korg pa4x

ارنجرهای سطح حرفه ای Pa - از Pa1x تا Pa5x
.

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

Re: Korg Pa4x

پست خوانده نشده

korgpa4x نوشته شده:مرسي بهرنگ عزيز فرمت صدا ها تو ياماها چيه؟توي كرگ kmp يا ksf هست
درود بر آقا علی. من توی پست قبلی دقیقا این فرمت ها رو در تایروس گفتم.
ولی برای پاسخ کامل سوالت ، میتونی به این مبحث سر بزنیتصویر اینجـــا
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
ناصر خواجات
عضو علاقه مند
عضو علاقه مند
اولین ساز: DERAM.PEREMER
کیبرد فعلی: YAMAHA--S970
کارت صوتی: FOCUSRITE
میکروفون: NT_1
نرم افزار: FL-STEDUE
موبایل: LG
محل اقامت: تهران
تماس:

پست خوانده نشده

behrang نوشته شده:شخص شخیصی که این ادعا رو کرده به وضوح اطلاعات کافی درباره سمپل و قواعد اون رو نداشته.
در تمام سخت افزارهای موزیک و صدا، سمپل wav است. ساده تر بگم ، چیزی که ما بنام سمپل میشناسیم و درباره اش بحث میکنیم همان wav است ولاغیر.
فرمت kmp یا pcm یا tvn یا uvn یا sf2 یا gig ، همه برگرفته از wav هستند.
این ادعا تنها گریزی است از ضعف فاحش pa4x. ....
باسلام
ضمن تشکر از شما این میتواند یک جواب علمی باشد . وباعث افتخار برای من و جامعه کیبورد ایران واعضای محترم سایت باشد .همچون استادی چون شما در رییس این هرم هستید .
آواتار کاربر
Spearer
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: accordion
کیبرد فعلی: Kurzweil K2600XS
کارت صوتی: M-Audio
میکروفون: Shure
نرم افزار: Cubase

پست خوانده نشده

Mr.Energy نوشته شده:دوست عزیز ممنونم از توضیحاتتون
1-اینکه فرمودید موتور صدا در pa800 به بعد تغییر کرده کاملا درست و منطقی است . ولی خب به نظر شما به همون اندازه کیفیت صداها هم تغییر کرده؟؟

2-به قول خودتون فرمودید کیبوردها رو با 4 صدای اصلی ارگان پیانو الکترونیک پیانو و سینت با هم مقایسه میکنند و اصلی ترین بخش کیبورد صداهای اونه .
به نظر شما صداهای کدوم کیبورد بهتر و شفافتر و حجیم تر هست؟ بهتون پیشنهاد میکنم کلیپ مقایسه بین tyros 5 و pa4x رو حتما نگاه کنید
از نظر صداهای سینت که به نظر من حقیر تایروس 5 یک سر و گردن بالاتر هست

3-در ضمن من متوجه نحوه ی امتیازدهی شما نشدم. اگر ممکنه در مورد +1t و +1k توضیح مختصری بدین

4-در آخر باید بگم اینکه اینجا بیشتر در مورد یاماها صحبت میشه بی دلیل نیست . به نظر من اگر کسی قصد خرید یک کیبورد پرچمدار با قیمت بالا رو داشته باشه مطمئنا صرف با خرید تایروس 5 هست چون نتیجه و خروجی موزیکی که من از تایروس شنیدم هیچوقت در کرگ نخواهم شنید (محض اطلاع عرض کنم که بنده 5 سال تایروس 3 داشتم و با pa3x و pa800 هم خیلی کار کردم و حتی ریتمسازی کردم و با منوهای هردو برند کاملا آشنا هستم )

بازم ممنونم از توضیحاتتون و اینکه برای کاربران ارتعاش ارزش قائل شدین و دانسته هاتون رو به اشتراک گذاشتید
منتظر پاسختون هستم

درود بر شما

1- به همون اندازه؟! مگر تغییر از Hi به EDS دارای اندازه است یا تغییر از Eds به Eds-x ؟!
از نظر تجربی اگر بخواهم نظر شخصیم رو بدهم به غیر از صداهایی که در pa800 اضافه شده بود که اصلا در pa80 یا pa50 نبود یا اصلا در اون سطح نبود مثلا Piano ( کلا صداهایی که پسوند RX داشتند) دیگر صداهای یکسان قبلی که در هر دو دستگاه مشترک بودند بهینه تر شدند البته فقط جهت شنیده شدن چون هیچ یک از کیبورد های سری Pa KORG و هیچ ارنجر دیگری ، اساسا به درد رکورد یا استودیو نمیخورند و فقط برای شنیده شدن هستند هم صداها و افکت هایشان ( و البته همانطور که گفتم شنیده شدن غیر حرفه ای - نه استیج)

2- بدون شک هر دو از نظر سینت هم از نظر کیفیت صداها غیر حرفه ای هستند ، هم از نظر امکانات کنترلی که برای اجرا و بکار گیری صداهای سینت لازم داریم زیر صفر هستند و بلا استفاده در روی استیج

3- در یک سایت خارجی اینطوری امتیاز داده بود t منظورش تایروس بوده و k منظورش کورگ
آواتار کاربر
Spearer
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: accordion
کیبرد فعلی: Kurzweil K2600XS
کارت صوتی: M-Audio
نرم افزار: Cubase

پست خوانده نشده

behrang نوشته شده:جناب Spearer! ضمن تشکر از مطالب ارزشمند شما باید عرض کنم خیلی از اونها رو تایید میکنم ولی 2 مورد مبهم بود که در زیر اشاره کردم.
Spearer نوشته شده:[HIGHLIGHT=#dee3e7]مورد بعدی امکان تبدیل کرد فایل MIDI به ریتم ، برای اولین بار در Pa4x بکار رفته است و قبلا در هیچ یک از محصولات قبلی نبوده است[/HIGHLIGHT]
این مورد حتی در کیبورد Pa500 نیز دقیقا موجود است و چیز جدیدی در Pa4x نیست.
بنده ریتم های Tyros2 را بعد از تبدیل به MID از داخل خود Pa500 و Pa800 با همین سیستم کانورت میکردم به ریتم برای همون مدل.ولی بهرحال تغییراتی روی فایل MID ایجاد میشه که باز مثل ریتم اصلی در نمیاد.
Spearer نوشته شده:[-WEBKIT-RIGHT][HIGHLIGHT=#efefef]امتیاز نهایی برای Pa4x = 10 و برای Tyros5 = 7[/HIGHLIGHT][/-WEBKIT-RIGHT]
این امتیاز دهی هم متوجه نشدم بر چه اساسی است.
مهم ترین قابلیتی که در بالاترین حد اهمیت در مشخصات یک ارنجر در ایران همیشه بوده و هست ، سمپل است.چیزی که فقدان و کمبودش باعث سقوط قول هایی همچون Roland-E80 و Roland-BK9 شد و وجودش باعث ساپورت و محبوبیت بیشتر شده و میشه.
Pa4x با وجود صداهای جدید فوق العاده ای که داره در این مورد مهم فوق العاده ضعیف عمل کرده و این به تنهایی کلی امتیاز ازش کم میکنه.

هیچکس نمیتونه بگه Pa4x کیبورد بد و ضعیفی است و در پروفشنال بودنِ اون هیچ تردیدی نیست ولی ما هرچه درخواست کردیم کسی قابلیت جدیدی به نسبت Pa3x در این مدل معرفی کند ، هیچکس جواب موثقی نداد. امیدوارم شما بتونید چند موارد جدیدی رو در Pa4x برای ما معرفی کنید.

ارتقای تعدادی Voice و DrumKit خوب است ولی باعث نمیشه Pa4x حدود 5میلیون تومن گران تر از Pa3x باشد. پس بصرفه نیست.

درود

در مورد امکان تبدیل MIDIبه ریتم در pa500 ... برایم همینقدر عجیب است که بشنوم اتومبیل پیکان کروز کنترل داشته. یکی از هنر جویان این pa500 رو داشتن من برخورد نکردم به چنین سیستمی ولی بسیار بعید هست که روی pa800 نبوده باشه همینطور pa2 همینور pa3 اما روی Pa500 بوده باشه و عجیب تر اینکه خود KORG هم بی اطلاع باشه و در ویدئوی معرفی Pa4x روی این مورد به عنوان تکنولوژی نوین و تازه مانور بدن...

یک موردی که در مورد مقدار ram بیشتر در کیبورد های یاماها شنیدم ( اما در عمل خودم هیچ تجربه ملموسی نداشتم) این هست که در یاماها ظاهرا هر باری که در یک ریتم از سمپلی استفاده میشه روی رم مجددا کپی میشه و مثلا اگر در 4 ریتم مختلف از یک سمپل درام استفاده بشه 4 بار ازش کپی میکنه ( خیلی تعجب میکنم اگر اینطوری باشه واقعا!) چون اگر اینطوری باشه دلیل تخصیص دادن اون رم بیشتر در کیبورد های یاماها روشن خواهد شد.

در کورک که چنین نیست در تمام ریتم های دستگاه میشود از یک سمپل استفاده کرد بدون اینکه نیاز باشه چند بار در رم موجود باشد! ( و البته کار شاقی هم نیست)

behrang نوشته شده: امیدوارم شما بتونید چند موارد جدیدی رو در Pa4x برای ما معرفی کنید.

ارتقای تعدادی Voice و DrumKit خوب است ولی باعث نمیشه Pa4x حدود 5میلیون تومن گران تر از Pa3x باشد. پس بصرفه نیست.

من در حال آموختن در مورد Pa4x هستم در جایگاهی نیستم که جمع بندی راجب کیبوردی که به تازگی به بازار رسیده داشته باشم.

ولی Pa4x کیبورد گرانتری از pa3x نیست. هر جفت کیبورد یک رده قیمتی هستند ، منتها با فاصله زمانی و طبعا با گذر زمانی کیبورد قدیمیتر در بازار ارزانتر خواهد بود و توقف تولید خواهد شد.

تا به اینجا به نظرم تنها ایرادی که به Pa4x ( بدون در نظر گرفتن ارنجر بودن کیبورد - غیر حرفه ای بودن) وارد است ، اینه که اعلام شده 1 گیگابایت مموری فقط برای صدای پیانوی این کیبورد تخصیص پیدا کرده ، در حالی که صدای پیانوی آن کمی از Pa800 بهتر شده اما باز فاصله داره با صدای پیانویی که در KRONOS موجود هست. اما وقتی میشنویم یک گیگ بدون در نظر گرفتن رده ، با دیگر کیبورد هایی که چنین مموری برای بخش پیانوی آنها وجود داره مقایسه میکنیم مثل NORD Stge2 EX یا Nord Elecrto5D... که حتی Kronos هم حرفی جلوی اینها نداره از نظر واقعی بودن صدای پیانو ، اما هر دو یک گیگ هستن!

پاینده باشید
آواتار کاربر
korgpa4x
متخصص korg
متخصص korg
اولین ساز: yamaha
کیبرد فعلی: korgpa3x
موبایل: htc
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: كرج

پست خوانده نشده

فرقشون 5 ميليون هست
آواتار کاربر
Mr.Energy
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Casio Sa21
کیبرد فعلی: Psr S970
کارت صوتی: تو فکرش هستم
میکروفون: WEM hc2000
نرم افزار: Adobe Audition-Sonar
موبایل: Note 3
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد
محل اقامت: در کنار S970 !!!

پست خوانده نشده

Spearer نوشته شده:
درود بر شما

1- به همون اندازه؟! مگر تغییر از Hi به EDS دارای اندازه است یا تغییر از Eds به Eds-x ؟!
از نظر تجربی اگر بخواهم نظر شخصیم رو بدهم به غیر از صداهایی که در pa800 اضافه شده بود که اصلا در pa80 یا pa50 نبود یا اصلا در اون سطح نبود مثلا Piano ( کلا صداهایی که پسوند RX داشتند) دیگر صداهای یکسان قبلی که در هر دو دستگاه مشترک بودند بهینه تر شدند البته فقط جهت شنیده شدن چون هیچ یک از کیبورد های سری Pa KORG و هیچ ارنجر دیگری ، اساسا به درد رکورد یا استودیو نمیخورند و فقط برای شنیده شدن هستند هم صداها و افکت هایشان ( و البته همانطور که گفتم شنیده شدن غیر حرفه ای - نه استیج)

2- بدون شک هر دو از نظر سینت هم از نظر کیفیت صداها غیر حرفه ای هستند ، هم از نظر امکانات کنترلی که برای اجرا و بکار گیری صداهای سینت لازم داریم زیر صفر هستند و بلا استفاده در روی استیج

3- در یک سایت خارجی اینطوری امتیاز داده بود t منظورش تایروس بوده و k منظورش کورگ
ممنونم از توضیحاتتون ولی راستش برای من قانع کننده نبود
شما سینت رو حرفه ای و ارنجر رو غیر حرفه ای میدونید که از نظر من درست نیس. چون همه ی کیبوردیستهای دنیا قرار نیست روی استیج کنسرتها برنامه اجرا کنن و اینکه اگر اجرایی روی استیج نباشه دلیل بر غیرحرفه ای بودنش نیست

1. من منظورم رو درست نرسوندم خدمت شما . اینکه گفتم "به همون اندازه" منظورم این بوده که وقتی موتور صداسازی یک دستگاه اسمش، ماهیتش و همینطور نوع تولید صداش تغییر میکنه باید قطعا صدایی متفاوت بشنویم ازش. ولی متاسفانه من اشکالی که در کیبوردهای کرگ میبینم اینکه درام کیتها و صداهایی که در مدلهای pa80 بوده در pa800 هم تقریبا همون شنیده میشه . البته صد در صد اینطور نیس ولی خب به جرات میگم 80 درصد صداها همونه. در صورتی که شما اگر تایروس 2 و تایروس 3 رو اگر صداهای سینتی اونها رو مقایسه کنید تفاوتشون کاملا محسوسه با اینکه موتور صداسازی یکسانی دارن
من مشخصات روی کاغذ رو هیچوقت ملاک قرار نمیدم و در عمل میسنجم مدلها رو
2. اینکه صداهای ارنجرها قابل مقایسه با سینتی سایزرها نیس رو شکی درش نیست و حق با شماست ولی الان صحبت ما مقایسه بین دو ارنجر هست از دو برند مختلف و بحث در مورد سینتی سایزرها کاملا جداست

3. در مورد رم سمپل و نحوه درامکیت چیدن یاماها که فرموده بودین تکرار سمپلها باعث اشغال شدن بیشتر فضای رم میشه باید خدمتتون عرض کنم که اینها توجیه دوستانی هست که یاماها رو نمیپسندن و میخوان اشکال بزرگ pa4x رو کوچیک جلوه بدن . شما در یاماها با یک درام کیت میتونید بی نهایت ریتم بسازید و ذخیره کنید . منتهی تفاوتش با کرگ اینه که سمپلها نوع ذخیره سازیشون متفاوته و شما برای داشتن یک نت سمپل در چند درام کیت بایستی اون سمپل رو روی هر درام کیت جداگانه لود کنید . که البته این قضیه از تایروس 5 و s970 به بعد اصلاح شده و میتونید با گزینه drum setup هر نتی که دلتون میخواد رو از هر درام کیتی که دوست دارید بردارید و در درام کیت جدید وارد کنید بدون اینکه فضای اضافی از رم سمپل اشغال بشه حتی 1 کیلوبایت . بعد هم شما مگه یه سمپل رو نهایتا در چند درام کیت میخواید استفاده کنید . فوق فوقش خیلی که بخوایم بالا در نظر بگیریم 50 مگابایت بیشتر حجم اشغال میشه که فکر نمیکنم 50 مگابایت از 2000 مگابایت حجم قابل توجهی باشه

در ضمن این رو هم عرض کنم که بنده صرفا علاقه م روی برند یاماها نیست و منتظر ورود ارنجر جدید رولند e-a7 هستم و مطمئنم رولند هم مثل یاماها میتونه قوی و راضی کننده باشه برام ولی با korg نمیتونم کنار بیام

موفق باشید
به نیکی گرای و میازار کس

ره رستگــاری همینست و بس
آواتار کاربر
korgpa4x
متخصص korg
متخصص korg
اولین ساز: yamaha
کیبرد فعلی: korgpa3x
موبایل: htc
زمينه تخصص: نوازنده و خواننده
محل اقامت: كرج

پست خوانده نشده

دوسان گلم من خودم pa3x دارم وبا pa4x هم كار كردم از نزديك هيچ فرق انچناني نداره با3 كه بخواد قيمتش 5 ميليون اختلاف داشته باشه به نظر من اينو كرگ زده تا تو بورس باشه و شما تايروس4و5 رو با هم مقايسه كنيد تفاوت قيمتيش مي ارزه ولي تو كرگ به نظرم نه
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

Spearer نوشته شده:در مورد امکان تبدیل MIDIبه ریتم در pa500 ... برایم همینقدر عجیب است که بشنوم اتومبیل پیکان کروز کنترل داشته.
بهتر است اول اطلاعات خودتون رو در این زمینه تکمیل کنید تا اینقدر از واقعیت ها متعجب نشید کاربر عزیز.
من میگم خودم با این سیستم در Pa500 کار کردم مدت ها ، بعد شما با اتوبوس و پیکان دور میزنید؟

ما نگفتیم PA4x کیبورد بدی است چون واقعا بد نیست ولی تفاوت قیمتش با توجه به تفاوت های بسیار کمی که نسبت به pa3x دارد شاید بیشتر از 1میلیون صرفه نداشته باشد.همانطور که تایروس5 در بدو ورود تفاوت قیمت زیادی با تایروس4 نداشت.
Mehdiberenji
عضو کم کار
عضو کم کار
اولین ساز: Casio HT6000
کیبرد فعلی: TYROS5 & PA4X
کارت صوتی: Apollo 8 quad
نرم افزار: Cubase pro 8.5
موبایل: Apple6plus

پست خوانده نشده

سلام به تمامی کاربران محترم سایت ارتعاش
یکی از ضعفهای مهم ارنجر pa4x این است که این به اصطلاح ابر ارنجر کلید روشن و خاموش ندارد و فقط کلید استند بای دارد
شاید خیلی ها با خود بگویند خوب این چه ضعفی میتواند باشد
ولی این عمل باعث میشود که جریان برق داخل خازنهای دستگاه باقی بماند و در کوتاه مدت خازنها شروع به باد کردن کنند و در موقع اجرا خود به خود دستگاه خاموش بشود
ما اینهمه بابت این دستگاه پول میدهیم تا حداقل دو سه سال برای ما کار کند نه اینکه یک دستگاه یک بار مصرف بخریم و مدام خرجش کنیم و از همه مهم تر وسط برنامه لنگ بشویم
این موضوعی است که خودم با آن دست و پنجه نرم میکنم
دستگاه در وسط کار برای خودش خاموش میشود و یا اینکه ساعتها روشن نمیشود
تا اینکه دستگاه را باز کردم و با چشمهای خودم دیدم که تمامی خازنهای مبدل برق باد کرده اند و حالا من بورد دستگاه را از کجا گیر بیاورم
در این دنیای تکنولوژی باید اوپراتوری سیم و پریز را هم دستی انجام بدهیم و الا با ماندن دستگاه در استند بای و ماندن جریان برق در آن همه با این مشکل گریبان گیر میشوندتصویر
تصویر
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

به به جناب برنجی! سازنده پک mbr برای a2000
بسیار جالب بود ولی باید عرض کنم این مورد pa4x هم همانند اکثر گزینه هاش دقیقا مشابه pa3x است و تغییری نکرده. آیا pa3x هم چنین مشکلی داشت؟
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “سری حرفه ای”

• اطلاعات