مقايسه PA500- OR700- S910- S710- PRELUDE

مقایسات رودرروی کیبردها
میتوانید از فیلم و عکس برای مقایسه استفاده کنید

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

قوانین انجمن
پست های نـامربوط باموضوع مبحث حذف میشوند.
برای موصق بودن مقایسات حتما باید سایت های منبع عنوان شوند.
برای خواندن قوانین سایت اینجــا را کلیک کنید.

كامل ترين مدل از نظر شما كدام است؟

PRELUDE
1
2%
PA500
2
4%
PA500persian
22
39%
OR700
13
23%
S910
19
33%
S710
0
بدون رأی

مجموع رأی ها: 57
amir- paradise
عضو فعال
عضو فعال
کیبرد فعلی: KORG PA800
محل اقامت: تهران

Re: مقايسه PA500 OR700 S910 S710 PRELUDE

پست خوانده نشده

با سلام خدمت دوستان و استاد بهرنگ عزیز و هادی جان
نظر من اینه که شما منصفانه قضاوت نمیکنین.هرکس یک مدلی داره و ازش تعریف میکنه.
من هر 2 ساز رو داشتم 1ماه هر دو ساز همزمان داشتم و با کار کرد هر دو آشنام.
من نمیتونم بگم کدوم بهتره اگه بخوام نمره بدم به هر جوفت 15 میدم هرکدوم برتریهای خودشونو دارن و به طبع ایرادای خودشون.
هادی جان ساز or 700 قبل از pa 500 وارد بازار شد و هدفش خاور میانه بود نه فقد برای عربها.داخل حافضه اصلی دستگاه یک بخش کامل برای ریتمهای ایرانی هست و صدای تار - سه تار - سنتور - نی انبان - تنبور ... داخله حافضه پیدا میکنی و همینطور درام کیتهای ایرانی که نشون دهنده این هست که یکی از اهداف تولید این ساز بازار ایران بوده.
or 700 سازخوب شیک با تنوع صدا و ریتم بالا استفاده راحت از امکانات برای آهنگ سازی خیلی بهتر از pa 500 عمل میکنه + افکتهای زیاد که این کیبورد از pa 500 برتر میکنه.
اما pa 500 اگر هیچی نداشته باشه کیفیت وحشتناک بالای داره که or 700 واقعا هیچ حرفی جلوی کیفیته pa 500 نداره برای گفتن پردازشگر RX تفکیک عالی صدا - وضوح و شفافیته بی نظیری به این کیبورد بخشیده.تو شولوغترین ریتمها میتونی تک تک صداهای دراو و آکرد بشنوی که این موضوع منو تو or 700 کلفه میکرد و صدای ریتمهاش خیلی قاطی بود ضما امکانات و افکتهای pa 500 به اندازه خودش حرفه ای هست.
در مجموع or 700 برای آهنگسازی مناسب تر و pa 500 برای اجرای زنده بهتره این نظره شخصیه من بود ببخشید که جلوی اساتیدی همچون شما جسارت کردم.
behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 229 دفعه

پست خوانده نشده

سلام آقا امیر عزیز.
خیلی خوشحالم که نظر شخصی شما رو هم خوندم و استفاده کردم.
شما میتونی تفاوت های تئوریکی که من و هادی و بچه های دیگه گفتیم بخونید.همینطور تفاوت در قابلیت ها.
این دیگه کاری به انصاف نداره.
هرموردی هم که سلیقه ای بود گفتیم که نظر شخصی است.
مثلا کیفیت خروجی یک امر کاملا سلیقه ای است.مثلا من خروجی تفکیک شده ی یاماها رو باخیچی عوض نمیکنم ، ولی این سلیقه من است.
اما مثلاصداهای ایرانی pa500persian خیلی هاش سلیقه نیست و واقعا با این کیفیت و شفافیت نه تنها توی or700 بلکه هیچ کیبرد دیگه ای بطور فابریک نیست.
یا قابلیت ترکیب 3 صدا در pa500 که or700 فقط 2 تا صدای دست راست ترکیب میکنه.
یا Polyphony بیشتر or700 و توضحات تئوری دیگه....
ممنون
لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg
کیبرد فعلی: .
کارت صوتی: ....................
میکروفون: RODE NT1-A
نرم افزار: ریزون
موبایل: نوکیا زپرتی

پست خوانده نشده

دوست گلم آقای امیر جان قبل از هر چیز یه مقدمه برای پاسخی که به شما میخوام بدم بگم که همه میدونن که هیچ کس نمیتونه رو کره زمین عدالت و قضاوت رو به نحو احسن اجرا کن جز خداوند ..

دوست گلم همونطور که خودت گفتی (((نظر من اینه که شما منصفانه قضاوت نمیکنین.هرکس یک مدلی داره و ازش تعریف میکنه.))))
به نظر من باید هم اینطور باشه چون اگه اون ارنجر رو قبول نداشتیم که اصلا نمی خریدیمش چه برسه به اینکه بخوایم ازش تعریف کنیم(مثل همین دلزدگی و واپس زدگی بنده از جناب OR700)و همه میدونیم که آنچه برای خود میپسندی برای دیگران بپسند اینجا صدق میکنه به نظر من و به دور از اون ضرب المثل هست که میگه هیچ کس نمیگه ماست من ترشه.
چون این کیبورد که جزئ از وجود جدا شدنی ما نیست یا اینکه من شخصا سهام داره شرکتش نیستم کهباید حتما ازش حمایت کنم. اگه به نظرم بد اومد می فروشمش .
من خودم قبلا پرشین رو خیلی دوست داشتم وقتی 500 اورینتال رو دیدم دیگه به اورینتال دل بستم و تعاریفم به طرف اورینتال گرایش پیدا کرد .
پس این طبیعیه که از کیبوردامون که باب دل خودمون هست تعریف کنیم(البته تعریفهای درست و نه اغراق آمیز) و این نیست که هر کس مدلی داره و ازش تعریف میکنه من شخصا برندهای یاماها رو دوست دارم و این رو همه میدونن و شاید الآن به زور دو سالی باشه که به طرف کرگ اومدم.

البته این رو هم بگم که هیچ کیبوردی کامل نیست و این سیاستهای کمپانی هاست که همیشه یه کیبورد رو کامل نسازن برای مثال من خودم واقعا دلم برای سکووانسر و سانگسازی روان و راحت OR700 تنگ شده ...
ولی مجبورم یه سری امکانات رو فدای یه سری دیگه بکنم . و باید اعتراف کنیم که هیچ کس صد در صد از کیبوردش راضی نیست .
مثلا چی میشد ادغام کرگ و یاماها یه کیبورد توپ در بیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
عمرا این اتفاق نمی افتاد و حتی هر کدوم از کمپانی ها هم حاضر نیستند یه محصول کامل رو به بازار بدن چون معتقد به این سیاست هستند که *** رو از چشم بیمار در نیارن بلکه فقط مسکن بزنند تا دوباره بتونن پول در بیارن.
در ضمن اگر شما هر دوتاش رو دو ماه داشتی من OR700 رو نزدیک به دو سال داشتم و بعد GEM WK2 رو فروختم و یه پرشین خریدم و یه چند ماهی هم پرشین داشتم و هم OR700 بعد همین چند ماه پیش OR700 رو با PA500 ORIENTAL معامله کردم و یه ماه بعد پرشین رو فروختم و الآن هم 500 اورینتال دارم .
پس بدون که من تقریبا زیر و بم 700 رو میدونم البته موضوع این نیست که بخوام بگم حرفای من درست (بارها گفتم نظرات شخصیه و ممکنه همش درست نباشه) ولی خواستم بهتون بگم که من و بهرنگ که این بحث ها رو میکنیم(که بیشتر جنبه علمی تر شدن و باز تر شدن موضوع مورد بحٍ رو داره) برای اینه که سوالات و پرسشها دوستانی که به تایپیک سر میزنن پاسخ داده بشه و من خودم شخصا فکر میکنم که نه صحبتهای بهرنگ از رو تعصبه نه من .هر کدومه مون از نقطه نظر خودمون به موضوع نگاه میکنیم و هر کدوممون نیازهای خاص خودمون رو از کیبورد داریم .
بله البته که منم میتونم یه عینک روشن بینی و فیلسوفی(شوئتفاهم نشه منظورم با کس خاصی نیست) بزنم و بگم مقایسه درست نیست هر دوش خوبیای خودشو داره ...........
پس این سایت به چه درد میخوره که نتونه یه مقایسه با بیان ساده داشته باشه برای نوازنده های آماتور و غیره .
پس کی باید مقایسه بشه؟
پس اگه کسی قصد خرید رو داره ما بهش بگیم هر دو 15 و تموم؟
این میشه مشاوره دادن و کمک به تازه کارها؟

امیدوارم که صحبتهای بنده رو بر علیه خودتون نبینید و متوجه مفهوم صحبتهای من شده باشید.

در کل ممنون از نظری که دادید ولی خیلی ساده هم میشه به همین مقایسه خروجی که شما فرمودید گفت نظر غیر منصفانه.
پس متوجه باشید که ما تجربیات و دیدگاه های خودمون رو با زبان ساده برای دیگران بیان میکنیم و هر کسی که پستها رو میخونه اونچیزی که باب میلش هست پیدا میکنه و ازش استفاده میکنه.
amir- paradise
عضو فعال
عضو فعال

پست خوانده نشده

متشکرم آقا هادی و استاد بهرنگ که جوابه منو با حوصله دادین
آقا هادی منظور من این نبود که مقایسه نکنید حرف بنده اینه که شما که کرگ دارین فقد از خوبیهای کرگ نگین و بدیهاشم بگین یا اگه یاماهاتون فروختین فقد از بدیهاش نگین از اون همه امکانات سادگی یاماها هم بگین.

مثلا pa500 یا صدای ایرانی داره یا عربی یا ترکی اما or 700 تمامیه این صداهارو تنهای یدک میکشه خوب این مضیتهارو هم بگیم. شما برای کارهای ایرانی پرشین خریدی و برای کاراهای عربی اورینتل اما شاید یکی مثل من بخواد هم ایرانی هم ترکی هم عربی کار کنه و پول برای خریده 3 کیبورد نداره به نظر شما بهترین گزینه or 700 نیست که از هر 3 منطقه حمایت میکنه؟

شما که هر دو مدل باهم داشتین باید تمامیه امکانات باهم مقایسه کنید تا افراد مبتدی مثل من که میخوایم یکی از این 2 کیبورد بخریم بین حرفهای شما گیج نشیم آخر سرهم انخاب اشتباه بکنیم.

سلیقه من با شما نزدیک هست آقا هادی من 3 سال or 700 داشتم بعد پرشین خریدم بنا به دلایل شخسی احساس کردم نیازی به or 700 ندارم و فروختمش اما این دلیل بر بد بودن or 700 نبود باور نمیکنید چقدر پشیمونم از فروشه سازم اما از خرید پرشین پشیمون نیستم.

به هر حال من قصد جسارت به شما 2 بزرگ وار نداشتم آرزوم اینه که شاگرد هر 2 عزیز باشم تا از تجربیاته هر دو استاد استفاده کنم.
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

دوست گلم من نماینده یا ذی حساب شرکت کرگ نیستم .
سعی کنید پستهای قبلی رو با دقت بخونید.
مثلا بهرنگ بدیهای کرگ رو گفته و منم بدیهای یاماها و بلعکس. و هیچ کدوم از گفته هامون به جز مواردی که توی پرانتز یا به نحوی مشخص کردم که این قسمت از نوشته هامون نظرات شخصی مون هست.

و من قبلا هم پاسخ این که سه کیبورد برای کارهای ایرانی و ترکی و عربی بخریم رو تو پست قبلم دادم که هیچ کیبوردی کامل نیست و باید بعضی چیزها را که به نظرمون در اولویت هستند فدای چیزهایی دیگه کنیم.

بله or700 هم سازهای ایرانی و هم ترکی و هم عربی داره ولی من مشکل نویز و داغ کردنش رو فدای شفافیت و زنده تر بودن صداهای کرگ کردم البته در مدلهای s910 و تایروس ها واقعا صدا زنده و شفاف هستند ولی من شخصا معتقد هستم که or700 نسبت به مدلهای s910 و تایروس از لحاظ صدا خیلی عقبه حالا به جز چند ساز انگشت شمار بیشتر همون a1000 هست . و من هم قبلا گفتم که ممکن برای یه مبتدی or700 برای کارهای ترکی وایرانی و عربی مفید باشه ولی من شخصا دیگه از اون صداهای قدیمی خسته شدم.

من بارها قبلا پستهای مشابه به این زدم ولی برای اینکه به شما ثابت کنم بازم یه پست تکراری میزنم.

مزیتهای or700 نسبت به pa500 پرشین:
دارای درامیکتهای عربی و خلیجی قابل قبول تر برای کارهای بندری وخلیجی.
صدای کل داره ولی 500 نداره.
سیستم سکووانسر و سانگ سازیش حرف نداره در صورتی که مال 500 اونقدر پیچیده و سردرگم کننده هست که آدم حتی دلش نمیخواد سالی یه سانگ بزنه.
سیستم عامل روان و ساده برای بازخوانی و ذخیره اطلاعات به صورت تکی و دسته ایی ولی در 500 امکان ذخیره تکی فایل مثل OR700 ممکن نیست و معمولا به صورت دسته ایی اطلاعات رو باید ذخیره کرد و بنابراین برای انتخاب ریتمهای دلخواه و ذخیره آنها نمی توان به راحتی OR700 عمل کرد و باید ساز یا ریتم رو دونه دونه گلچین کرد که زمان بر و طاقت فرساست.
طراحی آیکونهای گرافیکی یاماها در OR700 بسیار جالب تر از PA500 هست.
دکمه های روی پانل:»
در OR700 دکمه های SUSTAIN و TOUCH و DSP همه سر دست هستند ولی در 500 همه این موارد رو باید در منوها فعال و غیر فعال کرد.
و همچنین گزینه نوشتن نت در هر سانگ و قابلیت نمایش آن با سانگ مربوطه
و شاید موارد دیگه که من الآن حضور ذهن ندارم.

و برتریهای PA500 PERSIAN به OR700:
اولین گزینه (به نظر من) صداها و درامکیتهای ایرانی عالی و زنده هست.
دوم باز هم به نظر من خوش دستی پیچ بند هست.
سوم قابلیت درامکیت سازی هست که OR700 اصلا نداره.
چهارم قابلیت اضافه کردن درامکیت در هر تراک آکورد ریتم هست.
پنجمقابلیت کپی کردن ریتم به مولتی پد هست.
ششم قابلیت ساختن 6 ریتم در هر واریشن یا MAIN که با گرفتن یه آکورد از پیش تعیین شده اون ریتم اجرا میشه(البته بدون آکوردی که قابلیت تعویض داشته باشه)
هفتم میشه پاساژ رو بیشتر از 4 بار ادامه داد (یعنی بیشتر از 4 ضرب)
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

OR700 با A1000 تفاوت های بسیار زیاد و تاثییر گذاری داره که قبلا نام بردم.
  1. اضافه شدن تعداد افکت ها
  2. اضافه شدن لاین های افکت (خط افکت Block)
  3. اضافه شدن اکووالایزر برای هر قسمت وتراک بطور مجزا
  4. اضافه شدن مدولیشن و قابلیت های استثنایی اون
  5. اضافه شدن کلی صداهای غربی
  6. اضافه شدن صداهای mega voice
  7. اضافه شدن 2 درام کیت اسپانیش و لاتین
  8. اضافه شدن چند درام کیت آکوستیک
  9. اضافه شدن درام کیت عربیک قدیمی یاماها (درام کیت معروف A3)
  10. اضافه شدن پرکاشن های جدید به درام کیت های عربی و خلیجی
  11. اضافه شدن و بهتر شدن ریتم های عربی و خلیجی و عراقی و ایرانی دستگاه
  12. بهینه و ارتقا یافتن بعضی پرکاشن ها مثل تومبا و...
  13. اضافه شدن ورودی Line In به دستگاه
  14. بهره گیری از اتصال هرگونه حافظه USB بجای فلاپی دیسک
  15. قابلیت MIDI/USB
واقعا بهتره آدم وقتی یک چیزی واقعیت هست رو قبول کنه نه از روی تعصب لجبازی کنه(منظوزم شخص خاصی نیست)
همونطور که من خیلی چیزها رو با کمک هادی عزیز فهمیدم که در pa500 بهتر از or700 و حتی s910 هم است.مثلا ترکیب 3 صدا برای دست راست و تبدیل مولتی پد به ریتم با خود دستگاه و...
.
نظر شخصی من هم اینه صداهای A1000 غیر از چند تاش بعد از حدود 10 سال هنوز بروز هست و دلنشین . چه برسه به Or700 که کلی صدا و افمت بهش اضافه شده.
در ضمن یک نکته مهم :
تمام درام کیت ها و صداهای PA500persian دقیقا همون صداهای قدیمی pa80 ست که قدمت تاریخیشون ببشتر از 10 سال است ، بجز صداها و درام کیت های ایرانیش
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

البته یه نگته رو که بهرنگ گفته تکمیل کنم:(((در ضمن یک نکته مهم :
تمام درام کیت ها و صداهای PA500persian دقیقا همون صداهای قدیمی pa80 ست که قدمت تاریخیشون ببشتر از 10 سال است ، بجز صداها و درام کیت های ایرانیش))))

البته این مورد درست است ولی در یاماها و شاید سایر بندها هم چنین باشد که یه سری درامکیتهای استاندارد و gm تقریبا بین همه مدلها مشترک باشه . تا ریتمهایی که با این درامکیتها ساخته میشه بر روی همه مدلها قابل اجرا بشه برای مثال در یاماها شما اگر یه ریتم رو با درامکیتهای مشترک و استاندارد s910 بسازید حتی با a1000 هم اجرا بشه حالا ممکنه اجزائ جزئ از اون درامکیتها در مدلهای جدید تر اصلاح شده باشد.
و این مورد در مورد کرگ هم صدق میکند (و من خودم قبول دارم) ولی درامکیتهای استاندارد که مال زمان 50 و 80 هستند قابل قبول هستند برای مثال صدای تومبا و بینگ و بانگو قابل قبول هست و نیاز به تغییر نداره البته این مورد رو تعصبی نمی گم برید صدای لوپهای اصلی و اورجینال بینگو بانگو و شاکر و تیمپانی و باقی سازهای کوبه ای رو گوش کنید بعد مال 50 و 80 رو هم گوش کنید .
واسه همین به نظر من این درامکیتها تقریبا در همه مدلهای کرگ هست نه تنها در پرشین.
و در یاماها چون اون صداهای تومبا زیاد طبیعی نبود در سری جدید فقط همون تومبا و یه سری اسنر الکترونیک برای به روز تر شدن اضافه شد.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

پست خوانده نشده

هادی هیجانی زادگان نوشته شده:البته این مورد درست است ولی در یاماها و شاید سایر بندها هم چنین باشد که یه سری درامکیتهای استاندارد و gm تقریبا بین همه مدلها مشترک باشه
هادی جان ، صداهای GM که جدا است.
اون ها قابل اتقا هستند و مرتقع هم شدند.
ولی من منظورم همون صداهای عادی و غر GM دستگاه pa500 است.
آخه دیدم خیلی اسرار داری که صداهای OR700 قدیمی هستند ، گفتم بدونی که صداها درام کیت های pa500persian خیلی قدیمی تر از or700 هستند.
ولی OR700 توی قسمت غربی و لاتین و خیلی اترقا یافته نسبت به مدل های قبلیش و حداقل مثل pa500persian همون درام کیت های قدیمی رو روش نذاشتند.
البته باز هم میگم این در مورد صداها و درام کیت ها بود وگرنه در خیلی گزنه ها هم PA500persian بهتره.
بحث فقط پیرامون مقایسه است.
هادی هیجانی زادگان
متخصص korg
متخصص korg

پست خوانده نشده

بله بهتره به بحث مقایسه بپردازیم .
به نظر من هر فرد که بین این کیبورد دو دل هست و شک داره با خوندن این پستها دیگه همه خوبی ها و بدیهای هر دو رو میدونه و بسته به سلیقه و احتیاجات نوازندگیش یه مدل رو انتخاب میکنه.
مثل این که شما وقتی میخواهین یه جنس رو بخرین نظر موافق صاحب نظران و اهل فن اون جنس و مخالف رو باید بشنوین و بعد بین این دو بهترین رو برای خودتون انتخاب کنید.

((((((((((((پس دوستان قدر این مقایسه ها رو که توسط تجربیه دوستان حاصل شده بدونید و اون رو شخصی تلقی نکنید که در بیشتر مواقع برای کسب تجربه آدم باید متحمل ضرر مالی بشه ولی با این مقایسه ها احتمال اشتباه کم میشه کاش اون موقعها که من تازه قصدخرید کیبورد رو داشتم همچین تایپیکهای پر باری بود))))
بادش بخیر
amir- paradise
عضو فعال
عضو فعال

پست خوانده نشده

با نظرات هر 2 استاد موافقم مقایسه هاتون علی بود من عاشق اینجور مقایسه هام ولی هادی جان شما میگید or 700 نویز داشت و داغ میکرد در صورتی که این یه عمر بسیار بسیار طبیعی بود.
مشکل نویز از آدابتور بود و برق ظعیف میداد به دستگاه.تمام سیستم های صوتی اگه برغ ضعیف بهشون برسه نویز میدن و تو نسلای جدید آدابتور این مشکل اصلاح شد.
ولی مشکل داغ کردن اگه کاتالوگ دستگاه خونده باشی آمپیلی فایر باندها در قسمت راست LCD زیره شبکه محافظ قرار داشت نه فقد or 700 تمام ارگها و تمام آمپیلی فایرها حتی پاورمیکسر ها هم وقتی ازشون صدا میگیرن داغ میکنن.
مشکل or 700 اینجا بود که زیره شبکه گذاشته تا گرما راحتر تخلیه بشه واسه همین کاربر گرم کردنش احساس میکنه و این یه مشکل میدونن pa 500 هم داغ میکنه و گرمای آمپیلیشو از محفظه های پشتش تخلیه میکنه ولی چون پشته دستگاه احتمالا هیچ کس گرماشو احساس نمیکنه.
تو or 700 وقتی از هدفون و یا باند خارجی استفاده میکردم بعداز 5 ساعت دست میزدم انگار تازه روشن شده و کاملا سرد بود.
کسانی که or 700 دارن امتخان کنن چند ساعت از هدفون استفاده کنن اگر دوباره داغ نکرد با خیاله راحت راحت استفاده کنن و مشکل داغ کردن این کیبورد از فکرشون بندازن بیرون.
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “مقایسه کیبردها”

• اطلاعات