جهت استفاده از تمامی امکانات سایت  باید وارد  و یا عضو شوید

خروج

+ ارسال پاسخ
 صفحه 1 از 1 |  
 موضوع پست: اکولایزر چیست ؟
پست خوانده نشدهارسال شده در: يکشنبه فروردین 15, 89 6:28 pm 
آفلاين
عضو کم کار
عضو کم کار
نماد کاربر
تاريخ عضويت: سه شنبه اسفند 25, 88 10:07 pm
کیبرد فعلی: allen&heth
نرم افزار: Adob audition & SONAR7
اکولايزر

قطعا همه شما تا بحال با اكولايزرها كار كرديد ولي براي اونهايي كه احتمالا هنوز نميدونند اكولايزر چيه بايد بگم شما كه كامپيوتر داريد حتما با برنامه‌هايي مثل (winamp jetaudio) کار کرده ايد .

اكولايزر همان ولومهاي كوچك و كنار هم هستند كه در هردوي اين برنامه‌ها براحتي قابل ديدن هستند و يا در ضبط صوتهاي حرفه اي خانگي سلکتورهايي با نام ( پاپ راک جاز کلاسيک و... ديده ايد که البته همه اينها از پيش تعيين شده هستند و شما قادر به تغيير دادن آنها نيستيد و معمولا گزينه اي با نام (منوال) در اختيار شما قرار ميگيرد که پارامتر هاي آن به دلخواه شما قابل تغيير هستند.

در اکولايزر ها فرکانسهاي صوتي به بخش هاي جزئي تر تفکيک ميشود مثلا در يک اکولايزر 9 کاناله دامنه: 4 فرکانس پايين 2 فرکانس مياني و3 فرکانس بالا قابل تغييرميباشد.

اکولايزرها را به دو گروه اصلي ميتوان تقسيم کرد:

اکولايزرهاي (گرافيکي و پارامتريک) که هرکدام ميتواند بصورت (آنالوگ) يا (ديجيتال) و يا (نرم افزاري) مورد استفاده قرار گيرد.
در اغلب ميکسر هاي صوتي از اکولايزرهاي گرافيکي آنالوگ استفاده ميشود. که معمولا بين 5 تا 9 کانال متغييرميباشد.

و کساني که بخواهند بصورت حرفه اي تر از اين سيستم استفاده کنند از اکولايزرهاي (اکسترنال که بصورت پلاگين) بر روي ميکسرها قابل نصب است استفاده ميکنند.

يکي از باورهاي غلطي که درمورد اکولايزرها وجود دارد اين است: که معمولا زماني که افراد صدا کم ميارن بخصوص در پخش موزيک و باز کردن تمام ولوم ها و فيدر هاي دستگاه پاسخ گوي نيازشان نيست اقدام به بالابردن تمام ولوم هاي اکولايزر ميکنند و فکر ميکنند با اين کار ولوم صدا افزايش پيدا ميکند!!!!

البته در ظاهر امر به نظر ميرسد که صدا افزايش پيدا کرده اما در واقع چيزي بجز صداي ناهنجار و (ديسورت) شده بگوش نميرسد.و در واقع اين صداي آه و ناله آمپليفاير دستگاه است که با تواني بيش از قدرت نامي در حال کار است و اگر سيستم شما مقداري از استانداردهاي جهاني دورباشد بيش از چند دقيقه نميتواند در زير اين فشار تاب بياورد و سوختن آن حتمي است!!

پس اين نکته را به ياد داشته باشيد که اکولايزر ولوم نيست !

در واقع اکولايزرها براي ترميم ضعف هاي قسمت تن کنترل دستگاهها و يا هماهنگ تر کردن صدا با (اکوستيک) محيط ميباشد.
در اکولايزر هاي (گرافيکي) شما فقط ميتوانيد مقدار دسيبل فرکانسهاي تعريف شده را به ميزان معيني تغيير دهيد و کنترلي بر روي مقدار فرکانس نداريد. اما در اکولايزرهاي (پارامتريک) شما علاوه بر کنترل دامنه شدت يا تضعيف فرکانس قادر به تغيير دادن مقدار فرکانس هم هستيد . پس اين طور ميتوان گفت که اکولايزر هاي پارامتريک حرفه اي تر از اکولايزر هاي گرافيکي هستند.

در تنظيم اکولايزرها بخصوص در کار(LIVE) نياز به شناخت کامل از نوع ميکسر صدا آکوستيک فضا و شناخت دقيق و کامل رنج فرکانسي صدا ميباشد و ميتوان گفت اين کار يکي از سخت ترين و حساس ترين بخش هاي کار يک صدابردار حرفه اي است . و کساني که شناخت کاملي از صدا و اکوستيک نداشته باشند معمولا در اين بخش نا موفق هستند. و صدايي ناهنجار يا (ديسورت) شده و غير قابل قبول تحويل ميدهند .

بعنوان مثال خود من در جشني شرکت کرده بودم که در فضاي باز برگزار ميشد از اواسط برنامه صداي صحبت کردن و زمزمه حضار بيش از صداي سخنران بگوش ميرسيد !! و تقريبا همه متوجه اين موضوع شده بودند و از اين بابت گله مند بودند . در لحظات پاياني برنامه ديگر طاقت نياوردم و به پشت صحنه رفتم تا وضعيت صدا را برسي کنم . و زماني که نگاهم به ميکسر صدا افتاد نميدانستم بخندم يا گريه کنم!!!!!!!!!!! با کمال تعجب مشاهده کردم که آقاي مثلا صدابردار!!!!! ولوم هاي (اکولايزر) دستگاه را تا انتها بالا برده و به دليل اينکه صداي (ديسورت) شده باعث فيدبک شديد مي شد در نتيجه قادر به بازکردن ولوم هاي دستگاه نبود . و زماني هم که در مورد کيفيت صدا به او اعتراض ميکنيم جواب قانع کننده اي ندارد .

البته ازاين گونه آدمهاي فاقد تخصص در هر رشته اي در جامعه کم نيست!

درکل اين مطلب را هم بدانيد که معمولا فرکانسهاي مختلف در هر شرايطي بيشتر نياز به (تقويت دارند تا تضعيف) . پس هيچ گاه ولومهايتان را کمتر از (0 دسيبل) قرار ندهيد خصوصا فرکانسهاي مياني صدا چون بنوعي باعث خورده شدن مغز صدا توسط اکولايزر ميشود و اين چيزي جز خستگي (مجري) ويا هر کسي که در حال استفاده از(MIC)رو را در بر ندارد.

در پايان اين نکته را يادآور ميشوم که کار کردن با اکولايزر نياز به دقت زيادي دارد و هر (مجري) يا (سخنران) تنظيم خاص خودش را ميخواهد و اين بدست نمي آيد مگر با تجربه زياد و کارکردن و گوش دادن به صدا هاي مختلف در محيط هاي مختلف مثلا چه اشکال داره اگر به طور اتفاقي ديديد يه برنامه اي در حال اجراست بريد اونجا حاضر بشيد و ذيرکانه تجربه کسب کنيد.

با تشکر از کل دوستان:ymblushing:

مشخصات

موضوع پست: Re: اکولایزر چیست ؟
پست خوانده نشدهارسال شده در: سه شنبه فروردین 23, 89 1:58 am 
آفلاين
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
نماد کاربر
تاريخ عضويت: جمعه مرداد 1, 88 2:00 am
حالت من: Apelike
کیبرد فعلی: YAMAHA-KORG Pa1X Pro
کارت صوتی: Motu Ultralite
نرم افزار: Sonar X1-FL 10
سلام.

ممنون از مطلب مفیدتون !
لطفاً در اسرع وقت فونت نوشته هاتون رو کوچک کنید !

(وقتی از جایی نوشته ها رو کپی می کنید تفاوت سایز فونت توی دو ویرایشگر مختلف باعث ایجاد این مشکل میشه .)

مشخصات

موضوع پست: Re: اکولایزر چیست ؟
پست خوانده نشدهارسال شده در: پنج شنبه خرداد 13, 89 11:41 am 
آفلاين
عضو فعال
عضو فعال
نماد کاربر
تاريخ عضويت: چهارشنبه مرداد 14, 88 2:37 pm
حالت من: Devilish
کیبرد فعلی: LOVER:KeyStatio61
کارت صوتی: LOVER:ESI MAXIO XD
نرم افزار: fl studio - acoustica mixcraft