جهت استفاده از تمامی امکانات سایت  باید وارد  و یا عضو شوید

خروج+ ارسال پاسخ
 صفحه 1 از 1 |  
 موضوع پست: چینش باند‌ها
پست خوانده نشدهارسال شده در: دوشنبه اردیبهشت 8, 93 6:56 pm 
آفلاين
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
نماد کاربر
تاريخ عضويت: جمعه اردیبهشت 8, 90 12:11 am
پست ها : 523
سن: 26
محل سکونت: خوزستان-
حالت من: Bored
اولین ساز: PSR-640
کیبرد فعلی: A2000
کارت صوتی: createve-blaster
نرم افزار: magix
موبایل: LG-4XHD
زمينه تخصص: ريتم سازي باكيبرد
امتیاز: 136
رتبه امتیاز - آزمایشیرتبه امتیاز - آزمایشی
چینش باند‌ها

     بعد از مشخص شدن مکان قرارگیری سیستم صوت، باید جای باند‌ها را مشخص کنید. اگر در محیطی مربعی شکل و یا قرینه قرار‌دارید، بهتر است باند‌ها را هم به صورت قرینه بچینید. مگر آنکه در نظر داشته باشید که قسمتی از مجلس صدا بیشتر و حجیم‌تر از جاهای دیگر باشد.

    یک و یا دو باند را نیز باید به شکلی قرار دهید که خواننده بتواند صدای خود را به خوبی بشنود. مزیت این کار این است که خواننده درک کاملی از صدایی که در مجلس پخش می‌شود پیدا می‌کند. خیلی از صدابردارها از یک باند اکتیو برای مانیتور استفاده می‌کنند. به این علت از باند اکتیو استفاده می‌شود که صدابردار در صورت لزوم بتواند بدون آنکه صدای دیگر باند‌ها را کم و یا زیاد کند، صدای باند مونیتور را تغییر دهد.    در چینش باند‌ها باید چند نکته اصلی را مد نظر داشت:

1-      استفاده از تعداد بیشتری باند با صدای ملایم، بهتر از استفاده از تعداد کمتر باند با صدای زیاد است. استفاده از تعداد کم باند و زیاد کردن صدا باعث می‌شود تا کسانی که نزدیک باند‌ها قرار دارند ناچار باشند صدایی بسیار زیاد را تحمل کنند و کسانی که از باند‌ها دور هستند صدایی ضعیف را بشنوند. اگر تعداد باند‌ها به حد کافی باشد نیازی نیست صدای آن‌ها را بیش از حد زیاد کنید. تعداد بیشتر باند این امکان را می‌دهد تا شما صدایی یکنواخت‌تر در مجلس داشته باشید.

2-      باند‌ها را در جایی قرار ندهید که مقابل آن‌ها مانعی قرار داشته باشد. حتی بهتر است در پشت پرده و یا پارچه‌ ضخیم نیز نباشد. اصطلاحا باند‌ها باید دیده شوند.

3-      شرایط آکوستیکی محیط را بسنجید. باید دقت کنید محیط چه فرکانس‌هایی را جذب می‌کند و چه فرکانس‌هایی را منعکس می‌کند.به طور کلی سطوح سخت و صاف فرکانس‌های زیر و میدرنج را منعکس کرده و فرکانس‌های بم را جذب می‌کنند. سطوح نرم و متخلخل فرکانس‌های زیر را جذب کرده و فرکانس‌های پایین را منعکس می‌کنند.

4-      صدای باند‌ها معمولا در راستای مرکز آن‌ها منتشر شده و بهترین صدا در نقطه‌ی مقابل باند شنیده می‌شود. پس، از چرخاندن  باند‌ها به سمت دیوارها بپرهیزید. آن‌ها را درست به سمت مستمعین نشانه‌روی کنید. البته در برگه مشخصات هر باند ذکر شده است که صدای باند در چه زاویه‌ی افقی و چه زاویه‌ی عمودی بهتر پخش می‌گردد.

5-      اگر در جایی کار می‌کنید که سقف بلندی دارد، تعدادی باند را نیز در ارتفاع بالاتر قرار دهید. اگر این کار را نکنید صداهایی که از سمت سقف منعکس می‌شوند با کمی تاخیر به گوش می‌رسد و از کیفیت کار شما می‌کاهد. استفاده از باند در ارتفاع بالاتر باعث می‌شود تا صدای بلند باند‌ها، صداهای ضعیف‌تر منعکس شده از سقف را پوشش دهند. (به طور کلی، اگر دو صدا به صورت همزمان به گوش برسد، مغز صدای ضعیف‌تر را حذف کرده و تنها صدای بلند‌تر را پردازش می‌کند)

6-      از قرار دادن باندها در نزدیکی میکروفون ها به شکلی که میکروفون در راستای انتشار صدای باند باشد پرهیز کنید. ممکن از هنگام زیاد کردن صدا در حین برقراری مجلس دچار فیدبک شود.

7-      باند‌ها را روی پایه‌های استاندارد قرار دهید.

8-      معمولا صدای پشت باند کثیف و کدر است. بهتر است باند‌ها به شکلی قرار بگیرند که صدای پشت آن‌ها شنیده نشود. به عنوان مثال آن‌ها را کنار دیوار‌ها و ستون‌ها قرار دهید.

9-      هنگام کابل کشی، دقت کنید کابل‌ها لای در و یا زیر پا نباشند. زیرا هم ممکن است کابل‌ها آسیب ببینند و هم ممکن است کشیده شده و قطع شوند.

10-   کابل‌های باند را به شکلی بکشید که به صورت موازی از کنار سیم‌های حامل جریان برق رد نشوند.

11-   سعی کنید از کابل‌های استاندارد با ضخامت و جنس مناسب استفاده کنید. استفاده از کابل‌های نامناسب موجب افت سیگنال صدا در کابل‌های با طول زیاد می‌شود.متصل کردن باند‌ها به یکدیگر

     در حالت عادی و با کابل‌های معمول، باند‌ها به صورت موازی به یکدیگر متصل می‌گردند. اگر در مجلسی قرار دارید که نیاز است از باند‌های متعدد استفاده کنید، می‌توانید یک باند را مستقیم به خروجی چپ و یا راست پاور متصل کنید و باند دیگر را به پشت باند اول متصل کنید. بهتر است بین لاین‌های چپ و راست توازن را رعایت نمایید و. یعنی اگر دو باند به سمت راست متصل است، دو باند دیگر با همان توان و اهم به لاین چپ متصل شود. (اگر بتوانید تمام باندها را مستقیم به خروجی پاور متصل کنید، افت سیگنال کمتری خواهید داشت. )

     هنگام اتصال باندها باید دقت نمایید که هر باند مقاومت داخلی (اهم) مخصوص خود را دارد که در مشخصات باند ذکر شده است. وقتی باند‌ها به صورت موازی متصل می‌شود، مقاومت معادل آن‌ها از فرمول زیر به دست می‌آید:

R   = مقاومت معادل کل باند‌ها بر حسب اهم (Ω)

R1   = مقاومت باند یک بر حسب اهم (Ω)


      ممکن است گاهی مقاومت باند‌ها در یک لاین، کمتر از حداقل آمپدانس پاور شود. در این حالت ممکن است فشار روی باند‌ها زیاد شده و موجب آسیب دیدن آنها گردد. در باندهایی که توییتر و ووفر دارند، معمولا توییتر به علت داشتن آمپدانس پایین‌تر زودتر دچار مشکل می‌شود. اغلب باندهای فول رنج 16 اهم و باندهای 2 way (باند دارای دو بلندگو) 8 اهم هستند.
از طرفی هم به پاور فشار زیاد تحمیل میشود و اگر این حالت کمی طولانی شود حتما پاورتان آسیب خواهد دید.

    باند‌های اکتیو از باندهای پسیو گرانتر هستند. اما استفاده از باندهای اکتیو مناسب، کار را بسیار راحت‌تر می‌کند. شما می‌توانید باندها را مستقیم به میکسر متصل کنید و دیگر نگران آمپدانس باندها نخواهید بود. می توانید صدای باندها را به طور جداگانه کم و زیاد کنید و نیازی به دستگاه پاور ندارید. در بعضی موارد، استفاده از باند اکتیو از بار مالی خرید سیستم‌های بزرگ به شدت می‌کاهد و بر کیفیت آن‌ها می‌افزاید. با توجه به امکانات و مزایای باندها‌ی اکتیو، این باندها مورد توجه بسیاری از صدابرداران قرار گرفته است.


مشخصات YIM
 
+ ارسال پاسخ  صفحه 1 از 1 |  
پاسخ سریع
موضوع:
 

تعداد صفحات: صفحه 1 از 1

    

تعداد پست ها:  1 پست


کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان مدير انجمن:
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

قوانين انجمن

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد
انتقال به:  
cron