korg pa5x

ارنجرهای سطح حرفه ای Pa - از Pa1x تا Pa5x
.

مدیران انجمن: behrang، mojtaba190

fahambnd
عضو کم کار
عضو کم کار
کیبرد فعلی: A1000
زمينه تخصص: نوازندگي كيبرد

korg pa5x

پست خوانده نشده

با سلام به همگی

ساعتی قبل ویدئویی از فروشگاه انگلیسی ePianos آپلود شد که ظاهرا برای اولین بار تمامی ویژگی های عینی korg pa5x رو بررسی میکنه.
https://www.youtube.com/watch?v=NPmfwZr_Jhg

تو سایتشون هم سه مدل 66 71 و 88 کلیدی با قیمت تخفیفی 3300 الا 4000 پوند به فروش گذاشته شدن.
https://www.epianos.co.uk/korg-pa5x-61
https://www.epianos.co.uk/korg-pa5x-76
https://www.epianos.co.uk/korg-pa5x-88

behrang
مدیر کل
مدیر کل
اولین ساز: Casio SA21
کیبرد فعلی: A5000 - EA7 - MODX
نرم افزار: MAGIX STUDIO 2022
زمينه تخصص: برنامه سازي كيبرد
تشکر کرده: 228 دفعه

korg pa5x

پست خوانده نشده

لطفا از دکمه تشکر در گوشه پست استفاده کنید برای بالا رفتن امتیاز موضوع
آواتار کاربر
behnammusic
عضو ویژه
عضو ویژه
اولین ساز: CASIO HT3000
کیبرد فعلی: Genos2 - Pa5x
محل اقامت: شیراز
تشکر کرده: 5 دفعه
تماس:

korg pa5x

پست خوانده نشده

سلام. چند روز میشه یه دونه Pa5x 76 گرفتم میخوام تجربه این چند روزمو بگم.
اول بگم از نظر سیستم عامل و طراحی شباهتش به یاماها زیاد شده یا من اینجوری حس میکنم حداقل. سیستم عامل ش کلی باگ داره اینقدر که نمیشه ازش تو مجالس اجرای زنده به تنهایی استفاده کرد و واقعا تعحب میکنم شرکت کورگ چه فکری کرده ساز با این همه مشکل رو وارد بازار کرده و چهار ماهه هنوز واسش اپدیت نداده بیرون. صداهای پیانو ش واقعا قوی هستن و چندین صدای حرفه ای داره که همه شون عالی ن! کیفیت مانیتور خیلی خوب شده. پشت مانیتور یه جک گذاشته که وقتی زاویه مانیتور و تنظیم کردی اونو باز کنی و هنگام کار با مانیتور اصلا لقی و تکون خوردن وجود نداره و میشه حتی دستتو تکیه داد به بالای مانیتور. سرعت لود ریتم بسیار افتضاح هست و شاید سه برابر Pa4x زمان میبره. ساز خشکل و جذاب شده. جای سینک استارت و استاپ رفته کنار سمت چپ و به نظر کار جالبیه. اون ماتریکس پد واقعا بی کیفیت و اشغال ساخته شده حتی نور پس زمینه ماتریکسش حال به هم زنه و حتی نورشو تو منو کم وزیاد میکنم ولی اعمال نمیشه. دو تا پلیر کار جالبیه ولی برام تا حالا کاربردی نداشته . صداهای کارخونه خیلی کامل تر شدن نسبت به pa4x مخصوصا صداهای سازهای زهی عجیب زیبا تر شدن ویلون ها ادمو جذب میکنه ساز بادی ها قشنگ شدن. خب البته طبیعی هست تکنولوژی سالها جدید تر از نسل قبلی ش هست.
هنوز باش زیاد حال نمیکنم شاید چون جدیده برام باش عادت ندارم . خودم حس میکنم در یک پک مشترک بین pa4x و pa5x دارم صداها رو قشنگ تر میشنوم و اسپیکر مورد استفاده م هم یاماها SX900 هست. ریتم های کارخانه ای یاماها به نظرم کامل تر و درام ها جذاب تر ساخته شده. یه جورایی اکورها رو حرفه ای تر و پُر تر ساختن . کلید های روی پنل بزرگ تر شدن رنگی شدن ولی وقتی یه کلید انتخاب میشه مثلا واریشن اول رنگ ال ای دیش اینقد بی کیفیت و کنتراست کمی به نسبت واریشن های بعدی داره که بازم سخت متوجه ش میشی شماره یک انتخاب شده. یه کار جالب که کرده مثل یاماها اگه یه واریشن یا پاساژ خالی باشه نورش خاموش میمونه و دیگه مث Pa4 نیست که با ازمون خطا متوجه ش بشیم. شبیه به یاماها میشه یه بانک صدای یازده تایی مث ریجست مموری داشت و ازشون استفاده کرد اینم باحاله.
کیفیت ال ای دی های قرمز روی پنل خیلی بده و گوشه تیزش زده بیرون . میدونی بدنه و ساز و سوراخ سمبه هاش رو که نگاه میکنی بضی جاهاش خیلی باکبفیت و فیکس هست بضی جاهاش خیلی بی کیفیت و اشغال !!!!
هنگی ازش ندیدم ولی یه بار وسط منوها بودم ریسیت شد. به نظرم کیفیت ریبون و حساسیت بهتر روون تر شده. لامپ های دور جوی استیک قشنگ هستن و نورش هم از منو کم و زیاد کردم اعمال شد خوشبختانه.
قسمت کرون فقط اگه ریتم اجرا نکنی کار میکنه وگرنه تا اکورد بگیری خودش جا به جا میشه و همه چیز میریزه به هم. هارد داخلی دیگه نداره فقط یک گیگابایت براش حافظه گذاشتن که به نظر چیز مسخره ایه واسه سازی که 4 گیگ قراره سمپل بگیره حداقل 128 گیگ اس اس دی میزاشتن. شایدم گفتن خودمون مموری میکرو اس دی بزاریم توش . از منوی فایل و قسمت کار با هارد و فلشش خوشم نیومد شایدم چون عادت بهش نداشتم. یه قسمت واسه گیتار هم بهش اضافه کرده و میکروفون هم هنوز بهش وصل نکردم ولی قبلا به Pa4که میکروفون زدم خندم گرفت خیلی مسخره بود . یاماها خدای این کاره. حالا گیتارمو بش وصل کردم تست زدم براتون مینویسم. میکروفون هم همینجور .

و جمع بندی هم اینکه به نظرم تا درستش نکنن و اپدیت براش نیاد کلی پول دادم بابت یه آشغال به درد نخورد و ناقص. خدا رو شکر SX900 رو دارم و فعلا با اون سرگرمم :)

ببخشید من نوازنده آماتوری هستم و نوشته هام تخصصی نبود ولی دوس داشتم تجربه این چندروزمو براتون بنویسم.
دُرستـه که نمیـتـونـیـم خودمـونـو گـول بزنیم، ولـی دیگـرانـو که میـتـونیـم
behrang
مدیر کل
مدیر کل

korg pa5x

پست خوانده نشده

ممنون بهنام جان بابت اشتراک تجربه شخصیت از pa5x
امیدوارم بزودی کرگ اپدیت بده و این دستگاه را برای خریداران بهینه تر کنه.
behnammusic نوشته شده: دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱, ۵:۵۶ ب.ظ سرعت لود ریتم بسیار افتضاح هست و شاید سه برابر Pa4x زمان میبره
منظورت لود کردن هر دونه ریتم هست؟! یا ست؟
یعنیغیر از ریتمهایی که با ست نصب شده اند ، باید هر ریتم رو دونه دونه لود کنی؟   😐 
آواتار کاربر
behnammusic
عضو ویژه
عضو ویژه
تماس:

korg pa5x

پست خوانده نشده

خواهش میکنم بهرنگ جان. یه پک حدودا 250 مگابایتی مربوط به Pa4x ریختم روش که چون ریتم ها مربوط به سری قبل از Pa5x هست ابتدا اونو کانورت میکنه بعد نصب میکنه. شاید باورت نشه حدودا نیم ساعت بیشتر شد واسه دویست و پنچاه مگابایت.
یه چیز جدید هم فهمیدم برخلاف ادعای کورگ این ساز 2.5 گیگابایت سمپل میگیره و تعدادش هم حدودا 30هزارتاست، مشکلی که Pa4x داشت این بود که قبل از رسیدن به یک و نیم گیگ حجم رم ساز، یوزر ساند و یوزر کیت پر میشد و عملا نمیشد بیشتر 700 هشتصد مگابایت رم رو پر کرد مگه اینکه الکی سیمپل های حجیم بگیری که فقط پر شده باشه.
در منوی صداسازی وارد info که شدم دیدم حجم رم رو نوشته 2و نیم گیگابایت!
کلی مشکل دیگه هم ازش فهمیدم مثلا وقتی میخای دو تا ریتم رو ترکیب کنی تمپو رو اگه قفل هم بکنی باز هماهنگ نیستن و مسخره میشه! وقتی ریتم رو انتخاب میکنی انتخاب میشه ولی با تاخیر اجرا میشه. fill in ها مشکل داره و از نیمه نمیتونه اجرا بشه و اگه ئقیقا سر ضرب انتخاب نکنی یه میزان دیرتر اجرا میشه. اگه اینترو اول تموم بشه باید قبل از پایان دومی رو زده باشی وگرنه یه میزان دیرتر اینترو بعدی اجرا میشه یه جورایی قبل از تموم شدم اینترو باید دومی رو زده باشی و اگه زود هم دومی رو انتخاب کنی اولی نیمه کاره رها میشه میره سراغ دومی! ولی در یاماها حتی اگه یه کم تاخیر داشتی بار اینترو درست اجرا میشد. ریتم که استاپ میکنی پد ماتریکسی هم استاپ میشه و کاربردش میشه مثل همون مالتی پد های معمولی ساز! سرعت ریتم اگه با پد های ماتریکسی متفاوت باشه همگام نمیشه و عملا انگار واسه زیبایی گذاشتن . خیلی چیز دیگه توش رو مخم بود که یادم نیست حالا کم کم مینویسم براتون.
کلاویه ها از Pa4x سفت تر شده و یه جورایی سلیقه ای هست و نمیشه گفت بهتر شده یا بدتر. چراغ انتخاب صدا تو فیوریت اینقد همرنگ بقیه صداهاست که نمیشه متوجه شد کدومو انتخاب کردی.
حنس کلاویه ها خیلی خوب و با کیفیته و با وجود اینکه پیانو دارم وقتی با کیبورد پیانو میزنم حس خوبی داره.
یه چیز عجیب دیگه اینکه با وجود اینکه usb3 شده سرعت ریختن فایل از حافظه داخلی به فلش خیلی کند هست !

در کل چیزی که روی مخه چرا همچین سازی با این قیمت فضایی اینقدر باگ داره جوری که حتی اونایی که نیاز ندارن صداها رو کرون کنن هم نمیتونن باش بدون دردسر اجرای زنده داشته باشن؟ فک کنم کورگ زیادی عجله کرده و عجیب تر اینکه توسعه دهنده هایی که قبل از معرفی ساز باهاش کار کردن چرا متوجه این همه خطا نشدن.

یه جورایی انگار سیستم عامل و طراحی نرم افزار این ساز توسط یه تیم یک نفره انجام شده :)
آواتار کاربر
behnammusic
عضو ویژه
عضو ویژه
تماس:

korg pa5x

پست خوانده نشده

دوستان سلام
دیشب آپدیت 1.1 واسه Pa5x اومد و من نصب کردم. حجمش حدودا 426 مگابایت بود. مشکلاتی که من با این ساز داشتم درست شد که در ادامه خدمتتون میگم. مهم ترین گزینه حل مشکل کرون بود که الان درست شده. مشکل مهم بعدی این بود که این ساز دیگه هارددیسک نداره و اومدن پشت ساز دو تا درگاه میکرو اس دی گذاشتن که بالاییش سرعت بالاست ولی تا حجم 32 گیگ فقط مموری رو شناسایی میکرد که الان به 1 ترابایت افزایش پیدا کرده و من یه اس اس دی 128 گیگ یو 3 داشتم که الان شناسایی شد و واسه ذخیره اطلاعات مشکلم حل شد.
مشکل بعدی سینک نبودن ماتریکس پد بود که الان درست شده. مشکل بعدی سینک نبودن سرعت دو تا ریتم با هم بود که الان میشه قفل کرد و درست شده. یه سری پد بهش اضاف شده. از حالا میشه فایل ها و ریتم ها و صداها رو به صورت لیست هم در صفحه دید که جالبه واسه سریع گشتن تو کل اسامی شون باحال بود اینم.
بازم میگم صداهای کارخانه خیلی بهتر از فور شدن کلی صدای پیانو داره که واقعا قشنگ و با جزییات ساخته شدن . یه جایی خوندم حدودا 8 یا 10 گیگابایت صداهای سمپل توسط کارخونه توی این ساز وجود داره.
راستی تو ورژن 1 رم سمپل 2 و نیم گیگ بود که الان شده 4 گیگ ولی تعداد سمپل همون 30060 تاست هنوز.
و یه چیزی که تو کانال ها دیدم همه فک میکنن باید همون پک Pa4x رو روی این نصب کنن ولی کیفیت جدیدی ازش دریافت کنن! به نظرم اگه میخاید هنوز همون ست های قبلی رو استفاده کنید و صداها و کارایی های کارخانه ای جدید این ساز براتون اهمیتی نداره ارزش خرید نداره این ساز. چون Pa4x هم هیچوقت ندیدم کسی با کمبود رم مشکلی داشته باشه و ....

مشکل اصلی من با کرگ قفل مسخره ی سِت هاشه که خیلی گرون میشه و نصب نشدن چند ست در کنار هم که عملا حجم بالای رم این ساز رو بی معنی کرده حداقل واسه ما ایرانیا که میخایم همه چی مجانی باشه. و پول دادن واسه ست برامون سخته و کپی رایت رو هیچ جامون نیست. من همچنان ریتم هامو از یاماها SX900 میگیرم . راستی پیانو SX900 هم خیلی باکیفیته و همچنان جذابه.

سرعت نصب ست در کورگ بالاتر رفته و سریع تر روشن میشه سرعت انتخاب ریتم ها بهتر شدن. کرگ اعلام کرده اپدیت اصلی سال اینده میاد که نمیدونم میخاد چه تغییراتی داشته باشه در این ساز.
دیگه چیزی به دهنم نمیرسه
راستی منوی میکسر به صفحه اصلی اضافه شده ، ریتم سازی تغییراتی داشته که الان یادم نیست. ریتم های فایو هم مث جینوس رندوم ریبون شدن و درام ها هر بار متفاوت نواخته میشن تا طبیعی تر به نظر بیان.
خلاصه منتظر جینوس دو هستم کاش ریبون داشته باشه و لگاتو و پورتامنتو قوی تر بشه تا از شر کرگ خلاص بشیم ما ، واقعا سیستم نصب و گلچین ریتم در کرگ اشغاله و بدم میاد ازش
آواتار کاربر
mr nazari
با تعداد پست های زیاد
با تعداد پست های زیاد
اولین ساز: Csio SA20
کیبرد فعلی: A3000
میکروفون: P.V
موبایل: نوکیا
محل اقامت: کرج
تشکر کرده: 37 دفعه

korg pa5x

پست خوانده نشده

حالا کو تاکرگ به یاماها برسه..براحتی ریتم و...ازطریق فلش اجرا میشه بدون نصب..
آواتار کاربر
behnammusic
عضو ویژه
عضو ویژه
تماس:

korg pa5x

پست خوانده نشده

سلام دوستان. امشب لاین ورودی گیتار ساز Pa5x رو تست کردم. قابل قبول بود به نظر من.
من دو مدل گیتار وصل کردم یه دونه گیتار الکتریک و یه دونه اکوستیک پیکاپ دار. کیفیت صدای وردوی و تنظیمات صدا خیلی خوب بود. تقریبا شبیه به یاماها بود و که این خودش یه ارتقا واسه کرگ حساب میشه. مزیتش نسبت به یاماها Sx900 م این بود که لاین گیتار و میکروفون جدا شده و میشه همزمان هر دو رو داشت. تو یاماها خودم مشکل اینو داشتم یکی رو همزمان میشد داشته باشم.
خلاصه تو صفحه هم میشد همزمان افکت ها رو فعال و غیر فعال کرد که کار رو راحت تر و بهتر میکنه.
behrang
مدیر کل
مدیر کل

korg pa5x

پست خوانده نشده

ممنون جناب بهنام از اشتراک تجربیات شخصی خودتون روی pa5x.
بسیار مفید و کاربردی بود.
فقط حتما درنظر دارید که pa5x با این قیمت وحشتناک رو خیلی نمیشه با sx900 با قیمتی کمتر از 1/2 آن مقایسه کرد.
برای تکمیل نوشته هام‌ باید عرض کنم از نظرمن pa5x با همه مشکلات فاحشی که دارد قطعا یک ابر ارنجر مناسب کار حرفه ای است که طبق سیاست های همیشه korg دستگاه ناقص را به بازار عرضه میکند . ولی با آپدیت تحولاتی چشمگیر روی دستگاه بمرور ایجاد میکند.
آواتار کاربر
behnammusic
عضو ویژه
عضو ویژه
تماس:

korg pa5x

پست خوانده نشده

behrang نوشته شده: شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱, ۱۰:۱۰ ق.ظ فقط حتما درنظر دارید که pa5x با این قیمت وحشتناک رو خیلی نمیشه با sx900 با قیمتی کمتر از 1/2 آن مقایسه کرد.

عزیز دلمی بهرنگ جان. راستش هدفم مقایسه نبود چون من دو تا ساز رو دارم یه جاهایی میخواستم با ذکر مثال توضیح داده باشم که با تجربم از SX900 بیان ش میکردم. انشالا با جنوس دو مقایسه ش کنیم
موضوع جدید ارسال پست

بازگشت به “سری حرفه ای”

• اطلاعات