قوی کردن گوش برای نوازندگیه کیبرد

مسائل و موضوعاتی که بین کیبوردها با برندهای مختلف مشترک است

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

آواتار کاربر
h5432
عضو فعال
عضو فعال
اولین ساز: yamaha psr-80
کیبرد فعلی: pa 800 & PA 50V4
میکروفون: shure
موبایل: sony sp
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
تماس:

Re: درباره اموزش نوازندگی کیبرد

پست خوانده نشده

علیرضا بیخیال بابا من ک نمیگم حرفت درس نیست.
اتفاقا من خودم خیلی پشیمونم چرا روز اول نرفتم اصولی یاد بگیرم و همینجوری هی خودم نشستم پای ارگ تا حالا.
بخاطر همین الان ک میرم سمت اصول و تئوری دیگه حوصلشو ندارم و میگم ول کن بابا من ک در حد خودم بلدم ...
حق با توئه اگه بدون ترنسپوز اهنگارو تو گام خودش بزنی واقعا تسلط و لذت نوازنگی رو چند برابر میکنه ولی عامو کی حوصلش میشه!
. . . . . . . . . .
احسان جان بله منظور همونایی هست ک گفتی.
مثلا اگه گام ی اهنگ رو بالا بزنی خانندت وقتی میخونه شاهرگش میشه ب اندازه مچ دستت رنگشم میشه مث خون بسکه بهش فشار میاد!
اهنگار رو باید تو گام خودش بزنی . البته خیلی بستگی ب خانندتم داره ک باید محدوده صداش بیاد تو دستت و شاید مجبور بشی خیلی از اهنگارو مثلا ی گام پاینتر بزنی تا اون بتونه اوجش رو بخونه.
در کل سعی کن وقتی تمرین میکنی یکی باهات بخونه یا اصلا خودت بخون باهاش بهتر گاما رو پیدا میکنی و میفهمی دارم چی میگم.
تصویر
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

هادی جون اگه میخوای پیشرفت کنی باید اون رگ شیرازیتو بذاری کنار تصویر
ببین وقتی گامها رو یاد میگیری یه خوبیه دیگه هم که داره اینه که آکوردی جدید یاد میگیری و میتونی با همون آکوردا آهنگی رو که تا دیروز ازش متنفر بودی رو خیلی باحالتر بزنی که خودتم کیف کنی .... تو این 3-4 روز من
مثلأ چند روز پیش آکوردای آهنگ من و گنجشکای خونه از گ.و.گ.و.ش گرفتم از دوستم ... یه آکوردای باحالی داره که وقتی میگیری آهنگو عین اصلش میزنی
حتی یه سری ریزه کاریا هست که شاید به گوش نیاد ولی آهنگو خیلی قشنگتر و حرفه ای تر میکنه
تو کیبوردای کرگ یه کلید هست به اسم bass invert اگه اشتباه نکنم ... کارش اینه که بیس آکورد و بر اساس نت پایه یا نت اولی که میگیری بهت میده ... مثلأ آکورد لا مینور 2 تا آکورد معکوس هم داره ... خودش که لا - دو - می هست و معکوس هاش هم دو - می -لا و همینطور می - لا - دو هست .... تو هرکدوم از حالتای لا مینور و بگیری وقتی bass invert روشن باشه بر اساس نت اولی که گرفتی بهت آکورد میده ... مثلأ میزنه Am/C یعنی آکورد لامینور و نت پایه دو !!! (البته خودت ماشالا استادی ... این توضیحا رو دادم که منظورمو کامل برسونم )
در کل حرفم اینه که من اگه بخوام حتی مجلس هم برم باید انقد نوازندگیم تمیز باشه که جای حرف برای کسی نذاره (خودمو میگم ) ... واسه اینه که دارم اصرار میکنم که پیشرفت کنم هادی جون
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
آواتار کاربر
h5432
عضو فعال
عضو فعال
تماس:

پست خوانده نشده

میدونم علیرضا
درضمن وقتی ی ملودی رو حرفه ای اجرا کنی هیچکس ب اندازه خودت لذت نمیبره و همین باعث پیشرفت میشه...
ی استاد پیانو خیلی عالی اینجا هست ک میخاستم چند ماه پیش برم پیشش ولی بقول تو همین رگ شیرازی اجازه نداد ...
تصویر
احسان ارگ
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: korg pa50
کیبرد فعلی: korg pa50
کارت صوتی: فعلا ندارم
موبایل: n73
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: استان خوزستان_بهبهان

پست خوانده نشده

ازشما دوستای گلم علیرضا وهادی جان ممنون بابت جوابا عالی بود هادی جان والا دارم سعی میکنم که هم بزنم هم بخونم ولی خب خیلی زمتن میبره
دوستان میشه یه راهنمایی آسون کنین واسه گام پیدا کردن البته اگه بشه نوشتنی یاد داد؟راستی هادی جون شما گفتین آهنگارو بدون ترانسپوز تو گام خودش بزنم اونوقت چجوری ممکنه همچین چیزی؟خب اگه ترانسپوزو دست نزنیم که گامش پیدا نمیشه؟یا منظور دیگه ای داشتی؟
مرسی کوچیک همه
آواتار کاربر
h5432
عضو فعال
عضو فعال
تماس:

پست خوانده نشده

احسان جان تئوری موسیقیم اصلا تعریفی نداره
ولی بصورت خیلی ساده میگم
مثلا میخای ی اهنگ بزنی ک از نت لا شروع میکنی برا زدنش و کل اهنگ رو میزنی.
حالا اگه بخای همین اهنگ رو تو ی گام بالاتر اجرا کنی یا باید ترنسپوز رو یدونه افزایش بدی یا باید ب ترنسپوز دست نزنی ولی کل اهنگ رو نیم پرده بالا تر بزنی یعنی باید حالا با لا دیز اهنگتو شروع کنی...
از این راحت تر بلد نبودم بگم دیگه شرمنده
تصویر
احسان ارگ
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: korg pa50
کیبرد فعلی: korg pa50
کارت صوتی: فعلا ندارم
موبایل: n73
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند كيبرد
محل اقامت: استان خوزستان_بهبهان

پست خوانده نشده

ای ول هادی جون خداییش خوب توضیح دادی افتاد عزیزم خب من معمولا آهنگارو توهمون گام صفر میزنم ولی خب اگه خواستم برم مجلس باید دست به دامن ترانسپوزبشم ولی توضیحاتت عالی بود ممنون داداش ایشالا همیشه موفق باشی راستی از دوستان خواستم گه بگن کدوم آهنگارو بیشتر تومراسم میزنن اگه با پیام خصوصی بگن دعاتون میکنم دوستان
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

Mr.Energy نوشته شده:که بخواد موزیک حرفه ای کار کنه اصلأ زشته و براش افت داره که مثلأ جلو 4تا استاد بزرگ موسیقی بگه من فلان آهنگو تو گام 3+ میزنم !!!! باید بگه من آهنگو تو گام دو مینور میزنم !!!
البته علیرضاکاملا درست میگه این خیلی حرفه ای تر و استاندارده ولی برای کسی مثا احسان که تازه شروع کرده این یعنی بیش از یک سال تاخییر که البته ارزش داره و انتخابش با خودشه.
این بقول هادی خیلی سخته و ما از کیبرد الکترونیک استفاده میکنیم برای همین امکاناتش و استفاده از قابلیت تغییر ترانسپوز با یک دکمه هیچ تاثیری در زشت شدن ملودی یا آکورد نداره.حتی یک ذره ، اما طبق گفته ی اساتید باعث تنبل شدن نوازنده میشه و بقول علیرضا ممکنه یه روزی و یه سالی یه جایی جلوی چندتا حرفه ای کم بیارید.
ولی من همیشه از دکمه ی Transpose استفاده کردم و الآن هم هرکس ازم بپرسه گام ها رو بلدم.
راهی که عادل و علرضا گفتند روش استاندارد و علمی است.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

احسان ارگ نوشته شده:اصلا دوستان اون موقع کعه کیبردا ترانسپوزنداشتن چیکارمیکردن همه آهنگارو تو یه گام میزدن؟
تقریبا از اولین کیبردها قابلیتی مشابه ترانسپور داشته اند. حتی بصورت سازهای آکوستیک زنده هم وسیله ای مکانیکی برای اینکار دارند. مثلا در گیتار وسیله ای هست اگر اشتباه نکنم بنام "باره" که روی دسته گیتار چفت و تنظیم میشه برای تغییر ترانسپوز.
یا مثلا ht3000 هم ترانسپوز داشت.
یا یکبار یه کیبرد زمان دایناسورها رو جایی دیدم که چوبی بود و دکمه هاش مثل سوویچ ژنراتور مولد برق بالا پایین میشدن.ترانسپوز رو با چندتا دکمه ی مکانیکی که تق تق صدا میدادن عوض میکرد.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

Mr.Energy نوشته شده:تو کیبوردای کرگ یه کلید هست به اسم bass invert اگه اشتباه نکنم ... کارش اینه که بیس آکورد و بر اساس نت پایه یا نت اولی که میگیری بهت میده
علی جان این حالت رو کیبردهای یاماها که خودت هم داری داره.الآن اسمش یادم نیست ولی توی همون لیستی است که حالت Fingred و یک انگشتی داره و Full Keyboard

درکل احسان جان همه دوستان حرفاشون کاملا درسته و بهتره تو در کنار تمرینات گوشی و تغییر با دکمه ترانسپوز بتونی تئوری رو هم یاد بگیری و گام ها هم با تمرین و کمک یک استاد یاد بگیری.
استاد تئوری موسیقی سایت ماهم سعید است که در این تایپیک تئوری موسیقی کلی توضیحات و درس های ارزشمند گذاشته.
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

behrang m نوشته شده: علی جان این حالت رو کیبردهای یاماها که خودت هم داری داره.الآن اسمش یادم نیست ولی توی همون لیستی است که حالت Fingred و یک انگشتی داره و Full Keyboard.

آره داداش ... اسمش هم fingered on bass هست ... چون هادی pa800 داره گفتم bass invert کرگ رو براش توضیح بدم که منظور حرفمو بهتر بفهمه .... مرسی از راهنماییت
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث مشترک”

• اطلاعات