کار با سمپل در ارنجرهای کرگ

بحث و گفتگوهایی که درباره همه مدل کیبوردهای کرگ عمومیت دارد.

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
1.پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف یا منتقل میشوند
2.معرفی شماره تلفن ، وبسایت ، ایمیل وهرنوع ادرس شخصی ممنوع است (درپیام خصوصی مجاز است)
3.قرار دادن لینک های غیراخلاقی و غیرمجاز منجر به حذف اکانت و یا پیگرد قانونی برای شما میشود.
قوانین کامل انجمن ارتعاش
آواتار کاربر
poorya
عضو کم کار
عضو کم کار

کار با سمپل در ارنجرهای کرگ

پست خوانده نشده

با سلام خدمت دوستان و مدیران محترم. اول از همه بگم که با اجازه از مدیران محترم می خوام این تاپیک رو راه بندازم که فقط و فقط مربوط به سمپل در کیبورد های کرگ میباشد.
بنده نیز بسیار بسیار اندک از این مقوله تجربه دارم و قول میدم اگر به درد بقیه بخوره قرار بدم.این تاپیک رو من در خیلی از سایتها و فروم های مربوط به موزیک عنوان کردم و دوستان یا وقت جواب دادن نداشتن و یا کم لطفی کردن و یا تا نصفه های کار! رها کردن!؟ به هر حال امید وارم در این تاپیک و در این انجمن اینگونه نباشه و دوستان با حوصله تمام مطالبشون رو بگند... در ضمن اگر دوستان مطالبشون رو همراه با تصویر بگویند خیلی خیلی راحت تر و بهتره.
منتظر اولین آموزش تصویری از خودم باشید....
موزیک میخوای...؟
تصویر
تصویر
آواتار کاربر
poorya
عضو کم کار
عضو کم کار

Re: آموزش کامل ساخت ریتم با سمپل Wave در کیبورد های Korg Pa5

پست خوانده نشده

با سلام دوباره... (ابتدا توجه کنید که این قسمت رو من با اصمینان کامل نمیگم!! و از اساتید محترم تقاضا دارم که اگر مشکلی در این قسمت دیدن، بگن تا اصلاح کنم...)

خب دوستان قسمت اول رو توضیح میدم.....

1. وارد کردن سمپل در کیبورد و قطعه قطعه کردن آن:

ابتدا سمپل مورد نظر را از طریق کامپیوتر به یک دیسکت سالم و فرمت شده انتقال دهید.
سپس فلاپی حامل سمپل رو در کیبورد گذاشته و از قسمت MODE در بالا سمت چپ کیبورد، کلید PROGRAM رو فعال کنید...
بعد از فعال شده این گزینه ( فعال شدن: یعنی چراغ مربوط به این کلید روشن میشود!) کلید RECORD رو بزنید تا صفحه ای به صورت زیر بیاید:

تصویر

خب. در اینجا چون ما میخواهیم سمپل از نوع Wave لود کنیم، باید گزینه ی Load Sample رو انتخاب کنیم، و بعد از انتخاب کردن صفحه ای مانند شکل زیر نمایان می شود:
تصویر

همونطور که مشاهده میکنید، نام سمپل در سطر اول قابل مشاهده است. و حالا گزینه SELECT رو انتخاب میکنیم و بعد از سوال (که دستگاه میپرسد!) کلید ENTER/YES رو میزنیم تا دستگاه شروع به لود کردن کند.مانند زیر:

تصویر

حالا پس از اتمام لود، صفحه زیر نمایان میشود:

تصویر

که شما در این صفحه میتوانید مشخصات سمپل رو مشاهده کنید. و نیز با نگه داشتن یکی از کلاویه ها میتوانید صدای سمپل را گوش کنید!

خب حالا سمپل شما وارد فلش کارت شده ولی در حال حاضر قابل استفاده نیست!
حالا برای اینکه بتوانیم سمپل را Slice یا به عبارت دیگر خرد کنیم . کلید MENU را زده و سپس گزینه Slice رو انتخاب میکنیم ( دقیقا مانند عکس اول).
و حالا چرا سمپل را باید تکه تکه یا Slice کنیم؟ زیرا اگر این کار را نکنیم، در هنگام رکورد و ساخت ریتم با مشکل مواجه میشویم و نیز بعدا نمی توانیم Tempo (سرعت) ریتم را تغییر دهیم!

خب، بعد از انتخاب گزینه Slice صفحه ای مانند زیر نمایان میشود:

تصویر

و حالا این جا خیلی کار مهم میشود که من هم زیاد سر در نمیارم!!!!
توضیح گزینه ها به ترتیب:(به نقل از korgiran ولی به بیان دیگر!)
1.Meter: در این گزینه شما باید تعریف کنید که کسری که برای میزان سمپل وارد کردید چیست؟ 6.8 است یا 3.4 یا 2.4 و... و اکثر افراد که نمونه ی بارزش خودم هستم!!! در این مورد اشتباه میکنند!

2.Meas : در این گزینه مشخص میشود که سمپل چند میزان است!؟ که فکر کنم الان سمپل ما 2 میزان است!

3.Release: این گزینه حساسیت Slice را برای تشخیص پیک های قوی صوتی مشخص میکند وباید طوری تنظیم شود تا به اندازه ضربات پیک مثل کیک و اسنیر درسمپل برش بخورد.

4.Thres: میشه گفت که عکس گزینه 3 (بالا) را اجرا میکند.

خب. در اینجا همنطور که گفتم چون من دقیقا نمی دانم باید چه گزینه هایی رو انتخاب کنم!!!!!! به این دلیل به صورت زیر انتخاب کردم: ( از اساتید خواهشمندم که در این مورد راهنمایی های لازم را بکنند)

تصویر

خب، بعد از انتخاب کردن موارد به صورت بالا، گزینه Slice رو انتخاب میکنیم تا سمپل مورد نظر تکه تکه شود!

بعد از اتمام کار. کلید WRITE DISK IN USE رو در پایین کیبورد میزنم تا صفحه ای به شکل زیر نمایان شود:

تصویر

همونطور که مشاهده میکنید، نام سمپل و مقصد مورد نظر به ترتیب با گزینه های Name و To قابل تغییر است.
بعد از انتخاب موارد دلخواه (که من به صورت پیش فرض ، که خود کیبورد نشان میدهد انتخاب کردم) کلید ENTER/YES را میزنیم تا سمپل به صورت تصویر های زیر Save شود:

تصویر

تصویر

خب حالا کار لود کردن و تکه تکه کردن سمپل تمام شده و برای اطمینان خاطر دوباره به قسمت عادی (از قسمت MODE ، STYLE PLAY) بر میگردیم و در اینجا کلید PROGRAM در بالا سمت راست کیبورد را فعال میکنیم، و بعد برای ورود به قسمت صداهای فلش کارت کلید مربوط به این قسمت را روی دو چراغ میگذاریم! و حالا در زیر میبینید که سمپل در فلش کارت آمده!

تصویر
موزیک میخوای...؟
تصویر
تصویر
آواتار کاربر
poorya
عضو کم کار
عضو کم کار

Re: آموزش کامل ساخت ریتم با سمپل Wave در کیبورد های Korg Pa5

پست خوانده نشده

از تمامی اساتید عاجزانه خواهش دارم که اگر در پست بالا مشکلی میبینند که حتما هست، اطلاع دهند تا ویرایش کنم.

و نیز از دوستان دیگر میخواهم که ادامه ی این آموزش رو به من و بقیه دوستان توضیح دهند.
موزیک میخوای...؟
تصویر
تصویر
ramin1358
عضو سایت
عضو سایت
کیبرد فعلی: korg pa80

Re: کار با سمپل در ارنجرهای کرگ

پست خوانده نشده

ممنون از جناب پوریا بابت توضیحات کاملت ... دوست عزیز من یه سمپل 200 کیلوبایتی با فرمت wawe دارم که وقتی میخام وارد ارگ کنم در مرحله آخر مینویسه no room in card آیا میتونم بعضی از سمپلهای فلش کارتم رو پاک کنم تا این سمپل در فلشم جا داشته باشه ؟؟؟ لطفا پاک کردن سمپل یا ریتم های فلش کارت رو توضیح بدید با تشکر شما .. اگه کس دیگه ای هم وارده لطف کنه راهنمایی کنه
با تشکر
معبودا مرا به بزرگی چیزهایی که داده ای آگاه کن تا کوچکی چیزهایی که ندارم آرامشم را بر هم نریزد
آواتار کاربر
poorya
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

ramin1358 نوشته شده:ممنون از جناب پوریا بابت توضیحات کاملت ... دوست عزیز من یه سمپل 200 کیلوبایتی با فرمت wawe دارم که وقتی میخام وارد ارگ کنم در مرحله آخر مینویسه no room in card آیا میتونم بعضی از سمپلهای فلش کارتم رو پاک کنم تا این سمپل در فلشم جا داشته باشه ؟؟؟ لطفا پاک کردن سمپل یا ریتم های فلش کارت رو توضیح بدید با تشکر شما .. اگه کس دیگه ای هم وارده لطف کنه راهنمایی کنه
با تشکر

با سلام و تشکر از شما. نخیر دوست عزیز. شما نمیتوانید سمپل های فلش کارت را به صورت تکی پاک کنید! و فقط تنها راه فرمته که دیگه اونوقت.....!!!!
تصویر
ramin1358
عضو سایت
عضو سایت
کیبرد فعلی: korg pa80

پست خوانده نشده

poorya نوشته شده:فقط تنها راه فرمته که دیگه اونوقت.....!!!!

من از یکی شنیدم که میگفت سمپل های فلشم رو پاک میکنم و سمپل جدید میریزم ... ولی اگه شما میگید نمیشه حتما درسته شاید من اشتباه شنیدم ... راستی اگه سمپلو به فرمت های دیگه مثل KMP تبدیل کنم حجمش کمتر نمیشه ؟؟؟ آیا میشه فهمید چقد از حافظه فلش کارت خالی مونده ؟؟؟ بازم ازت ممنونم
معبودا مرا به بزرگی چیزهایی که داده ای آگاه کن تا کوچکی چیزهایی که ندارم آرامشم را بر هم نریزد
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

ramin1358 نوشته شده: راستی اگه سمپلو به فرمت های دیگه مثل KMP تبدیل کنم حجمش کمتر نمیشه ؟؟؟
فکر نمیکنم تفاوتی داشته باشه !! شما میتونی با نرم افزار سمپلت رو به mono تبدیل کنی و سیو کنی که حجمش کمتر شه
ramin1358 نوشته شده: آیا میشه فهمید چقد از حافظه فلش کارت خالی مونده ؟؟؟
بله عزیز میشه
شما باید از قسمت mode سمت چپ کیبورد کلید program رو بزنید ..... بعد کلید RECORD رو بزنید
بعد وارد قسمت record/edit بشید.... بعد کلید WRITE DISK IN USE رو بزنید ..... روی صفحه مانیتور نوشته free و جلوش هم یه عدده که مقدار خالی بودن فلش کارت شما رو بر حسب کیلو بایت نشون میده
موفق باشی رامین جان
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
آواتار کاربر
poorya
عضو کم کار
عضو کم کار

پست خوانده نشده

Mr.Energy نوشته شده:
ramin1358 نوشته شده:

ramin1358 نوشته شده: آیا میشه فهمید چقد از حافظه فلش کارت خالی مونده ؟؟؟
بله عزیز میشه
شما باید از قسمت mode سمت چپ کیبورد کلید program رو بزنید ..... بعد کلید RECORD رو بزنید
بعد وارد قسمت record/edit بشید.... بعد کلید WRITE DISK IN USE رو بزنید ..... روی صفحه مانیتور نوشته free و جلوش هم یه عدده که مقدار خالی بودن فلش کارت شما رو بر حسب کیلو بایت نشون میده
موفق باشی رامین جان

ضمن تشکر از شما دوست عزیز. راه ساده تری که بشه فهمید چقدر از حجم فلش کارت باقیمانده هم هست! به این صورت که وقتی فلش کارت در کیبورد قرار دارد،دکمه منو را زده و بعد گزینه utilities (اگر اشتباه نکنم!) رو میزنید، و بعد از باز شدن صفحه جدید، گزینه Card info رو انتخاب میکنید و حجم باقیمانده از فلش کارت نمایش داده میشود.
سوالی بود در خدمتم...
تصویر
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مباحث عمومی”

• اطلاعات