ماهی بعد از دسته بندیه بخش کیبرد که به 4بخش:
Midi Controler
Arranger
Squancer
Syntisyzer
وبخش ورودی Root که مربوط به مطالب عمومی است،
تقسیم شد من در پی گشت و گذارهایی که در اینترنت و در دنیای کیبردهای امروزی داشتم متوجه شدم که دیگه چیزی به اسم کیبرد خاص سکووانسر وجود نداره.

در قدیم تر بخاطر نبود اینهمه امکانات نرم افزاری و سخت افزاریه قوی همچین کیبردهایی بودند مثل Yamaha-SQ16 که اصلا مدل این دستگاه با مخفف SQ به همین معنای Squancer و 16 اون هم بمعنای 16 تراک است.ولی امروزه دیگه من دیگه در بین مارک های مختلف کیبرد دستگاهی مختص به این کارایی رو ندیدم.
مثلا از مارک یاماها ، موتیف ها هم Squancer هستند وهم Syntisyzer
از مارک رولند همینطور فانتوم ها
از مارک کرگ Oasys ویا m3
و...
فقط من متوجه شدم اینجور کیبردهای چندکاره رو WORKSTATION معرفی میکنند که البته مختص به نوع خاصی هم نیست.
یجورایی میشه گفت دیگه کیبرد Squancer خالی تولید نمیشه چون اگه خودتونم فکر کنید متوجه میشید سکووانس و آهنگسازی بدونه صداها و پرکاشن های قوی ممکن نیست. مگر اینکه یه سکووانسر بسازن که صداها و ریتم هاش رو از خودش نداشته باشه و از یک سخت افزار یا نرم افزار جانبی بگیره که اون هم با وجود این همه نرم افزار قول بصرف نیست یا حداقل تاحالا که نساختن اگر هم ساختن پولش بالای 2میلیون میشه.مثل Fantum_G که خودش بتنهایی کار همه چیز رو میکنه
صفحه نمایش خیلی بزرگ
ظپط مولتی تراک بصورت میدی و اودیو
اتصال موس و مانیتور
امکانات میکوفون
صداسازی
و...
ولی اولا قیمت G6 که پایین ترینشه حدود3.300.000(به تاريخ مرداد 1389) و سرعت موس هم کمی پایینه
یا همین مدل های MOTIF که باز هم بدونه نرم افزار اختصتصیشون (Cubase AI) نمیتونن سکووانس کنن.

بهرهال اینطور بگم که "سینتی سایزر" و "ارنجر" و "میدی کنترلر" بطور خاص تولید میشه ولی "سکووانسر" خالی تولید نمیشه.و مدل هایی مثل MOTIF و OASYS و FANTOM و مشابه ، همه ترکیبی از Squancer و Syntisyzer هستند.
بهرنگ میوه
89.01.11
behrang
مدیر کل
مدیر کل

Re: Sequencer های امروزی

پست خوانده نشده

Soshyenta نوشته شده:ممنون بهرنگ جان اتفاقا من هم به همین فکر میکردم که چرا نباید دستگاهی بسازن که همه کار ها رو به تنهایی انجام بده.؟
اره...!

سریه G از فانتوم های رولند تقریبا نمونه ی موجودی از تفکر تو هستند.
یعنی تمام کارهایی که در کامپیوتر و نرم افزار انجام میدیم.حالا ممکنه چندتا بیشتر و چندتا کمتر.
از یه لحاظ هایی خوبه و یه لحاظ هایی هم بده.
اولا پولی که برای تهیه این کیبرد میدیم تقریبا چند ده برابر خرید لوازم مورد نیاز با کامپیوتره.
سرعت عمل موس در این کیبرد به کامپیوتر نمیرسه و کمی بحالت تکه تکه حرکت میکنه.(البته کمی)
قابلیت استفاده ار VSTهای کامپیوتر(Windows) رو نداره.(البته صداهای خودش فوق العاده هستند)
ولی خوب :
میکروفون با تمام امکانات هارمونی و وکودر
مولتی تراک بصورت میدی و اودیو
بی نیاز به کارت صدا (خودش یک قول کارت صداست)
دنیایی از صداها و پرکاشن ها
ارپیج های اماده(مثل FL)
صفحه نمایش بزرگ و رنگی
ساخت پروجکت های آهنگ
اینها همه خودشون یک استدیوی قویه اهنگ سازی رو تشکیل میدند.
البته موتیف یاماها هم همین کار رو میکنه ولی با کمک کامپیوتر و نرم افزار اختصاصیه Cubase AI
و البته صداهای موتیف خیلی بهترند و همین طور آرپیج های بسیار بسیار زیاد اون. ولی در عوض میکروفون نمیخوره.
آواتار کاربر
nobody
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
کیبرد فعلی: Korg Triton Extreme
محل اقامت: Rasht
تماس:

Re: بحث هاي متفرقه مخصوص بخش كيبرد

پست خوانده نشده

با اجازه از بهرنگ جان
من فكر ميكنم اينا جزوه ارنجرها نيستند چون قابليت auto accompaniment يا همون همراهي همزمان استايل و آكورد رو ندارن و از اونجايي كه بهرنگ جان هم قبلا" توضيح داده بودن كه امروزه كيبوردي به معناي سينتي خالي يا سكوئنسر خالي كم هست و اكثرا" قابليت سينت و سكوئنس رو با هم دارن براي همين هم نميشه بهشون سينتي سايزر هم گفت و براي همينم هست كه لقب workstation يا ايستگاه كاري رو بهشون ميدن چون كيبوردهايي چند منظوره هستند
من خودم موتيف رو تو كنسزت ها زياد ديدم استفاده ميكنن ولي تو مجلس...؟ احتمالا" صداهاش مورد استفاده هست
حالا زحمت بهرنگ جان دوتا شد
1- ايراداي من رو بگيره
2- از نو جواب شما رو بده B-)
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

man/you نوشته شده:ببين توي مشخصات اين كيبورد ها هم درام كيت ديده ميشه هم قابليت پخش ريتم كه اين امكانات از امكانات سينتي سايزر ها نيست
نه منصور جان کی همچین چیزی گفته!!
این کیبردها مثل اون سینتی سایزرهای VST نیستند. تازه تعداد درام کیت ها و امکانات مانوور روی اونها چند برابره انجرهاست. درام کیت ها جزو لیست صداهاست دیگه. دقیقا همونطوری که موتیف چند برابره تایروس درام کیت داره. ولی قابلیت پخش ریتم رو من دقت نکردم اما اگر هم داشته باشه باز دلیل نمیشه چون بهرهال جزو امکاناته اهنگسازی بحساب میاد. اما روی پانل دستگاه امکاناتی برای کنترل زنده ی ریتم نیست.(در موتیف ها و سریه G رولند)
man/you نوشته شده:مدل هايي كه من در موردشون سوال كردم در هيچ دكمه اي براي كنترل استايل و كنترل و فرمان دادن به ريتم وجود نداره فقط دكمه هاي مربوط به سانگ ديده ميشه پس اين مدل ها نه سينتي سايزر هستن نه ارنجر ميشه گفت ومدل هايي هستن كه صرفأ براي سانگ و به طبع اون آهنگ سازي خيلي حرفه اي طراحي شدن
خوب منم گفتم سنتی سایزر هستن دیگه!!!! توی شاخه سینت ها هم هستند.اما همونطور که نوبادیه عزیز گفت قبلا در یک پست مفصل توضیح دادم که دیگه دستگاهی خاص سکووانس تولید نشده.یا سینتیه خالی هستند ویا سینتی سایزر و سکووانسر (توضیح کاملش که چرا و برای چی توی همون پست هست.)
man/you نوشته شده:اما من شنيدم از اين مدل ها براي اجراي زنده و حتي در مجالس استفاده ميشه
در مجالس که من تاحالا ندیدم ولی چرا نشه؟؟
خوب از صداهاش نهایت استفاده میشه. حتی ممکنه از ووکال ویا حتی یه آهنگ تنظیم شده رو روی سن با یکی از این دستگاه ها پلی بک کنند.
man/you نوشته شده:ميخواستم علاوه بر اين براي من توضيح بديد كنترل استايل در اين مدل ها چطور انجام ميشه
در هرکدومش یه توضیح مفصل داره ولی یکی از فرق های عمده اش با ارنجر همینه دیگه. که نمیتونی ریتم رو با دکمه های دم دست Start کنی Synth Start کنی یا Fill-In بدی و...
شاید توی منو ها وسیستم هاش چیزی برای این کار باشه.شایدم اصلا چیزی به نام کنترل ریتم نباشه و البته شاید هم اصلا ریتم نداشته باشن و تو باید ریتم هان رو توی برنامه های سکووانسش بچینی و بسازی اونم نه به شکل ریتم سازی در یک ارنجر.بصورت یک ریتم که در تراک های پروزه ی یک آهنگ اجرا بشه.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

nobody نوشته شده:از اونجايي كه بهرنگ جان هم قبلا" توضيح داده بودن كه امروزه كيبوردي به معناي سينتي خالي يا سكوئنسر خالي كم هست و اكثرا" قابليت سينت و سكوئنس رو با هم دارن براي همين هم نميشه بهشون سينتي سايزر هم گفت و براي همينم هست كه لقب workstation يا ايستگاه كاري رو بهشون ميدن چون كيبوردهايي چند منظوره هستند
البته من روی این واژه جدیدی که تو این چندساله ی اخیر برای کیبردهای حفه ای در اوردن خیلی تحقیق و تفکر کردم. این workstation یعنی همون همون "مکان کار" یا "ایستگاه کار" رو به این گونه مدل ها فقط نمیگند.
که یعنی ترکیب سینتی سایزر و سکووانسر میشه : workstation
این رو به مدل های تایروس2 و تایروس3 هم میگند و خیلی مدل های فول حرفه ایه دیگه.اینطور که من متوجه شدم منظورشون اینه که با این کیبرد همه کار میتونید بکنید.جدی میگم.همینه.
درصورتی که اهنگسازیی که با موتیف یا فانتوم جی میشه انجام داد (منظورم سکووانس اهنگ هست) صد برابر دقیق تر و راحت از ساختنش با این ارنجر هاست.
یا همونطور برعکس ، سرعت عمل و امکاناتی که شما در اجرای زنده با یک ارنجر ساده دارید نصفش رو هم در این سینتی سایزر و سکووانسر ها ندارید.
آواتار کاربر
nobody
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
تماس:

پست خوانده نشده

من يه نمونه تصويري از موتيف ديده بودم و در اون فرد مورد نظر از درام كيت موجود به صورت دستي استفاده ميكرد.
يعني چيزي پلي نشده بود و در چندين ترك كم كم داشت يك آهنگ رو تكميل ميكرد به اينصورت كه يك بار درام رو به صورت دستي و با استفاده از كلاويه ها ميزد، يكبار بيس و ملودي و....
البته سكوئنس رو تو خود دستگاه داشت انجام ميداد و تو اون مورد بخصوص كاري به كار كامپيوتر نداشت.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

nobody نوشته شده:من يه نمونه تصويري از موتيف ديده بودم و در اون فرد مورد نظر از درام كيت موجود به صورت دستي استفاده ميكرد.
يعني چيزي پلي نشده بود و در چندين ترك كم كم داشت يك آهنگ رو تكميل ميكرد به اينصورت كه يك بار درام رو به صورت دستي و با استفاده از كلاويه ها ميزد، يكبار بيس و ملودي و....
ای ول! منم دقیقا منظورم همین بود.فکر نمیکنم توی منو هاش هم چیزی برای پلی کردن ریتم خالی داشته باشه.
nobody نوشته شده:البته سكوئنس رو تو خود دستگاه داشت انجام ميداد و تو اون مورد بخصوص كاري به كار كامپيوتر نداشت.
جدی؟؟؟!!!!!!!

اگه موتیف بتونه خودش هم مولتی تراک رکورد کنه عالیه چون تا اونجایی که من دیدم یه نرم افزار اورجیناله Cubase AI 5 با دستگاه هست وبا کمک اون سکووانس انجام میشه.

اینها همه سکووانسرهای امروزی هستند.
آواتار کاربر
nobody
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
تماس:

Roland Fantom X انتقالي

پست خوانده نشده

behrang m نوشته شده:در مورد "وورک استیشن" هم باز قبلا کلی توضیح دادم.
این قضیه "کارگاه کار" مختص به سریه خاصی نیست و جدیدا برندهای مختلف روی اکثر مدل هاشون این رو درج میکنن. مثلا تایروسها هم این عنوان رو بخود گرفته اند ، اما بنظر من در وحله اول فانتوم ها و در وحله دوم OASYS و در وحله سوم موتیف یاماها یک WorkStation واقعی هستند.
منتها OASYSبخاطر قیمت بسیار بالایش زیاد بصرف نیست.
بهرنگ جان من منظورم مدل خاصي نبود، اين اسمي هست كه روي اين مدل گذاشتن
بد نيست يه توضيح كلي در مورد اين كلمه بدم تا همه خيالشون راحت بشه

Music WorkStation يعني:

ساز الكترونيكي هست كه امكانات زير رو ارائه ميده:
ماژول صوتي ( Sound Madule )
سكوئنسر موسيقي
و غالبا" صفحه كليد ( كلاويه )
كه همه اين ها يك موزيسين رو قادر ميكنه كار هاي ساخت يك قطعه موسيقي رو تنها با استفاده از همون دستگاه ( ساز الكترونيكي ) انجام بده و به پايان برسونه.
ميگم ساز الكترونيكي و در اون سه خصيصه گفتم غالبا" كلاويه چون مدل هايي هم هستند كه كلاويه ندارن ( Yamaha QY10 )
خب، پس در فرهنگ نامه جديد موسيقي الكترونيك هر سازي كه سه خصوصيت بالا رو ارائه بده جزو گروه Music WorkStation ها قرار ميگيره و اين ميتونه شامل نوعي از ارنجر يا سينت سايزر هم باشه...
البته تاريخچه بوجود اومدن اين واژه و اين نوع ساز ها داستان جالبي داره كه نيازمند يه تاپيك جداگانه هست.
اما با همين لينك هايي هم كه دادم و منابع موجود ميتونيد خيلي راحت اطلاعات بيشتري رو بدست بياريد، فقط همين رو بگم كه اين يه واژه و يا محصول جديد نيست و تقريبا" از اوايل دهه 90 ميلادي اين محصولات به بازار اومدن، يعني حدود 20 سال پيش.
ديگه فكر كنم از اين ساده تر و قابل فهم تر نميشه توضيح داد.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

Re: Roland Fantom X

پست خوانده نشده

"نوبادي" جان اولا من منظورم نوشته هاي تو نبود.كلي در مورد Fantom X و ورك استيشن ها گفتم.
دوما اين 3تا گزينه اي كه نوشته اي رو از كجا آوردي؟ اگر از منبعه خاصي خوندي يا متوجه شدي حتما لينكش رو بذار.
psrA3 - psr630 - ht3000 - همين الان yamaha e413 و خيلي مدل هاي آموزشي و ابتداييه ديگه اين 3تا كار رو ميكنند.ولي حتي كارخونه هم روي اونها نام ورك استيشن نذاشته چه برسه بما كه اصلا اونها رو بعنوان يك كيبرد حرفه اي قبول نداريم.
من هم عرض كردن "نوبادي" جان! كلمه ورك استيشن همونطوري كه خودت هم تاحدي گفتي مشخصه يك سريه خاصي نيست. اما اين 3تا گزينه هم كه فرمودي با اين قاطعيت نميشه گفت مشخصه Workstation باشه!
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث مشترک”

• اطلاعات