Yamaha Motif XF

سینت های مخصوصی صداسازی و آهنگسازی حرفه ای

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
1.پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف یا منتقل میشوند
2.معرفی شماره تلفن ، ایمیل وهرنوع ادرس شخصی ممنوع است (درپیام خصوصی مجاز است)
3.قرار دادن لینک های غیراخلاقی و غیرمجاز منجر به حذف اکانت و یا پیگرد قانونی برای شما میشود.
قوانین کامل انجمن ارتعاش
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت
اولین ساز: casio ct 640
کیبرد فعلی: MOTIF XF-PX150-WX5
نرم افزار: Logic Pro X
زمينه تخصص: مبتدي علاقه مند اهنگسازي
محل اقامت: Canada

Re: Yamaha Motif XF

پست خوانده نشده

sarmad_dehnadi نوشته شده:
reza firouzfar نوشته شده:می خواستم از آقای سرمد یا دیگر دوستان که موتیف دارند بپرسم که لووپ هایی که در موتیف هستند از چه سازهایی هستند و همچنین بطور مثال طرز تغییر صدای لووپ آکوستیک گیتار در آکورد های مختلف چگونه است ؟ ؟ ؟ و با چه روشی صدای لوپ با آکوردهای مختلف در هنگام سکوانس آهنگ هماهنگ میشه ؟ ؟ ؟ تصویر
اگر بتونید یک نمونه صوتی هم از این لووپ ها بگذارین ممنون میشیم . . با تشکر

در موتیف لوپ به معنای یک Audio track که بعد از چند میزان دوباره تکرار بشه وجود ندارد.
اون چیزی که می شنوید آرپژیو هست که حاوی اطلاعات MIDI است. چیزی شبیه به Style ها در ارنجر ها

شما می تونید یک آرپژیو خاص(تعداد مشخصی نت midi که با ریتم و فواصل خاص اجرا میشن) رو به هر صدایی assign کنید . البته خیلی از آرپزیو ها فقط برای یک ساز خاص ساخته شدن و اگر رو صدای دیگه اجراشون کنید طبیعی صدا نمی دن.

آرپزیو ها به صورت اتوماتیک با تمپو sync میشن.

تعبیر بهتر برا آرپجی ایتور (Arpeggiator) همانند مالتی پدهای سری ارنجر یاماها هست.

اما آرپجیتور تنها کاربردش ساختن لوپ و آرپژ سینک با تمپو نیست. آرپجیوها را میشود کاملا خارج از سینک با تمپو اجرا کرد و این قابلیت بدرد اجرای آرتیکولیشن یا ترفتندهای ساز زدن میخوره (مثل صداهای Super Articulation 2 و مثلا Fall، shake، Glissando و ...). یه آرپژ در موتیف بیش از ۱۶ نت یکتا رو نمیتونه داشته باشه. ۱۶ تا نت یکتا یعنی آرپژ شما میتونه ۱۰۰ باز نتها رو اجرا باشه اما این ۱۰۰ بار باید حتما از ۱۶ تا نت خاص باشند و گزینه ای برای هماهنگ شدن یا نشدن آن با تمپو و ریتم وجود داره.

هر آرپجیو در موتیف چهار لایه دارد. هر کدام از این چهار لایه را به روش دلخواه (اجرای اصلی نتها، اجرا از نت ریشه (مثل آکورد) و یا ثابت (به درد پرکاشن و افکتهای سازهای آکوستیک) میشود تنظیم کرد. این چهار لایه به یک کانال MIDI سیگنال میفرستند و نه چهارتا (تمام مباحث آرپجیتور در مورد MOX و MOXF و MOTIF XS یکسان هست).

Side Chain در MOTIF XF با استفاده از نرم افزار ممکن هست. کارت صدای MOTIF XF میتونه تا ۱۶ خروجی مونو رو روی Firewire به کامپیوتر بده و تاخییر یا Delay اون هم بسیار قابل قبول هست. شما اگر کار با نرم افزار رو بلد باشید میتونید خروجی درام کیت رو روی خروجی لازم (بجز ۱و۲ که خروجی اصلی دستگاه اند) بدید و ساید چین رو با کیفیتی بسیار بالاتر از کرونوس در نرم افزار داشته باشید.

در کرونوس با نرم افزار نمیشه به صورت زنده ساید چین داشت (کرونوس خودش ساید چین دارد اما خروجی USB آن فقط دوتاست و امکان خروجی تک به تک سازها رو به DAW ندارد) و تنها گزینه شما استفاده از افکتهای داخلی دستگاه هست برای ساید چین هست. در مانتاژ این کار هم روی دستگاه و هم با نرم افزار عملی هست. مانتاژ دو برابر موتیف، یعنی ۳۲ تا خروجی مونو دیجیتال روی USB دارد.

نمونه از آرپژسازی و کاربرد اون در آهنگ زیر هست:

هایده - سوغاتی - بر روی MOTIF XF

البته آهنگ فوق نسخه چرک نویس است برخی نتها جابجا شده، آکوردها کامل نیستند و ... دلیلش هم واضح هست.
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت

پست خوانده نشده

هر چند که شما تا حالا دستگاه خودتان را خریداری کرده اید این پاسخ سولات شما هست؛

parsa585858 نوشته شده:سلام دوستان
من قصد دارم یک moxf8 بخرم میخواستم ...البته سوال دوم هم همینه که آیا موتیف xf با فایر وایر این کار رو میکنه ؟

MOXF واسط صوتی (Audio Interface) دیجیتال ۲۴ بیت و ۴۸kHz دارد اما تمامی سمپلهای موجود در تمام کیبوردهای یاماها ۱۶ بیت و CD Quality هستند. شما با واسط صوتی USB که روی MOXF هست ۴ ورودی مونو دارید و ۲ تا خروجی مونو . ۲ تا از ورودی ها صدای خود دستگاه (Main) و دوتای دیگر ورودی جدای Line In دستگاه هست. تمام صداها (بجز آنالوگی که به دستگاه میزنید) روی یک ترک ضبط خواهد شد.

در واسط صدای MOTIF XF شما ۱۶ ورودی مونو دارید و ۶ خروجی مونو (دقت کنید که من بحثم در مورد کارت صدا هست به این ترتیب موتیف XF دارای ۱۶ خروجی منو و ۶ ورودی مونو روی درگاه فایر وایر (FireWire) هست). بنابراین شما میتونید ۸ ترک استریو همزمان یا ۱۶ ترک مونو همزمان ضبط کنید.

parsa585858 نوشته شده:میخواسنم بدونم کسی از دوستان اطلاع داره که موتیفxf تو زمینه صداهای شرقی و درام های شرقی در چه حدی هست ؟ اصلا ست شرقی روش هست...چطور میشه براش تهیه کرد

برای MOTIF صداهای عربی، ترکی و سازهای بالکان بسیار خوبی وجود داره ولی شما باید اونرو از سایت یاماها رایگان دانلود کنید. من خودم هم یه سری صدا با سمپلهای رایگان موجود ساخته ام که بدک نیست ولی من به اصل ساز و استودیو دسترسی ندارم. شما وقتی همچین دستگاهی میخرید باید کار با اونرو یاد بگیرید.

parsa585858 نوشته شده:.... مثل اون ست شرقی ( پک شرقی ) که مال کرونوس بود و گوش دادی بود ، آیا برای موتیف هم پیدا میشه ؟
اگرشرکت یاماها یک ...
برای همبن مجبور شدم برای رولند x7 خودم Expansion Board شرقی تهیه کنم

عربی و ترکی بله بسیار هم خوبند. در مورد صدا سازی، من صدای تار این آهنگ رو با سمپلهای تاری که همه میتونند تهیه کنند ( و کیفیت بسیار پایین هم دارند) بر روی MOTIF XF ساخته ام:
البته این اولین سیکونس کامل من روی MOTIF XF بود و کار ایراد داره، ضمن اونکه صداهای ارکسترال هم درست نیستند. این کار چرک نویس و دست گرمی بوده.
شما اگر نتونید با دستگاه صدا سازی کنید به هیچ دردتون نمیخورد.

parsa585858 نوشته شده:...حالا ست یا پک که بعضی از استادید موسیقی خودشون درست میکنند و به بازار ارائه میدن و با توسط خود شرکت مربوطه
ارائه میشه فرقی نداره فقط امید وارم برای موتیف هم پیدا بشه ، البته میدونم با سمپل گیری هم میشه این کار رو کرد
با اینکه موتیف یک ارنجرنیست اما ریتم هایی رو که در قالب performance همراه با انتخاب هر صدا در اختیار میزاره خلاء نداشتن ریتم رو جبران میکنه
بخصوص که بیس و آکورد هم تا اندازه ای همراه پرکاشن ها هست و حتی بطور زنده قابلیت تفکیک اونها هست و در پرفرمانسها حتی اینترو و فیلین هم وجود داره .
البته برای کار آهنگ سازی بخصوص با پی سی شاید همین پروفرمانس ها هم نیازی نباشه ولی بودنش بهتر و مفید تر و البته دلچسبتره
راستش آقای بهرنگ من انقدر توی نت دنبال اطلاعت یا دمویی شرقی از موتیف گشتم که دیگه نا امید شدم
من که چیزی پیدا نکردم نه صوتی نه تصویری نه نوشتاری .تصویر

برای کارهای شرقی هیچ ست یا پکی نیست. داخل خود MOTIF چندین هزار آرپژ هست. آرپژها یا مثل Style های سری ارنجر یاماها نام گذاری شده اند (fill/intro/ending/a-b-c) و یا بر اساس ژانر موسیقی، نوع ساز و آرتیکولیشن. مثلا ساز گیتار، ژانر جز و گیتار استرام (Guitar Strum/Guitar/Jazz). هر پرفورمنس در موتیف از ترکیب ۴ پارت هست. هر پارت (شامل یک VOICE) میتونه حالت Arpeggiator اش فعال باشد. به این ترتیب در MOXF شما ۶ رجیستر و در MOTIF XF شما ۵ رجیستر برای ذخیره کردن به ترتیب ۶ و ۵ ورییشن برای هر پارت دارید. شما با انتخاب آرپجییو برای هر پارت میتونید چیزی شبیه به ریتم بسازید و با انتخاب یکی از این ۵/۶ حالت ورییشن را تغییر دهید. شما میتونید آرپجییوهای خودتون را درست کنید. یکی از اشکالات سری MOTIF این هست که اگر خودتان آرپجیو بسازید دستگاه توانایی تشخیص درست آکوردها را مثل سری ارنجر و یا آرپجیوهای پیش فرض ساز را ندارد. این مساله به کرات مطرح شده و یاماها هیچوقت اونرو حل نکرده.

اگر تسلط شما به دستورات MIDI بسیار بالا باشد، و یک MIDI Controller قابل برنامه ریزی داشته باشید که دستورات Program Change رو بتونه به نحوه ای که در دفترچه Data List ذکر شده تولید کند، آنوقت شما ممکن هست بتونید از MOTIF XF همانند یک ارنجر با ۱۶ ترک همزمان استفاده کنید. مشکل اینجاست که یاماها تمامی این دستورات رو در دفترچه Data List ندارد.

رمهای موتیف از نوع NOR Flash Memory هستند. این نوع حافظه در نوشتن سرعت بسیار پایینی دارد اما در خواندن سرعتش بسیار بالاتر هست و مثل حافظه دایمی عمل میکند. همانطور که ذکر شد، حافظه فلش زمان بارگذاری اش صفر هست و حجم سمپلها سرباری به هنگام بالا آمدن اند دستگاه ندارند.

تنها چیزی که من بتونم به شما بگم که در MOTIF هست و در هیچ VST وجود ندارد، معماری AWM2 هست. این معماری با دارا بودن ۹ تا LFO در نوع خودش خاص هست. هر VOICE در موتیف از ۸ المان و ۸ تا LFO تشکیل میشه و ۱ عدد LFO مشترک هم روی همه المانهاست (اگر دقت کنید این معماری به طور بسیار ساده شده در Expansion Manager سری ارنجر هم هست). من تا بحال هیچ نرم افزاری ندیدم که از ۲-۳ تا LFO بیشتر داشته باشد و همزمان هر المان صدا دارای Amplitude،Pitch، Filter و... مجزای خود باشد.

البته این به این معنی نیست که این کار در کرونوس ممکن نباشد و چیز بسیار پیشرفته ای باشد. شما این کار را در چند VOICE (حالا Set List، Combi و هرچی اسمش هست که من یادم نیست) میتونید انجام بدید فقط یکپارچگی موجود در MOTIF رو نخواهید داشت. از طرفی Kronos برای کار کردن به عنوان دستگاه مستقل محشر هست. همین معماری AWM2 روی مانتاژ و موتیف بسیار ساده تر از اونچه که هست پیاده سازی شده و یاماها به دلایل نامعلومی امکاناتی مثل سمپلهای round-robin و یا مدلسازهایی که در MOTIF ES و YAMAHA EX5 و سری VL بود رو دیگه به دستگاههایش بر نگردونده.

هیچ کیبوردی در مقایسه با VST و نرم افزار حرفی برای گفتن ندارد (تولید مانتاژ هم در امتداد همین موضوع هست و بعید هست که با وجود Cubase و Cubasis شما دیگر از یاماها ورکستیشنی شبیه به MOTIF ببنید).

در اجراهای زنده امروزی بخش عمده کار بر عهده VST و DAW هست و بیش از اونکه به Workstation نیاز باشد به Performance Synthesizer و صداهای پایه و سرعت در اجرا بلا درنگ نیاز هست (که مانتاژ این امکانات را داراست). قابلیت سیکونس در کرونوس و موتیف در مقایسه با DAW مزحک هست و سیکونسی که در MOTIF ممکن است روزها طول بکشد در DAW به سرعت قابل جمع کردن هست. افکتهایی هم که در سینتسایزرها هست اصولا از لحاظ کیفیت در مقایسه با VST هم کیفیت پایینی دارند و هم محدودیت مسخره.حرفهای من چرندیات نیست. یاماها دستگاههایی را که تولید میکند بر حسب نیاز موسیقی روز دنیا تولید میکند. تولید مانتاژ چرت نیست و موسیقی واقعا در این جهت حرکت میکنه.

برای اجرا زنده و کار در استودیو من موتیف و مانتاژ رو بر هر دستگاه دیگری ترجیح میدهم (حتی 600 TYROS). چرا که با داشتن واسط صوتی و ۱۶ خروجی شما میتونید از دریایی از امکانات از جمله افکتهای VST مستقیما روی تک تک صداهای موتیف، سازهای VSTو سیستم موازی افکت گذاری و مسیر دهی و... استفاده کنید. ضمن اینکه شما با ترکیب MOTIF XF با نرم افزارهایی مثل Ableton Live و ... هیچ نیازی به سیکونسر و یا ارنجر ندارید. حتی شما میتونید در DAW برای کارهای خودتان با زبانهای برنامه نویسی ساده مثل JavaScript کارهایی کنید که در سخت افزارها تقریبا غیر ممکن هست.
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت

پست خوانده نشده

آهنگ سوغاتی با استرینگ سکشنهای جدید:
از تکنیکهای مشابهی برای ساخت استرینگهای جدید استفاده کردم. من با Sony MDR-7506 کارهام رو مانیتور میکنم ولی امروز روی هدفون معمولی که گوش دادم صدای استرینگ ها بعضی جاها نازک بود. این مشکل رو در نسخه های آتی برطرف خواهم کرد.
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

muse نوشته شده:آهنگ سوغاتی با استرینگ سکشنهای جدید:
از تکنیکهای مشابهی برای ساخت استرینگهای جدید استفاده کردم. من با Sony MDR-7506 کارهام رو مانیتور میکنم ولی امروز روی هدفون معمولی که گوش دادم صدای استرینگ ها بعضی جاها نازک بود. این مشکل رو در نسخه های آتی برطرف خواهم کرد.
بسیار تنظیم زیبایی بود . مخصوصا اجزای درام رو بجا و به موقع استفاده کردین . ممنونم
ولی استرینگ دلچسب من نیست . جای کار داره این صدا هنوز
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت

پست خوانده نشده

تنظیم دیگر صداها، هارمونیها و افکتها:

سوغاتی -هایده ۲-۲

البته ملودی اشکالاتی داره اما من تمرکزم روی استرینگ آهنگ هست که درست بشه بعد ملودی رو سر ضرب و تمیز میکنم.
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

پست خوانده نشده

muse نوشته شده:تنظیم دیگر صداها، هارمونیها و افکتها:
سوغاتی -هایده ۲-۲
البته ملودی اشکالاتی داره اما من تمرکزم روی استرینگ آهنگ هست که درست بشه بعد ملودی رو سر ضرب و تمیز میکنم.
میشه قسمتی از همین تنظیم رو با موتیف تصویری بذارید؟
در aparat یا picofile
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت

پست خوانده نشده

با تنظیم ملودی بهتر و هارمونیها. افکتها هم کمی دستکاری مجدد شدند:
تغییر برای صدای بیس هم لازم هست چون بیس آهنگ اصلی صدای پانچ (punch) واری در فرکانسهای پایین دارد اما مال من خود صدای سیم گیتار بیس در فرکانسهای پایینی گم هست و بیشتر لرزش هست.
behrang نوشته شده:
muse نوشته شده:تنظیم دیگر صداها، هارمونیها و افکتها:
سوغاتی -هایده ۲-۲
میشه قسمتی از همین تنظیم رو با موتیف تصویری بذارید؟
در aparat یا picofile

مشکلی نیست ولی تا آخر هفته نمیرسم چیزی بگذارم.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

muse نوشته شده:مشکلی نیست ولی تا آخر هفته نمیرسم چیزی بگذارم.
باشه من منتظرم تصویری ببینم. ممنون
آواتار کاربر
muse
عضو سایت
عضو سایت

پست خوانده نشده

این ویدیو حدود ۲ گیگابایت بود و کلی طول کشید تا حجم آن کم شود و کلی دیگر هم طول کشید تا روی آپارات آپلود شود. اگر فقط میخواهید تنظیم هایده را ببینید به زمان ۰۵:۰۸ بروید.

نحوه تنظیم کارهای من

البته کانال آپارات من جای این جور ویدیوها نیست و این جور ویدیوها از دید من ارزش آموزشی و موسیقیایی ندارند.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

muse نوشته شده:این ویدیو حدود ۲ گیگابایت بود و کلی طول کشید تا حجم آن کم شود و کلی دیگر هم طول کشید تا روی آپارات آپلود شود. اگر فقط میخواهید تنظیم هایده را ببینید به زمان ۰۵:۰۸ بروید.نحوه تنظیم کارهای من
بسیار جالب بود و ارزش این نمونه تصویری خیلی بیشتر از صوتی هم بود. فقط امیدوارم با این شدت به دکمه های پنل ضربه میزنید آسیب نبینند.تصویر
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “سینتی سایزر”

• اطلاعات