افکت های DSP,Reverb,Chorus

گفتگوهایی که درباره پیانو و کیبوردهای یاماها عمومیت دارد

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
1.پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف یا منتقل میشوند
2.معرفی شماره تلفن ، ایمیل و هرنوع ادرس شخصی ممنوع است (درپیام خصوصی مجاز است)
3.قرار دادن لینک های غیراخلاقی و غیرمجاز منجر به حذف اکانت و یا پیگرد قانونی برای شما میشود.
قوانین کامل انجمن ارتعاش
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

انتقالی ازمحلی برای کاربران کیبردهای YAMAHA

پست خوانده نشده

ebru نوشته شده:سلام خدمت دوستان گل انجمن کیبورد
اقا بهرنگ میشه یه توضیح مختصری در مورد افکتهای chorus ,reverb ,dsp بدین؟
ایا هر سه را می توان برای افکت دادن به استایل به کار برد ؟

REVERB و CHORUS نوعي افكت شناخته شده هستند كه در تمام دستگاه هاي افكتور دار با همين اسامي موجود هستند.
اما DSP كه يك نام اختصار است در همه دستگاهها به اين شكل وبا همين نام موجود نيست.

من توضيخاتي در مورد اين سه دسته ي افكت در كيبردهاي ياماها رو براتون مينويسم.
در قسمت MIXING CONSOLE كيبردهاي ياماها به صفحه ي EFFECT كه مراجعه ميكنيم شاهد 3 رديف افقي افكت هستيم. هر رديف مخصوص يكي از اينهاست.
از بالا به پايين
Reverb
Chorus
DSP
در هر رديف داداي ولوم هايي هيستيم كه دريك خط عمودي روبه پايين اونها رو به تعلقلتشون در پايين صفحه مربوط ميكنند.
اين صفحه ي EFFECT در 3 وظعيت ميتونه قطعات مختلف دستگاه رو تحت تغييرات خودش قرار بده.
وظعيت اول شامل (از چپ به راست)Song-Style-Pad-Mic-Left-R1-R2-R3
وظيعت دوم شامل تراكهاي ريتم است
وظعيت سوم شامل تراكهاي سانگ ميشود كه در دوصفحه است
تغيير اين وظعيت ها به اين صورت است كه با هربار زدن دكمه ي MIXING CONSOLE يكي از اونها در دسترس قرار ميگيره.
براي انتخاب هر كدام از 3خط افقيه افكتهاي Reveb و Chorus و DSP هم بايد دكمه هاي چپ و راست LCD كه در امتداد افقيه اون خطا هاهستن زده بشن.

براي افكت دادن به تراك هاي ريتم از دوراه ميتونيد اقدام كنيد
راه اول اینه که بعداز انتخاب ریتم ، وارد برنامه ریتم سازی بشید و تراک مورد نظر رو در حالت رکورد قرار بدید-بعد به منوی mixing consoli وسپس صفحه ی effect برید.حالا ولوم های هرکدام از افکت های reverb , chorus یا dsp که مربوط به R1 است رو تنظیم کنید. بعد از تنظیمات لازم روی همه ی تراک ها، ریتم رو save کنید.
راه دوم اینه که خارج از ریتم سازی وارد همین صفحه ی effect بشید و با استفاده از خود دکمه ی mixing console به وظعیت دوم که مربوط به تراک های ریتم است برید و تراک های مورد نظر رو تنظیم کنید وسپس Save کنید.
تفاوت این دوراه اینه که در راه اول تراک های هر کدام از واریوشن ها(MAINها-Fill Inها و...) رو تغیر بدید فقط همون تغییر میکند ولی در راه دوم هر تراکی رو تغییر بدید، اون تراک در کل واریوشنا های اون ریتم تغییر میکند.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
در صفحه ی EFFECT در گوشه ی LCD گزینه ی کوچکی است بنام TYPE که در OR700 با دکمه ی "F" انتخاب میشه(احتمالا در باقیه مدل ها هم همینه)
این دکمه شما رو به لیست افکت ها میبره.
تاثییرگذاری
افکت های REVERB
این مجموعه با توجه به ولوم تنظیمات تراک ها، بروی تمام اجزاء کیبرد اثر گذاری دارد و توجه داشته باشید که با تغییر ریتم و سانگ، تغییر میکند و بسته میزان ولومش روی چیزهای دیگه ، ازجمله صدا تاثییر میگذارد.
افکت های CHORUS
این مجموعه نیز با توجه به ولوم تنظیمات تراک ها، بروی تمام اجزاء کیبرد اثر گذاری دارد و با تغییر ریتم و سانگ، تغییر میکند و بسته میزان ولومش روی چیزهای دیگه ، ازجمله صدا تاثییر میگذارد.
افکت های DSP
این مجموعه در کیبردهای یاماها از اهمیت خاصی برخوردار هستند و در مدل های مختلف تعداد و انواع مختلفی دارد.
مثلا آخرین کیبرد سریه PSR یاماها که Tyros3 است، دارای 9 لیست DSP است که باز تعداد محتویات هرکدام، خیلی بیشتر از مدل های پایین ترش هست و همین ترتیب در مورد پایین ترها وجود دارد.که مثلا مدل A1000 فقط یک لیست DSP دارد-OR700 نیز 4لیست DSP و Tyros2 هم 6لیست دارد.
DSP1 در تمام مدل های مانند Reverb و Chorus کلی و سیستمی است والبته میتونید برای تراک های ریتم ویا سانگ تخصیصش بدید.
اما DSPهای بعدی بسته به مدل دستگاه داره.
مدل هایی که میکروفون میخورند، یک DSP فقط مخصوص میکروفون دارند.باقیه DSP ها رو نمیتونید برای ریتم تنظیم کنید وفقط برای صداهای R1-R2-R3-Leftو یا 16تراک سانگ میتونید اونها رو اختصاص بدید. البته در Tyros3 غیر از DSP1 که روی تمام قسمت های کیبرد اثر داره(ازجمله ریتم)، دو DSPیه 8 و 9 هم مخصوص ریتم اضافه شده اند. البته من خودم با همون چهار DSP مدل OR700 کلی ریتم با افکت DSP رو ساختم که توی قشنگیه ریتم کلی تاثییر داره.
مثلا برای تراک های آکورد گیتار از انواع افکت های Wav میشه استفاده کردو الی آخر.

تمامیه این مطالب نوشته بهرنگ میوه میباشد.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
reza523573
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: PSR A3
کیبرد فعلی: PSR A1000
کارت صوتی: Genious
نرم افزار: FL Studio
موبایل: 1100
زمينه تخصص: ريتم سازي باكيبرد
محل اقامت: شیراز

افکت های DSP,Reverb,Chorus

پست خوانده نشده

سلام
دوستان استاد و اهل فن اگه میشه درباره این افکت ها و انواع مختلف اونها توضیح بدن و اینکه مثلاً خودشون از کدوم افکت در چه جاهایی استفاده می کنن و کاربردش در ریتم و ملودی و... (خودتون بهتر می دونید)
ممنون از همکاری شما
سعدیا حب وطن گرچه حدیثی است شریف
نتوان مرد به سختی که من اینجا زادم
behrang
مدیر کل
مدیر کل

Re: افکت های DSP,Reverb,Chorus

پست خوانده نشده

كاربرد كليدهاي DSP - Fast/Slow در ارنجرهای یاماها :
Fast/Slow هم یک تغییر کوچیک توی افکت DSP ایجاد میکنه. مثلا اگه Reverb باشه کمی بیشتر یا کمترش میکنه یا اگه مثلا افکت Waw باشه سرعتش رو کمتر یا بیشتر میکنه و... البته این افکت توی مدلهای جدید یاماها با نامهای دیگه مثل variation قرار داره ولی چون به DSP مربوطه جفت همون دکمه ی DSP قرارش میدن و از مدل 1000 به بعد چون قابلیت افکت سازی داریم میتونیم همراه با DSP که ساختیم این دکمه یا برنامه رو هم برای اون به سلیقه خودمون تعریف کنیم و Save کنیم.
DSP هم یک نوع افکته که از reverb و chorus کامل تره و روی پانل دستگاه دکمه روشن و خاموش داره.
آواتار کاربر
EHSANP800
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: اورگ ده هزارتومانی
کیبرد فعلی: YAMAHA A2000
کارت صوتی: SAFFIRE PRO 24 DSP
میکروفون: RODE NT1
نرم افزار: Adobe Audition- FL Studio
موبایل: نوکیا 630
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند اهنگسازي
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست خوانده نشده

ریورب

(Reverb)
بصورت طبیعی ریورب در هر فضای بسته نظیر یک اتاق وجود دارد. مثلا وقتی که در یک اتاق خالی دست بزنید، به راحتی ریورب را در اتاق حس می‍کنید. زیرا با برخورد امواج به سطوح گوناگون نظیر سقفِ اتاق یا دیوارهای آن، بخشی از امواج صوتی به سوی منبع صدا بازگردانده شده و بخشی دیگر از صدا از طریق مواد تشکیل دهنده‍یِ سطوح جذب می‍شود. در میکس از شبیه‍سازهای سخت افزاری و نرم افزاری (پلاگین‍ها) استفاده می‍کنیم تا این پدیده‍یِ طبیعی را در میکس شبیه‍سازی کنیم
اضافه کردن آمبیانس مناسب به میکس بسیار حائز اهمیت است و به سازها و صداها در میکس بعد سوم یا عمق
(depth)می‍بخشد
پس از چیدنِ و ترکیب تمامی صداها و سازها در میکس، ممکن است سازها در کنارِ هم احساس غریبی کنند و جدایی بیش از حد بین آنها وجود داشته باشد. ریورب، حتی ریوربی که به سختی قابل تشخیص باشد، می‍تواند باعث شود که همه‍یِ عناصر در میکس جزیی طبیعی از میکس به حساب آیند. همانطور که پیش‍تر نیز اشاره شد، افکت‍ها بطور کلی بیشتر باید حس شوند، و نه اینکه قابل شنیدن باشند
بهتر است اجزایِ مختلف در میکس به ریورب‍های گوناگون فرستاده شوند. اما گاهی این کار باعث جدایی بیشتر اجزا از هم می‍شود. مثلا اگر صدای گیتار را به یک ریورب و صدای خواننده را به ریوربی دیگر بفرستیم، ممکن است صداهای این دو بیش از حد از هم جدا شوند
ریورب می‍تواند جای صحیح هر ساز را تعیین کند و گاهی حتی به از بین بردن تداخل فرکانس‍ها یا ماسک شدن
(masking)در میکس کمک کند
در بعضی از سبک‍های موسیقی نظیر
Chill outیا

Ambientریورب حتی بعنوانِ وسیله‍یِ تولید استفاده می‍شود
در ضمن ریورب حضور سازها در میکس را پررنگ‍تر می‍کند و به میکس جان می‍بخشد. استفاده‍یِ صحیح از ریورب می‍تواند فضاهای خالی در پانوراما را پر کند، حتی در یک میکس با تنها دو ساز ریورب با
Levelزیاد می‍تواند

attackیک ساز را تعدیل کند و به

decayدر آن ساز بی‍افزاید. مثلا تماس آرشه‍یِ ویولن ممکن است صدایی جیغ مانند تولید کند، که به وسیله‍یِ ریورب می‍توان آن را تعدیل کرد و یا به کلی از بین برد
ریورب‍ دیجیتال یا
Digital Emulator
این نوع ریورب‍ها با توابع ریاضی که روی یک

DSPدرونی اجرا می‍شوند، کار می‍کنند و به آن ها ریورب های الگوریتمیک نیز گفته می‍شود. هیچ ریورب دیجیتالی توانایی تولید ریوربی را که کاملا مشابه با ریوربی که در یک اتاق تولید می‍شود، ندارد
[table] [tr] [td]
نوع
[/td] [td]
توضیحات
[/td] [td]
عملکرد
[/td][/tr] [tr] [td]
Hall

Rooms

Ambiance

Studio

Church/Cathedral

Gated

Reversed
[/td] [td]
صدایی پرحجم و طبیعی ایجاد می‍کند.

اتاق‍های معمولی در ابعاد مختلف

صدا را در یک فضای مجازی قرار می‍دهد.

ریورب را در یک live room

در استودیو شبیه
‍سازی می‍کند

این نوه ریورب بیشتر برای سازی نظیر اُرگ استفاده می‍شود، اما صداها را معمولا غیر قابل فهم می‍کند

ریورب غیر خطی

(nonlinear)

افزایش ریورب به جای Decay
[/td] [td]
طبیعی

طبیعی

طبیعی

طبیعی

طبیعی

افکت

افکت

[/td][/tr][/table]
طولانی بودنِ Pre-delay

می
‍تواند یک ساز را در جلوی میکس قرار دهند.
-به همه‍یِ صداها ریورب اضافه نکنید.
-اگر یک صدای خشک

(dry)
را درکنار یک صدا با ریورب
(wet)

قرار دهید، صدای دوم بسیار پرحجم
‍تر بنظر می‍آید.
-همه‍یِ صداها را به یک ریورب ثابت نفرستید. زیرا با این کار از ایجاد عمق جلوگیری می‍کنید و خطر تداخل فرکانس را افزایش می دهید.
-برای اینکه فضای درستی برای درامز در میکس ایجاد کنید، سازهای درامز را به یک افکتِ ثابت بفرستید. حتی می‍توانید گیتار باس را نیز به همان افکت بفرستید.
-از افکت‍هایی با تولید کننده‍های مختلف در میکس استفاده کنید که امکانات بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد. چراکه یک تولید کننده در محصولات متنوع خود معمولا از الگوریتمی ثابت استفاده می‍کند.
-در بکار بردن ریورب برای صداهای با فرکانس پایین نظیر گیتارِ باس بسیار محتاط باشید.
-از ریوربِ
Plate
برای صدای خواننده استفاده کنید. بوسیله‍یِ این ریورب می‍توانید صدای خواننده را در جایی که می‍خواهید قرار دهید. اما باید صداهای اضافی تولید شده از ریورب را تحت کنترل خود درآورید (مثلا با یک گِیت).
-هر
pre-delay

که کمتر از 40 میلی
‍ثانیه به طول انجامد، می‍تواند جزیی از صدای اصلی محسوب شود. پس طول
pre-delay

را روی کمتر از 40 میلی ثانیه تنظیم کنید.
-گاهی می‍توانید برای صدای خواننده دو ریورب بکار ببرید. اول یک
Hall

خیلی کوتاه، سپس یک ریورب طولانی. ریوربِ دوم باید فرکانس های پایین کمتری را شامل شود و

pre-delay

آن نسبتا طولانی باشد.
-اکوالایزر را رویِ
send

یک افکت نصب کنید و فرکانس‍های اضافی را از بین ببرید.
-هر چه ضرب آهنگ (تمپو) موسیقی تندتر باشد،
Hall

کمتر به فرکانس
‍های پایین نیاز دارد.
-هر چه ضرب آهنگِ موسیقی تندتر باشد، ریورب باید کوتاه‍تر باشد.
-ریوربِ طولانی می‍تواند فضاهای مهم در میکس را اشغال کند.
برای هدایت کردنِ یک ساز به جلویِ میکس، به جای اینکه اکوالایزر را مستقیما روی سیگنال اصلی نصب کنید، آن را به ریوربِ آن صدا متصل کنید. با تقویت فرکانس‍های بالا (HF

)می‍توانید صدایِ آن ساز را به جلوی میکس هدایت کنید.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

EHSANP800 نوشته شده:منبع :دقیق نمیدونم ولی سبک نوشتاریش به sakomusicمیخوره
احسان جان لطفا فوری هم منبع رو مشخص کن و هم زحمت فونت هاش رو بکش. ممنونم از زحمتت!
آواتار کاربر
EHSANP800
عضو بسیار فعال
عضو بسیار فعال
اولین ساز: اورگ ده هزارتومانی
کیبرد فعلی: YAMAHA A2000
کارت صوتی: SAFFIRE PRO 24 DSP
میکروفون: RODE NT1
نرم افزار: Adobe Audition- FL Studio
موبایل: نوکیا 630
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند اهنگسازي
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست خوانده نشده

بهرنگ جان من باش خیلی ور رفتم اما نشد .فونتش درست نشد .؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منبع؟ داداش اگه میدونستم کی گفته خوب میگفتم . من اینارو سیو شده دارم .اسم منبع توش نبود .وگرنه خوب مینوشتم .
oxygenx
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
کارت صوتی: creative
نرم افزار: Reason-Cubase-Sonar-Ableton
محل اقامت: rasht
تماس:

پست خوانده نشده

EHSANP800 نوشته شده:بهرنگ جان من باش خیلی ور رفتم اما نشد .فونتش درست نشد .؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
منبع؟ داداش اگه میدونستم کی گفته خوب میگفتم . من اینارو سیو شده دارم .اسم منبع توش نبود .وگرنه خوب مینوشتم .
احسان جان Pdfش کن...
این همه نقش بر در و دیوار وجود*****هر که فکرت نکند نقش بود بر دیوار
آواتار کاربر
reza523573
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند

پست خوانده نشده

EHSANP800 نوشته شده:بهرنگ جان من باش خیلی ور رفتم اما نشد .فونتش درست نشد .؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام
اگه همه متن رو انتخاب كنيد و clear format كنيد فكر كنم اصلاح بشه. (البتّه اگه اين كارو خودتون نكرده باشيد)
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

کلا قسمت تولبار نوشتاری سایت مشکل پیدا کرده.
بایه جستجوگر دیگه امتحان کنید.
من در جلسه مدیران هم مطرح کردم ولی ظاهرا تصمیمی برای اصلاحش ندارن.حداقل فعلا...
آواتار کاربر
reza523573
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند

پست خوانده نشده

سلام دوستان گل انجمن
بچه ها من وقتی یه midi فایل رو توی گیتار پرو باز می کنم مثلاً برای violon نوشته chorus 2 and Reverb 16 این یعنی چی؟
خودم فکر کردم شماره افکت هست ولی اصلاً ارگ من chorus رو فقط 11 تا داره پس دیگه شماره نمی تونه باشه؟!
فکر کنم هیچ راهی ندارم جز اینکه پروتکل midi رو کامل بخونم. آخه من هنوز دارم یه صدایی رو که یارو ساخته رو ارگ خودم کار می کنم که مثل اون صدا رو بسازم ولی ای دل غافل که آب در هاون کوبیدنی بیش نیست.
مرسی
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث عمومی”

• اطلاعات