korg pa4x

ارنجرهای سطح حرفه ای Pa - از Pa1x تا Pa5x
.

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

Mehdiberenji
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: Casio HT6000
کیبرد فعلی: TYROS5 & PA4X
کارت صوتی: Apollo 8 quad
میکروفون: Shure
نرم افزار: Cubase pro 8.5
موبایل: Apple6plus
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد

pa4x یا tyros5

پست خوانده نشده

سلام و عرض ادب خدمت آقا بهرنگ عزیز و تمامی اعضای گروه
من یکی از متعصب ترین نوازنده ها روی برند یاماها هستم و تا به حال به یاد ندارم که غیر از کیبورد اولم که کاسیو اچ تی ۶۰۰۰ بود به بعد تا به امروز غیر از یاماها کیبورد دیگری خریده باشم
نه اینکه کیبورد دیگری را تست نکرده باشم . چون از اول کار من ریتم سازی بوده تقریبا تمامی ارنجرها از زیر دستم رد شده و برای تمامی آنها ریتم سازی کرده ام ولی خودم غیر از یاماها کیبورد دیگری به دلم نمی شینه
ولی از حق نگذرم کیبورد pa4x تنها کیبوردی است که من رقبت به خریدش کردم البته tyros5 هم دارم که تمامی وقتم رو با اون میگذرونم
به نظر من pa4x یک مقدار گرمی صدای tyros5 را دارد
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
تشکر کرده: 228 دفعه

Re: Korg Pa4x

پست خوانده نشده

سلام و خوش امد خدمت جناب برنجی عزیز.
یکی ازمشکلات Pa4x نسبت قیمتش است به تفاوت هایش با Pa3x
واقعا چقدر گران تر از Pa3x؟؟
هیچ امکانات خاص و چشمگیری در Pa4x اضافه نشده و ما هرچه از کرگ بازها سوال کردیم همه این مورد رو تایید کردند.
یادم است کرگ بازان محترم زمانی اصرار داشتند که مدل های OR700 با A1000 هیچ فرقی نـداره. یا S900 با PSR2000 فرقی نداره. چون واقعا امکانات خاصب بهشون اضافه نـشده بود و ارتقای تعداد و کیفیت صداها و درام کیت ها اصلا براشون ملاک قابل قبولی نبود! حالا در مورد Pa4x نیز دقیقا همین اتفاق افتاده.
رم سمپل Pa4x که در کل اینترنت و سایت های خارجی مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفته وقتی حتی 112 مگابایت کمتر از یک میدرنج یاماها است.
تفاوت صداها و ریتم ها هم چقدر مابه التفاوتش با Pa3x است؟ حدود 5 میلیون تومان؟؟؟؟تصویر
نمایشگرش هم که همون Pa900 است.

با تمام این تفاصر کیبورد بسیار خوبی است ولی شاید 1 میلیون تا 2 میلیون بیشتر از Pa3x
دقیقا تفاوت قیمتی که تایروس5 تا تایروس4 داشت.
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
rezaazadi
عضو موثر سایت
عضو موثر سایت
اولین ساز: casio sa-21
کیبرد فعلی: yamaha psr-Sx900
موبایل: Nokia Lumia 820
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: ساری
تشکر کرده: 95 دفعه

پست خوانده نشده

این آقای برنجی همون هنرمندی هستند که پک mbr رو واسه 2000 ساخته بودن؟ خوش اومدین به انجمن و امیدوارم که نرین سمت کرگ و واسه یاماها ریتمسازی کنین. دیگه با وجود شما استاد بهرنگ- فیروزفر- طالع و بقیه دیگه فکر کنم کار کرگ تمومه. با وجود سری های جدید میدرنج یاماها و ساپورت شما اساتید همه چی جوره.
آواتار کاربر
Spearer
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: accordion
کیبرد فعلی: Kurzweil K2600XS
کارت صوتی: M-Audio
نرم افزار: Cubase

پست خوانده نشده

سلام

در اینترنت به دنبال اطلاعاتی در مورد Pa4x میگشتم که این فروم رو پیدا کردم ، راستش در این 6 صفحه خیلی کم به موارد فنی و اطلاعاتی در مورد این کبیورد اشاره شده است! صرفا ثبت نام کردم تا دست کم این اندک دانسته های خودم رو تا به اینجا در مورد این کیبورد اضافه کنم بقدر بضاعت البته

امیدوارم برای کسی استفاده داشته باشد چون ظاهرا اینجا فقط در موردYamaha صحبت میشود:

قبل از هر چیز مقایسه پهلو به پهلو موارد پایه ای بین KORG Pa4x و YAMAHA TYROS5:

[HIGHLIGHT=#efefef]-Weight 16,3 vs 16kg Tyros is slightly lighter ….. +1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-touchscreen vs non touch ….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Graphics Tyros screen looks much much better …..+1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Soundsource EDS with DNC vs AWM2 with SA1 (T5 also has SA2 and Ensemble)….. +2T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Virtuall drawbar organ vs Organworld….. +1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-piano moddeling with string resonance and damper resonance on Korg only +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-5,1 GB PCM samples vs 760 MB….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-400 Mb vs 2GB max user samples ….. +1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-10 effects vs 9+3 effects (also T5 has many more effects types) ….. +1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Max audio mastering engine only on Korg …..+1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Guitar mode 2 vs Megavoices(guitar mode 2 is playable, Mega voices are versatile)Draw [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Styleformats (Yamaha has Session, freeplay and audio styles)….. +1T [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Korg has more buttons like for bass inversion and tempo lock…. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Korg has Chord sequencer….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Duall player vs single player ….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Songbook vs Music finder ….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Korg has ribbon, more sliders and half damper pedal ….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-Deep edditabillity vs basic edditing ….. +1K [/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#efefef]-TC Helicon Vocalist vs VH2 ….. +1K

[START] امتیاز نهایی برای Pa4x = 10 و برای Tyros5 = 7
[/HIGHLIGHT]
آواتار کاربر
Spearer
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: accordion
کیبرد فعلی: Kurzweil K2600XS
کارت صوتی: M-Audio
نرم افزار: Cubase

پست خوانده نشده

ادامه پست قبلی....

[HIGHLIGHT=#dee3e7]خیلی حظور ذهن ندارم منتها از موارد اشتباه در چند صفحه گذشته یکی یکسان بودن ساند انجین Pa4x با pa50 بود! و اینکه صداها یکسان است! و البته اشاره هم شده بود که ممکن است فقط چند تا صدا جدیدا به آن اضافه شده باشد خیر اساسا غلط است
Pa50و pa80 از ساند انجین HI استفاده میکردند که بعدا در Pa800 به EDS تغییر پیدا کرد و هم اکنون هم در Pa4x ساند انجین EDS-x است.

مورد بعدی امکان تبدیل کرد فایل MIDI به ریتم ، برای اولین بار در Pa4x بکار رفته است و قبلا در هیچ یک از محصولات قبلی نبوده است
البته هیچکدام از دیدگاه شخصی خودم مهم نیست.

این را اضافه کنم شخصا خیلی از ارنجرهای KORG راضی نیستم ، چرا که وقتی یاماها به قول دوستان می تواند یک گیگ Ram Sample داشته باشد یا موبایل دستی اکثریت میتواند 16 یا 32 گیگ رم داشته باشد 400 برای کیبورد در این سطح بی انصافی است وکاملا حق با دوستان است.
و مورد دیگر که باز جای انتقاد به ارنجر های KORG هست این هست که مدل های متوسط رو دیگه در ایتالیا تولید نمیکنه بلکه برای کمتر شدن قیمت تمام شده در چین تولید میشه. شاید من دوست نداشته باشم حتما برم یک کیبورد ارنجر بالای 3هزار دلاری بخرم که حتما ایتالیا باشه توی قیمت متوسط محدود به Pa600 و Pa900 میشم که علیرقم کارایی مناسبشون کیفیت ساخت و متریال بکار رفته اونهایی در حد و اندازه KORG نیست!
(البته برای همین مورد آخر pa3 LE عرضه شد که Made In Italy هست و البته از نظر امکانات در رده Pa900 هست)[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#dee3e7]
البته در یک کیبورد اصلی ترین و مهمترین گزینه صداهای اون هست.
بی شک هیچ یک از کمپانی ها صداهای سطح بالایی رو که روی سینتی سایزر هاشون هست رو روی ارنجرهاشون ارائه نمیکنند!

حرفه ای ها هم مصرف کننده ارنجر ها نیستند!

در حالت استاندارد و در جوامع غیر از اینجا وظایف نوازنده کیبورد در یک گروه مشخص است لازمش دارن برای نواختن صدای:

-پیانو
- ارگن
- الک پیانو
- سینت

اگر هم دقت کنید ویدئو ها و دمو ها ی تمام برند های مطرح در یوtub هم این صداها رو سعی میکنند مقایسه و تعیین سطح کنند.
پس در هر صورت درامر و بیسیست در هر گروهی هست!
و کیبورد ارنجر کاربرد خونگی و اموزشگاهی نهایت گروه سرود ... از این دست داره
اینها رو عرض کردم که نگاه جامع تری پیدا کنیم و خیلی در قید و بند امکانات نرم افزاری برندی ارنجر ( که خیلی راحت با OS اپدیت میشه به کیبورد اضافه بشه - اگر واقعا کمپانی دلش بخاد) نباشیم بلکه به چیزهایی معطوف بشیم که بیشتر در موسیقی کاربرد دارند.
ابزارگرایی نباید تنها دقدقه ما بشه.
در صداهای موجود در tyros5 صدای گیتار نایلون اش به نظرم بهترین صدای گیتار نایلونی است که روی کیبورد ها دیدم ظاهرا این صدا در tyros4 هم بوده. چنین صدایی رو کجا میتوان بکار گرفت بدون شک وقتی برای دل خودم مینوازم خیلی سرگرم کننده خواهد بود. اما در کدام اجرا میتونم برم روی استیک و با کیبورد گیتار اسپانیش بزنم و البته بهم نخندند؟!!

از بابت غلط های تایپی احتمالی عذرخواهی میکنم[/HIGHLIGHT]
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

دوست عزیز ممنونم از توضیحاتتون
اینکه فرمودید موتور صدا در pa800 به بعد تغییر کرده کاملا درست و منطقی است . ولی خب به نظر شما به همون اندازه کیفیت صداها هم تغییر کرده؟؟
به قول خودتون فرمودید کیبوردها رو با 4 صدای اصلی ارگان پیانو الکترونیک پیانو و سینت با هم مقایسه میکنند و اصلی ترین بخش کیبورد صداهای اونه .
به نظر شما صداهای کدوم کیبورد بهتر و شفافتر و حجیم تر هست؟ بهتون پیشنهاد میکنم کلیپ مقایسه بین tyros 5 و pa4x رو حتما نگاه کنید
از نظر صداهای سینت که به نظر من حقیر تایروس 5 یک سر و گردن بالاتر هست
در ضمن من متوجه نحوه ی امتیازدهی شما نشدم. اگر ممکنه در مورد +1t و +1k توضیح مختصری بدین
در آخر باید بگم اینکه اینجا بیشتر در مورد یاماها صحبت میشه بی دلیل نیست . به نظر من اگر کسی قصد خرید یک کیبورد پرچمدار با قیمت بالا رو داشته باشه مطمئنا صرف با خرید تایروس 5 هست چون نتیجه و خروجی موزیکی که من از تایروس شنیدم هیچوقت در کرگ نخواهم شنید (محض اطلاع عرض کنم که بنده 5 سال تایروس 3 داشتم و با pa3x و pa800 هم خیلی کار کردم و حتی ریتمسازی کردم و با منوهای هردو برند کاملا آشنا هستم )

بازم ممنونم از توضیحاتتون و اینکه برای کاربران ارتعاش ارزش قائل شدین و دانسته هاتون رو به اشتراک گذاشتید
منتظر پاسختون هستم
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

جناب Spearer! ضمن تشکر از مطالب ارزشمند شما باید عرض کنم خیلی از اونها رو تایید میکنم ولی 2 مورد مبهم بود که در زیر اشاره کردم.
Spearer نوشته شده:[HIGHLIGHT=#dee3e7]مورد بعدی امکان تبدیل کرد فایل MIDI به ریتم ، برای اولین بار در Pa4x بکار رفته است و قبلا در هیچ یک از محصولات قبلی نبوده است[/HIGHLIGHT]
این مورد حتی در کیبورد Pa500 نیز دقیقا موجود است و چیز جدیدی در Pa4x نیست.
بنده ریتم های Tyros2 را بعد از تبدیل به MID از داخل خود Pa500 و Pa800 با همین سیستم کانورت میکردم به ریتم برای همون مدل.ولی بهرحال تغییراتی روی فایل MID ایجاد میشه که باز مثل ریتم اصلی در نمیاد.
Spearer نوشته شده:[-WEBKIT-RIGHT][HIGHLIGHT=#efefef]امتیاز نهایی برای Pa4x = 10 و برای Tyros5 = 7[/HIGHLIGHT][/-WEBKIT-RIGHT]
این امتیاز دهی هم متوجه نشدم بر چه اساسی است.
مهم ترین قابلیتی که در بالاترین حد اهمیت در مشخصات یک ارنجر در ایران همیشه بوده و هست ، سمپل است.چیزی که فقدان و کمبودش باعث سقوط قول هایی همچون Roland-E80 و Roland-BK9 شد و وجودش باعث ساپورت و محبوبیت بیشتر شده و میشه.
Pa4x با وجود صداهای جدید فوق العاده ای که داره در این مورد مهم فوق العاده ضعیف عمل کرده و این به تنهایی کلی امتیاز ازش کم میکنه.

هیچکس نمیتونه بگه Pa4x کیبورد بد و ضعیفی است و در پروفشنال بودنِ اون هیچ تردیدی نیست ولی ما هرچه درخواست کردیم کسی قابلیت جدیدی به نسبت Pa3x در این مدل معرفی کند ، هیچکس جواب موثقی نداد. امیدوارم شما بتونید چند موارد جدیدی رو در Pa4x برای ما معرفی کنید.

ارتقای تعدادی Voice و DrumKit خوب است ولی باعث نمیشه Pa4x حدود 5میلیون تومن گران تر از Pa3x باشد. پس بصرفه نیست.
ناصر خواجات
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: DERAM.PEREMER
کیبرد فعلی: YAMAHA--S970
کارت صوتی: FOCUSRITE
میکروفون: NT_1
نرم افزار: FL-STEDUE
موبایل: LG
محل اقامت: تهران
تماس:

پست خوانده نشده

رم سمپل Pa4x که در کل اینترنت و سایت های خارجی مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفته وقتی حتی 112 مگابایت کمتر از یک میدرنج یاماها است.

، اما سمپلهای یاماها wave هستند که حجمشون بالاتر هست - بعنوان مثال شما اگر یک سمپل باقلاما با فرمت Kmp داشته باشید حجمش KB هست، اما اگر همون سمپل رو با فرمت Wave داشته باشید 2 مگ هست

بنابراین میشه به این نتیجه رسید که فضای رم 512 یاماها با 192 کرگ به یک اندازه سمپل میگیرند ، و گمون کنم این مورد در تایروسها نسبت به Pa4 هم به همین گونه باشد.<!-- / message --><!-- attachments --><!-- / attachments -->

نوشته بالا در یکی از سایت ها نوشته شده .کسی نظری دارد.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

درود بر عمو ناصر عزیز!
شخص شخیصی که این ادعا رو کرده به وضوح اطلاعات کافی درباره سمپل و قواعد اون رو نداشته.
در تمام سخت افزارهای موزیک و صدا، سمپل wav است. ساده تر بگم ، چیزی که ما بنام سمپل میشناسیم و درباره اش بحث میکنیم همان wav است ولاغیر.
فرمت kmp یا pcm یا tvn یا uvn یا sf2 یا gig ، همه برگرفته از wav هستند.
این ادعا تنها گریزی است از ضعف فاحش pa4x.

اگر همچین ادعای مبتدیانه ای راهم فرض بگیریم ، خوب پس سمپل های تایروس هم wav نیست. tvn و uvn است. پس آیا حجم سمپل های تایروس نیز اضاف بر حجم چندبرابر رم ، از لحاظ فرمت هم کمتر از کرگ میشه؟؟خیر...! همه سمپل های دنیا برگرفته از wav هستند.
آواتار کاربر
korgpa4x
متخصص korg
متخصص korg
اولین ساز: yamaha
کیبرد فعلی: korgpa3x
موبایل: htc
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: كرج

پست خوانده نشده